Sezona medu vrcholí, po světlejších druzích medu nyní přichází na řadu medy lesní. V některých oblastech Čech ale med nejde vytočit.

Příliš hustý med

Na Českokrumlovsku, jak informoval Deník 26.června, potrápil včelaře rekordně hustý med. Plástve jsou jím jako zabetonované, místní včelaři takovou situaci nepamatují.
Na Táborsku, zdá se, je situace o něco lepší. Nadměrně hustý med se většinou objevuje u pozdních, podzimních, třeba srpnových a zářijových medů. Odborníci problém nazývají melicitóza. Letos se objevila už v jarních medech. „Kdo to nechá déle v plástvích, tak to ztuhne v buňkách. S tím medem se dá těžko něco dělat, jedině vytočit, co lze, a zbytek nechat znovu včelkám. Došlo ke kombinaci různých medů i různých cukrů a následně k tomu, že to vše ztuhlo už v buňkách. Letos byl výjimečný rok, všechno bylo urychlené. Rozmnožila se více mšice, hlavně na javorech a včelky přimíchaly medovici mšicovou do řepky. Takže v některých oblastech se melicitóza může projevit více a někde méně,“ vysvětlil příčinu hustého medu včelař Ladislav Nerad z Bálkovy Lhoty.

Hlavně na jihu

„Hustý med nás potrápil již loni, ale hlavně na Ševětínsku, kde mám včelstvo. Ještě nyní mám plásty se ztuhlým medem. Tady na Táborsku tento problém moc nebyl ani loni,“ zmínil se včelař Zdeněk Bočánek ze Sezimova Ústí.