Naposledy postaru letos maturují studenti posledních ročníků středních škol. Přestože jim nervy hrají, většina z nich si oddychla. Pokusnými králíčky státní maturity se stanou jejich následovníci až příští rok.

„Jasně, že se bojím. Jsem ale ráda, že máme normální maturity. Okolo těch státních je plno rozruchu,“ svěřila se maturantka táborské průmyslovky Zuzana Kolářová z Milevska.

Podle ředitele školy Marcela Gauseho dokonce bubák státních maturit motivuje studenty k větší píli.

„Ti, kteří by propadli, by museli napřesrok skládat zkoušku z dospělosti podle nových pravidel, na které nejsou připravováni jako třeba letošní třeťáci.“

Pozdě, pomalu

Nepropracovaná logistika, neúměrné protahování, zpoždění v proškolování, to jsou nejčastější výtky směrem ke státním maturitám.

Nová ministryně školství však minulý týden potvrdila, že v roce 2010 s nimi máme počítat. A to i přesto, že proti jsou tisíce studentů, kteří podepsali petici na internetu.

„Připravujeme se na ni v podstatě už přes deset let. A teprve v červnu se budou proškolovat ředitelé a zástupci na tuto konkrétní podobu maturit v roce 2010,“ konstatoval ředitel SOŠ pro ochranu a tvorbu životního prostředí ve Veselí nad Lužnicí Ladislav Honsa.

I maturitní komisaře, zadavatele testů a hodnotitele školení teprve čeká. Z nedokonalé logistiky mají školy největší obavy.

„Žáci všechny dostupné informace získávají. Co jsme mohli jako škola udělat, jsme udělali. Co se týče zpracování dat, už ovlivnit nemůžeme,“ míní Gause.

Už to stálo tolik…

Změna na pozici ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělání (CERMAT) také přílišnou důvěru nebudí.

„Bývalý i současný šéf má na věc trochu odlišný názor. Mám také obavy, aby nedošlo k předčasnému prozrazení zadání testů. Znáte to, jak to v Čechách chodí,“ upozornil Honsa.

Zástupkyně ředitele táborské průmyslovky Libuše Trávníčková byla školitelkou v prvním modelu, který měl už dva roky fungovat.

„Chápu stanovisko ministerstva, které vložilo do projektu příliš mnoho peněz, že trvá na spuštění, než aby státní maturity odpískalo. Myslím ale, že před dvěma lety jsme na to byli paradoxně lépe připraveni než nyní.“

Obavy studentů přičítá zejména strachu z neznámého. „Maturitu jim bude připravovat někdo mimo školu. Potíže to může přivodit hlavně studentům nástavbového studia, kteří ani nemohou obsáhnout výuku v potřebném rozsahu,“ naznačila Trávníčková.

Dvě úrovně

V žaludku mnohým také leží plánované dvě úrovně nových maturit.

„Bohužel se nepodařilo prosadit, aby vysoké školy respektovaly složení vyšší úrovně maturit. Takže se obávám, že nemotivovaní žáci si budou ve velkém volit základní úroveň,“ uvažuje Honsa.

„Vadí mi to. Když už je maturita státní, tak by měla být stejná pro všechny. Zkrátka zaručit určitou úroveň. Některé obory vzdělání by měly zůstat na úrovni učebních, skončit výučním listem a neřešit maturitu,“ myslí si studentka třetího ročníku gymnázia Tereza Geprtová.

Také ona se stane příští rok pokusným králíkem nové zkoušky z dospělosti.

„Samotná státní maturita mi nevadí. Třeba čeština by mohla být pro gymnázia jednodušší. Jen bych byla daleko raději, kdyby už třeba dva roky fungovala a mouchy byly vychytané,“ zhodnotila.

O zavedení státní maturity se mluví od roku 1996. Původně měly nastartovat v roce 2008. Dodnes však chybí prováděcí vyhláška ke školskému zákonu. Školy ani nevědí, jak bude vypadat získaný certifikát.