Nedávný případ, kdy studenta usmrtilo invazivní meningokokové onemocnění typu B, byl podle odborníků výjimečný.
„Epidemiologická situace je opravdu normální a reakce některých škol nebo rodičů jsou zbytečné,“ ujišťují veřejnost. Právě kvůli strachu živenému fámami řada středoškoláků z Tábora i Českých Budějovic žádá mikrobiologické vyšetření.
„Krajská hygienická stanice (KHS) Jihočeského kraje nařídila všechna potřebná proti〜epidemická opatření. Ta skončila k desátému lednu s tím, že jsme nezjistili žádné invazivní onemocnění a žádná další opatření typu hromadného odesílání školních dětí k mikrobiologickým vyšetřením rozhodně nejsou nutná,“ ubezpečuje ředitel KHS Zdeněk Velikovský.
Pozitivní nález nic neznamená
„V současné době je výskyt tohoto onemocnění minimální a není třeba se obávat epidemie,“ dodává vedoucí odboru epidemiologie KHS Jitka Luňáčková.
„Původce onemocnění se může vyskytovat v horních cestách dýchacích až u deseti procent zdravých osob, aniž jim způsobuje potíže. Tento jev se nazývá nosičství a je zřejmě hlavním důvodem fám, kterým některé školy respektive rodiče žáků zbytečně podléhají,“ vysvětluje epidemioložka z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.
Jakmile se některé školy dozvědí, že některý z žáků je takzvaně pozitivní, začnou samovolně odesílat celé kolektivy žáků anebo studentů k mikrobiologickému vyšetření.
Přitom nosič není nemocnou osobou, onemocnění se u něj nevyvíjí a nepředstavuje pro okolí bezprostřední riziko onemocnění meningokokem.
Onemocnění způsobuje meningokok teprve po překonání obranných mechanismů člověka, který k tomu má dispozice, například má oslabený imunitní systém, je fyzicky vyčerpán apod.
„Je třeba vědět, že rizikovým kontaktem není jakýkoliv kontakt, ale bezprostřední úzký kontakt s osobou nemocnou, protože meningokok se šíří přímým kapénkovým přenosem, například kýcháním, a v zevním prostředí velmi rychle hyne,“ dodává Velikovský.
Běžná čísla
V posledních letech registrují hygienici v jihočeském regionu maximálně jedno úmrtí na meningokokovou meningitidu ročně.
Od roku 2002 do dneška onemocnělo touto chorobou v kraji celkem čtyřicet sedm osob, pět z nich zemřelo. Z epidemiologického hlediska jsou taková data naprosto normální.