Medu bude letos na Táborsku zřejmě méně než v loni. Včelaři úrodu hodnotí spíše jako průměrnou.

„Letos jsem měl 23 včelstev a na každé z nich jsem měl průměrně výnos 23 kilogramů medu. Loni jsem se staral o 18 včelstev a z každého jsem získal přibližně 40 kilogramů. Ten rozdíl je znát, je téměř poloviční," hodnotil sezónu Miloslav Kazimour předseda Základní organizace Českého svazu včelařů z Bechyně.

Podle Kazimoura lze počítat s nižším výnosem hlavně lesního medu. „Jednoduše řečeno úrodu ovlivnilo počasí. Nejdříve bylo teplé a pak udeřily silné deště," naznačil včelař.

Podobný názor na to má i Milan Petrů, jednatel Okresního výboru českého svazu včelařů v Táboře. „Musí být hezky, zároveň musí pršet, ale jenom tak, aby se nektar nesmyl. To pak včely nemají například z řepky co sbírat. Tyto vlivy se musí shodnout," upřesnil Petrů.

V době, kdy se očekávala medovicová lesní snůška, se vlivem nepříznivých vlivů počasí nepodařilo včelám přinést kýžené množství sladiny.

V posledních letech se tedy hlavní sezona medobraní spíše přesouvá na období kvetení a medování řepky, kterou zemědělci pěstují na stále větších rozlohách polí díky dobrým ekonomickým podmínkám.

Táborsko se naštěstí nemusí potýkat se včelím morem. Daleko zásadnějším je však boj s varoázou, což je roztoč, který napadá a oslabuje včelstva. Ten například na Bechyňsku zlikvidovali před pěti lety až 90 procent včelstev.

K úbytku včelstev v přírodě však dochází i vlivem stárnoucí základny včelařů.

Lucie Janečková