Je to ohromná administrativní zátěž. To mi vadí nejvíc, říká o státních maturitách ředitelka Táborského soukromého gymnázia Markéta Švadlenová.

Jejich generálka včera odstartovala na všech středních školách na Táborsku. Nová forma zkoušky z dospělosti se bude prověřovat do čtvrtka.
„Po stránce obsahové nemám se státní maturitou problém. Co se týče administrativy, to už je horší. Pro některé menší školy to může znamenat opravdový problém,“ míní ředitelka. Jen dva pedagogové z celého kolektivu neschytali funkci komisaře, hodnotitele nebo zadavatele. A to je zatím jen generálka.

„Podle mě je také metodicky nesprávné, že tři nejnáročnější a nejpočetněji obsazené testy se píší v jeden den. Přitom se studentům zpravidla nedávají ani dvě velké písemky v jeden den,“ myslí si Švadlenová. Škola by chtěla zároveň doporučit, že pokud píší maturanti sloh, měli by mít možnost dojít si na záchod. „Studenti nemohou opustit místnost po dobu celého testu, a to i s administrativními přestávkami může u vyšší úrovně činit až sto čtyřicet minut v kuse. Nemá to logiku.“

Její zástupce Pavel Samec byl v hodnocení ještě ostřejší. „Považuji to za projev nedůvěry ve školská zařízení i v samotné pedagogy.“
Studenti si z generálky hlavu nedělali, 75 procent z nich si zvolilo obtížnější úroveň zkoušky. „Bylo to docela těžké, hlavně mluvnice. Dnes jsem si zkusila vyšší úroveň, na ostro mi ale bude stačit ta základní. Budu mít větší jistotu, že maturitu udělám, a vysoké školy na to stejně zřetel brát nejspíš nebudou,“ zhodnotila Šárka Stradová z Tábora.

Žáci nejsou v hodnocení státních maturit vyhranění. Co jim ale vadí, je termín konání. „Konají se začátkem června. Tou dobou už ale některé vysoké školy vypisují termíny na přijímací zkoušky. Přitom tou dobou ještě nebudu vědět, zda jsem odmaturoval,“ obává se student maturitního ročníku Táborského soukromého gymnázia Jan Suchánek.

Chaos provází i zadávání. Všichni doufají, že generálka nedostatky vychytá a při samotné maturitě už bude všechno jasnější. „Jen v průběhu uplynulého týdne se třikrát měnily pokyny,“ říká školní maturitní komisař Táborského soukromého gymnázia Jaroslav Dvořák.
Ředitel SOŠ obchodu, služeb a řemesel Jaroslav Petrů je rád, že se státní maturity konečně spustily. „Vím, že se leccos bude ještě dopilovávat. Jsme ale škola postavená na maturitních oborech a naši studenti jsou dostatečně motivování,“ tvrdí.

Přitom o jednotné, byť dvouúrovňové formě státních maturit mnozí pochybují. „Myslím si, že učňovské obory s maturitou na tom nemohou být tak jako třeba gymnázia. Podle mě by měly mít odlišné testy,“ je přesvědčen Jan Suchánek.
Generálka státní maturity potrvá do čtvrtka. Školy budou znát výsledky do 3. listopadu. Už do 15. listopadu se musí studenti rozhodnout, z jakých předmětů a v jaké obtížnosti budou maturovat.

Celkové náklady na realizaci maturitní generálky dosáhnou 120 milionů korun Téměř třetina z nich je určena na odměny učitelů. Náklady maturitní generálky hradí z 85 procent prostředky projektu Evropských strukturálních fondů, 15 procent jde ze státního rozpočtu. Průměrné úhrnné náklady na jednu realizovanou zkoušku činí 297 korun. Prozatím stály státní maturity dohromady skoro tři čtvrtě miliardy korun.