Zoufalství si pětačtyřicetiletá žena nosí v očích. Během našeho setkání zůstaly jen málokdy suché. Lence M. totiž úřady berou šestiletou dceru. Přitom proti mně nesedí žena nepřizpůsobivá, zanedbaná či opilá.

Z Krnova odešla od manžela do Tábora s nadějí, že na jih Čech manželovy konexe, které v Krnově coby úspěšný projektant měl, nedosáhnou a že tedy nebudou bránit spravedlnosti. Klidu se však ani tady nedočkala.

Když si po čase všimla, že se její dcera po návštěvách otce podivně chová, zašla s ní k psycholožce. „Dcera jí popsala, co jí otec dělá,“ říká matka, z jejíž strany následovalo trestní oznámení na manžela pro podezření ze zneužívání dítěte. Lenku dodnes udivuje, že ani po dvou letech krnovští policisté děvčátko nevyslechli a případ ukončili s tím, že není co řešit.

„A to přesto, že jsem jim dala fotky nahé dcerky, které její otec posílal po internetu. I státní zastupitelství v Bruntále mi ale řeklo, že se nic neděje. Tak jsem dala stížnost na krajské zastupitelství, které věc vrátilo k došetření. To dosud stále běží,“ dodává.

Táborský deník zkontaktoval i otce dítěte. Ten se sice nechce k případu příliš vyjadřovat, nicméně jakákoli nařčení odmítá.

„Matka lže, je to chronická lhářka. Jsem rád, že se tím bude zabývat ministr Pospíšil i Drábek. Dnes jsem na ni podal trestní oznámení pro křivé obvinění,“ řekl včera Ivan M.

Matka má o svou dceru strach a od zdejšího odboru sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) očekávala, že její dítě ochrání. „Chtěla jsem, aby po dobu vyšetřování nemusela chodit k otci, ale aby se schůzky konaly za mé přítomnosti. Neuspěla jsem, dcera dál musela u otce i přespávat. Pracovnice úřadu se zajímala jen o to, jak bydlíme.“

Letos v lednu se pro ni svět zhroutil.

Z vyprávění Lenky je těžké pochopit, že krnovský soud svěřil holčičku do péče otci. Začala se tedy bránit, navštívila starostu Jiřího Fišera i tajemníka úřadu Lubomíra Šrámka, od nichž chtěla vědět, proč pracovníci OSPOD k tomu dali doporučení.

„Poslali stanovisko, že mají zvážit svěření dítěte otci, protože manželka mu bránila ve styku s dcerou. Je to velmi složitý případ, k němuž existují soudní rozhodnutí, ale neřekl bych, že naši pracovníci nehleděli na dítě,“ hájí Šrámek úředníky. Slíbil, že zmapuje fakta a že také bude chtít narovnat vztahy s Fondem ohrožených dětí, na který se Lenka také obrátila.

„Ten se musí zlepšit, nelíbí se mi, že nefunguje komunikace,“ dodal Šrámek.

Fond ohrožených dětí byl podle Lenky jediným, kdo jí pomohl. „Tady mi pomohla paní Zenklová, ze sociálního oddělení paní Pánová a paní Hořejší. Ale z jednání paní S. (redakce jméno zná, ale nebude zveřejňovat) jsem zdrcena. Kvůli ní žiju život plný strachu a obav. Zase jsem narazila na člověka, kterému je všechno jedno,“ dodává matka školačky, která je prý na ni hodně fixovaná.

„Pracovnice táborského úřadu porušují zákon, vůbec neposkytují dítěti pomoc. Nikdo se holčičky neptá, co chce, nikdo jí nevysvětlil, co s ní bude. Porušují i Úmluvu o právech dítěte, ta nařizuje zajistit dítěti blaho,“ tvrdí Eva Zenklová z FOD.

Lenka navíc v Táboře podala na manžela další trestní oznámení. „Dcera se mi svěřila, že při jedné návštěvě ji v autě „hladil po těle“. Přesto soud na doporučení táborského úřadu svěřil dítě otci, který se o dceru po našem přestěhování dva měsíce vůbec nezajímal.“ Nejvíce podle ní selhala krnovská policie a táborský odbor sociálně – právní ochrany dětí.