Pozitivní výtěry
Do včerejška výtěry z krku spolužáků zemřelého chlapce prokázaly tři pozitivní nálezy.
„Díky ochotě primariátu infekčního oddělení táborské nemocnice se hned v pátek podařilo vyšetřit všech devatenáct spolužáků zemřelého. Některým byla preventivně podána antibiotika a výtěry z krku na přítomnost meningokoka odhalily jednoho pozitivního spolužáka, který byl zaléčen antibiotiky. Jeho zdravotní stav je normální,“ uvedl včera v tiskové zprávě ředitel Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Zdeněk Velikovský.
Včera však výtěry odhalily další dvě pozitivní osoby. I v tomto případě se jedná o mladé lidi ve věku 15 a 17 let, kteří se se zemřelým chlapcem setkali na silvestrovské oslavě. „I oni byli zaléčeni antibiotiky a jejich zdravotní stav je normální,“ ujistil Velikovský.
Hygienici sledují zdravotní stav celkem asi 40 lidí a jak ředitel upřesnil, dohled nad nimi bude trvat celý tento týden.
Útok na obranu
Onemocnění u mladého studenta způsobil meningokok Neisseria meningitidis, který se šíří vzdušnou cestou. Neisseria meningitidis se může v horních cestách dýchacích vyskytovat až u deseti procent zdravých osob, aniž by jim působil potíže. V tomto případě se jedná o tak zvané nosičství meningokoka. Z něho se ale onemocnění nevyvíjí.
„Onemocnění způsobuje meningokok teprve po zdolání obranných mechanizmů člověka. Jde o onemocnění od banálních respiračních infekcí až po závažná a ve vzácných případech o život ohrožující,“ vysvětlila vedoucí epidemiologického oddělení KHS Jitka Luňáčková.
Běžné příznaky
Hygienici doplňují, že většina invazivních meningokokových onemocnění vzniká po kontaktu se zdravým nosičem.
Na závažné meningokokové onemocnění, tedy již na akutní, perakutní meningokokovou meningitidu, meningokokovou sepsi nebo meningitidu se sepsí současně upozorňují bolesti hlavy, horečka, zvracení, bolest či tuhnutí šíje. Nemoc dále provázejí bolesti kloubů, ospalost až poruchy vědomí, světloplachost, červenofialové skvrny na kůži a bolesti břicha.
Úmrtnost
Meningokokové invazivní onemocnění se v ČR vyskytuje sporadicky, epidemie výjimečně. Jak uvedl primář dětského oddělení táborské nemocnice Jan Neškudla, na onemocnění typu B, W 135 a Y neexistuje očkování, jen na A a C. Za rok se bakterie zjistí zhruba u 200 lidí, pět až 20 procent z nich pak na následky nákazy umírá.