Úhrnný trest pěti let ve věznici s dozorem vyměřil včera táborský krajský soud Miluši Štullerové. Čelila obvinění obchodu s lidmi a ohrožování mravní výchovy dítěte. S peněžitými tresty odešli čtyři muži, kteří byli obviněni z přečinu ze svádění k pohlavnímu styku. Další čtyři dostali roční podmínku.

Soud Miluši Štullerovou potrestal za to, že své tehdy třináctileté dceři nezabránila v poskytování sexuálních služeb za úplatu. „Ač o tom věděla, tolerovala jí pozdní příchody domů a od července, kdy dívku zadržela policie, ji v tomto chování nadále podporovala. Navíc se za ní v některých případech vydávala na internetové seznamce či v telefonu," četla z rozsudku předsedkyně senátu Krajského soudu v Táboře Jiřina Roubíčková. Žena dceru nabízela k prostituci a nejméně pěti mužům s ní umožnila soulož a orální sex za předem dohodnutou cenu v rozmezí od 500 do 1000 korun.

Podali odvolání

„Rozsudek se dal očekávat. Podali jsme ale odvolání a o celé věci tak s konečnou platností rozhodne Vrchní soud v Praze," řekl Deníku po vynesení verdiktu obhájce Miluše Štullerové Pavel Breda.

Soud uložil trest na spodní hranici a nižší podle něj ani vyměřil nemohl. „Vzal v úvahu, že rodina žila ve špatných sociálních podmínkách, kdy devět lidí sdílelo dvoupokojový byt, jeden z obyvatel byl zaměstnaný a ostatní pobírali sociální podporu," je přesvědčen Pavel Breda.

Přesto věří, že vrchní soud vyměří nižší trest. Miluše Štullerová je totiž gravidní. „To jsou mimořádné podmínky a je naděje, že soud by za těchto okolností mohl uložit trest pod trestní sazbu, kterou stanoví zákon.

Podle Jiřiny Roubíčkové však žena dostala spravedlivý trest. „K činu se přiznala a máme za to, že vše, co řekla, koresponduje s důkazy, které máme k dispozici. Shromáždili jsme nejen svědecké výpovědi, ale také obsahy telefonních hovorů. V nich jsme měli možnost slyšet, jak se obžalovaná vydávala za dívku i jakým způsobem komunikovala s budoucími klienty své nezletilé dcery," zdůvodňovala předsedkyně senátu táborského soudu, proč se nakonec rozhodli k pěti letům ve vězení s ostrahou.

Podotkla, že žena své jednání spáchala úmyslně, čímž ohrozila rozumový, citový a mravní vývoj dítěte, když mu umožnila zahálčivý a nemravný život. Její slova potvrdil i znalec z oboru psychiatrie.

Znalecký posudek

„Z posudku jasně vyplývá, že rozpoznávací schopnosti jsou lehce snížené, ovládací ale plně zachované. Obžalovaná tedy jednala sofistikovaným způsobem, protože si situace, k nímž docházelo, musela vždy promyslet a dotáhnout do konce," připomněla výsledek šetření psychiatra soudkyně.

Dívka matce za poskytnuté služby odevzdávala vždy polovinu výdělku. Žena si tak přišla na necelé tři tisíce korun a kredit.

Čtyři podmíněné tresty se zkušební dobou na jeden rok vyřkla Jiřina Roubíčková mužům, kteří se k pohlavnímu styku či orálnímu sexu s dívkou přiznali a nesnažili se vymýšlet složité konstrukce. „Všichni byli bezúhonní a jsme si jistí, že u nich šlo o ojedinělé vybočení z dosud řádně vedeného způsobu života," konstatovala soudkyně.

Za trest zaplatí

Čtyři další, kteří nabídli, 1slíbili a poskytli za pohlavní styk úplatu, musí ve stanovené lhůtě zaplatit peněžitý trest od pěti do dvaceti tisíc korun. Částku soud vyměřil podle majetkových poměrů.

„To, co bylo předmětem soudního jednání, bylo jenom zlomkem toho, co se ve skutečnosti dělo. Zákazníků nezletilé dívky bylo zřejmě daleko více, než uvádí obžaloba," s těmito slovy Jiřina Roubíčková uzavřela přelíčení.

Proti rozsudku se na místě odvolal obhájce Miluše Štullerové Pavel Breda. Dva ze tří obhájců ponechají klientům lhůtu na odvolání, jíž mohou využít do osmi dnů od vyhlášení. Jeden se odmítl vyjádřit. Proti podmíněným trestům lze podat do tří dnů stížnost ke krajskému soudu