Mateřské školy na Táborsku mají problémy s kapacitou. Školky jsou prozatím plně obsazené. Ve většině nejsou volná místa. Na duben a květen plánují ředitelé zápisy. To, kolik míst bude k dipozici, záleží na odchodu dětí do základních škol. Budou mít ale i odklady. Ty se v současné době vyřizují, tudíž není přijímací řízení u konce.

Zápisy na všech táborských mateřských školách se uskuteční od 14. do 18. května. Pozitivní informace pro rodiče je, že například Mateřská škola v Sokolovské ulici na Pražském Sídlišti a také v ulici Světlogorská na Sídlišti nad Lužnicí bude navyšovat svoji kapacitu.

Navýšení kapacity

Největší mateřská škola v Táboře je právě v ulici Světlogorská. Navštěvuje ji 224 dětí 
a hlásí obsazeno. Podle ředitelky Aleny Heršálkové ale zájemce uspokojí. „Od prvního září otevíráme novou třídu pro 28 dětí. Takže až odejdou předškoláci, bude místo zhruba pro 90 zájemců. Nepředpokládám, že bychom to naplnili,“ upřesňuje. Tímto mají šanci i rodiče z okolních obcí, když má zařízení volná místa, standardně děti nabírá.

I mateřinky na Pražském Sídlišti jsou plné. Do Petrohradské ulice dochází 110 dětí. Sem budou přijímat zhruba 30 dalších. V Sokolovské ulici je v šesti třídách 160 dětí. „Město Tábor předpokládá, že v době prázdnin provede stavební úpravy. Pokud nevzniknou problémy, kapacita se navýší a my budeme přijímat přibližně 55 žáků. Když úpravy nezrealizujeme, bude jich asi jen čtyřicet,“ upřesňuje ředitelka Mateřské školy v Petrohradské a Sokolovské ulici Lenka Spálenková.

Přednostně se budou nabírat zájemci z lokality Tábora a přilehlého okolí.

I v menších školkách ve městě se potýkají se stejným problémem. Čelkovickou školku navštěvuje 28 dětí. Předškoláků je tu pouze deset, když nebudou mít odklad, uvolní se stejný počet míst. Vedení školky si je uvědomuje problémy s nezaměstnaností. Proto po rodičích nevyžadují potvrzení o povolání. To bývá jinde potřebné.

Musí často odmítat

V obcích v okolí Tábora je situace horší. Školky nabírají děti i z přilehlých menších vesnic a zájem je obvykle větší než nabídka.

Chotovinská školka má ve třech třídách 80 dětí. V loňském roce mohla uspokojit více rodičů, neboť zájem stoupá. Dokud ale nebude ukončené přijímací řízení, ředitelka školy Marie Krejsová se nechce vyjadřovat k tomu, kolik dětí přijmou.

Pro přijetí se bere v potaz hlavně kapacita a věk dítěte. U předškolního věku se nabírají všichni žáci i z okolí. U mladších dětí mají přednost Chotovinští, poté rozhoduje například skutečnost, má-li matka již zaměstnání. To musí doložit potvrzením.

Chotovinští zastupitelé ale přemýšlejí o přístavbě v areálu stávající mateřské školy. Měla by tak do budoucna navýšit kapacita o jednu třídu.
V Chýnově do školky odchází 34 dětí. Přijmout by měli celkem třiatřicet dětí. „Počítáme s tím, že převis nebude tak veliký. Kapacita školky je 110 dětí,“ upřesňuje ředitelka Helena Málková.

Ani Borotín nemůže obvykle vyslyšet všechny žádosti rodičů. Loni dostali výjimku z počtu dětí, proto mohli přijmout další 17, zatímco zájem byl o 29 míst.

Každá školka má vlastní kritéria, další jsou doporučená. Když je místo, berou tady i děti od maminek na mateřské dovolené. „Mezi sebou se obvykle známe. Máme zkušenosti takové, že maminky jsou hodně solidární. Často se nám stalo, že když byla žena na mateřské dovolené, nechala své místo jinému zájemci,“ pochvaluje si spolupráci vedoucí učitelka Pavla Zrůstová.

Problémy měst

V celé Bechyni je pouze jedna školka Jahůdka. Tu navštěvuje v osmi třídách 198 dětí. Již loni navyšovali počty o 13 zájemců, takže se jim podařilo vyjít vstříc každému. Zápis je naplánovaný na konec dubna. Trvalé bydliště je zde výhodou, ale není určující. „Už nejsou další prostory, kam bychom se mohli rozšiřovat. Již tři roky zpátky máme zvýšenou poptávku,“ konstatuje Dana Turečková z Mateřské školy Jahůdka.

V soběslavském zařízení v Nerudově ulici mají zkušenost takovou, že i když nemohli přijmout všechny děti, v průběhu roku se stav vyrovnal. V šesti třídách se učitelé starají o 150 dětí. Stejně jako všude jinde mají úplně plno. Pokud je velký zájem, pohlížejí na zaměstnanost rodičů.
Ve Veselí nad Lužnicí si rodiče vybírají ze tří předškolních zařízení. V minulosti mělo město tendence jedno z nich zrušit. Ředitelé škol se ale proti tomu postavili.

Ředitelka Mateřské školy na Blatském Sídlišti Milada Pouchová si pochvaluje spolupráci mezi zařízeními. „Nemůžeme vyhovět každému. I přesto se snažíme pomoct maminkám získat místo v jiných školkách. Spolupracujeme mezi sebou a řešíme takto i různé problémy,“ vysvětluje.

V loňském roce museli odmítnout asi šest dětí. Letos předpokládají, že z počtu 34 předškoláků odejde 26. „Spíše budeme plnit třídy v počtu do 25 dětí. Stavy naopak musíme kvůli hygienickým normám snižovat.“ Dříve se ve Veselí jednalo i o přestavbě. Na tu ale nebyly finance.