Ne všem maturantům se v průběhu letošního května zadařilo. Ti, kteří neobstáli před komisí, nyní ještě listují svými přípravami, naopak písemné státní maturity už mají žáci za sebou.

„Naše škola je spádovou pro všechny maturanty 
z Táborska, kteří museli opakovat nepovedený pokus ve státní písemné části. Protočilo se jich u nás, včetně 35 žáků z naší školy, okolo dvou set, někteří i dvakrát kvůli více předmětům. Ústní a školní, respektive profilové, části si už pak odbudou na svých školách v následujících týdnech," konstatuje zástupce ředitele Střední školy obchodu, služeb a řemesel Radek Cícha.

Nejopakovanějším předmětem zůstala i letos matematika. V tuzemsku ji 
z 16 988 žáků nezvládlo 3940, což je 23 %. Podle Radka Cíchy to pro jejich školu znamená především navýšení počtu hodin tohoto předmětu. „Pro prváky nastupující za rok už bude matematika u maturity povinná, zintenzivníme proto výuku," dodává.

Také žáci z gymnázií na Táborsku se nyní musejí popasovat s opravou maturit. Spíš než státní část je ale potrápily profilové zkoušky.
„K opakování státní části maturity nejde letos nikdo, ale u profilové části pohořelo celkem 11 studentů z našich pěti tříd čtvrťáků. Opravné zkoušky je čekají zítra," uvádí ředitel táborského Gymnázia Pierra de Coubertina Miroslav Vácha.Problémy měli žáci u základů společenských věd a v některých případech také i u hudební výchovy. Kromě těch, co maturitu zkusili a nezvládli, budou někteří příští týden maturovat poprvé. „V úterý proběhne další kolo maturit, tentokrát pro ty, kteří se na jaře k maturitám z nějakého důvodu nemohli dostavit," dodává Miroslav Vácha.

Z táborského soukromého gymnázia zkoušela znovu maturitu jedna studentka. „Jedna slečna opakovala před pár dny matematiku. Nyní čekáme na výsledky. V předchozím ročníku byl také jeden neúspěšný student, ale předloni zvládli zkoušku dospělosti všichni. Pokud vím, tak opakující žákyně je již přijata na vysokou školu, tak věřím, že vše zvládne," doufá ředitelka školy Markéta Švadlenová.

Také v Soběslavi není počet opakujících žáků nijak vysoký, převažuje ale nezdar ve státní části zkoušky. „Situace je taková, že v květnu neprošly maturitou z našich dvou tříd celkem tři žačky, z toho dvě z matematiky a jedna ze společenských věd," konstatuje ředitel soběslavského gymnázia Petr Lintner. Dodává, že nemají předmět, který by měl mezi maturanty vyloženě negativní pověst. Záleží spíš na tom, jak žákovi jeho výběr sedne. „U nás je to takové různorodé. Vloni jsme tu měli třeba jedno opakování biologie, letos nás potrápila matematika. Ale nemáme jeden předmět, který by pravidelně končil jako neúspěšný," říká Petr Lintner.

Pokud žáci nezvládnou své zkoušky dospělosti ani napodruhé, mají ještě jeden, poslední, pokus na jaře.