„Když lidé přijdou včas, je tento druh rakoviny velice dobře léčitelný,“ potvrdil kožní lékař Ivo Grulich. Podle něj dnes lidé svému tělu už věnují pozornost a nečekají pouze na jeden den v roce, kdy je vyšetření zdarma. „Nebezpečí vzniku melanomu podporuje sluníčko a umělé tkaniny, které dráždí. Nádor ale může vzniknout i na čisté kůži,“ upozornil lékař a dodal, že by lidé neměli podceňovat používání krémů s vysokou ochranou, jejichž absence v minulých desetiletích způsobila, že Češi nyní bojují s nádorem kůže daleko častěji než například sousední Němci.
Výskyt tohoto druhu onemocnění stále v ČR kriticky stoupá. Za posledních třicet let více než čtyřikrát. Zatímco v roce 1970 bylo hlášeno 316 případů, v roce 2000 to bylo již 1413 nemocných. Ostatní kožní zhoubné nádory kromě melanomu byly v roce 1970 hlášeny 3668krát a v roce 2000 již 12 016krát.
Co je melanom?
Melanom může vzniknou na normální kůži nebo také na základě mateřských znamének. Pigmentové buňky ve vrchní vrstvě kůže se zvrhnou a začnou se nekontrolovatelně množit. Existují povrchově se šířící formy i formy, které se rozšiřují převážně vertikálně. Nejprve se vytvoří malé hnědočerné znaménko, které se následně zvětšuje. Jeho povrch se začne červenočerně zbarvovat.V pozdních stádiích je červenočerný povrch nepravidelný nebo hrbolatý. Ohraničení je neostré. Úplně kulatá znaménka jsou pouze vzácně zhoubná.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé rusovlasí a lidé se světlou kůží a lidé s velkým počtem mateřských znamének. „Léčbou je vyříznutí, případně ozařování a hlavně stálá kontrola,“ dodal sezimovoústecký lékař.