Teď nebo nikdy. Respektive teď, nebo později velmi obtížně, budou moci obce zvrátit nastartovaný proces budování úložišť jaderného odpadu.
S takovou odcházeli starostové ze setkání v Božejovicích. Zástupci šesti vytypovaných lokalit a zainteresovaných občanských sdružení si tu předávali informace a shodli se na dalším společném postupu.
„Pod memorandum, které z obce Jistebnice poputuje premiérovi, na ministerstva i hejtmanům, se podepsali zástupci všech lokalit,“ informoval jistebnický starosta Vladimír Mašek.


Poučení z ciziny


Výzva odmítá diktát ze strany státních orgánů.
„Přestože si uvědomujeme, že problém vyhořelého jaderného paliva nemůžeme přesouvat na naše potomky, nelíbí se nám, jakým způsobem a za jakých podmínek je u nás hledáno hlubinné úložiště,“ upozornil Edvard Sequens ze Sdružení Calla.
Stát by se přitom mohl poučit ze zahraničních zkušeností, přestože se i v jiných zemích úložiště setkávají s velkým odporem veřejnosti.
„Nejlepší princip zvolili ve Švédsku. Od počátku devadesátých let stát s obcemi komunikuje, nabízí jim právo veta. Vše je založeno na dobrovolnosti,“ naznačil Martin Sedlák z Hnutí Duha. Paradoxně se s vybudováním úložiště v této zemi zatím dostali nejdál.
Sdružení, ale zejména obce proto volají po změně takzvaného atomového zákona. Dokud se tak ale nestane, jedinou šancí, jak reálně zvrátit nastartovaný proces je odmítnutí geologického průzkumu, o který nyní SÚRAO usiluje.


Teď nebo nikdy


„Stanovení průzkumného území se děje ve správním řízení, jehož účastníkem jsou obce a občanská sdružení založená za účelem ochrany přírody,“ informoval přítomné zástupce lokalit právník Ekologického právního servisu Pavel Doucha.
Ani tady sice obce nemají právo veta. Ve srovnání s dalšími fázemi je ale v tomto případě jejich postavení velmi silné. Při dalším už jen hrají roli toho, komu je oznamováno.
„Teď máte v ruce karty, se kterými můžete hrát. Pokud toho nevyužijete, karet se vzdáváte,“ apeloval na starosty Sequens.
Ve svornosti je síla, visí nad pódiem božejovického kulturního domu. Ke svornosti nabádal i starosta Nadějkova Zdeněk Černý.
„Když se něco ohledně jaderných úložišť děje, je třeba se domluvit a jet tam. Když budou sedět na jednání v koutě dva oukropečkové, ničeho nedosáhnou,“ zdůraznil.
Sílu veřejného mínění by měla podpořit i další výzva, která bude nejspíš následovat po memorandu starostů a občanských sdružení. V kratší verzi by měla kopírovat jeho znění a kolovat bude v brzké době mezi občany.