Ležíte si na pláži, ale myšlenky vám stále zalétají domů. Trápí vás totiž strach o opuštěný dům, který se může stát snadným terčem zlodějů. Pomoct by vám mohli městští strážníci. Bezplatně.
„Samozřejmě nejsme hlídací služba, ale sloužíme občanům, kteří se na nás v této otázce velice často obracejí. Krádeží přibývá a lidé službu využijí především v letních měsících, kdy odjedou na dovolenou,“ vysvětlil velitel sezimoústeckých strážníků Viktor Vigner, proč novinku po vzoru Tábora zavádějí.
Podle Vignera budou strážníci na základě uzavřené smlouvy s majitelem domu během služby kontrolovat vstupní dveře i okna. „Do objektu strážníci vstupovat nebudou. V případě, že to bude třeba, vstoupí pouze na zahradu. Zájem o službu roste, neboť v některých ulicích se zvyšuje tento druh kriminality,“ řekl Vigner. Narůstající nešvar potvrdil i táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek.


Pozor na sklep!
„Vykrádání sklepů, typické dosud pro Tábor, se přestěhovalo do Sezimova Ústí, především do panelové zástavby. Lidé by měli zamykat vstupní dveře do domů, popřípadě ke sklepům, a také je častěji kontrolovat. Neměli by se bát zeptat cizích lidí v domě, za jakým účelem se tam pohybují, a také na to upozornit policii,“ poradil Doubek.
Janě Pospíšilové ze Sezimova Ústí se nová služba občanům zamlouvá a možná ji i ona v létě využije. „Určitě je to dobré pro případ, že bych chtěla na delší dobu vycestovat. Možná totiž pojedu na několikaměsíční praxi do zahraničí a v takovém případě bych si nechala byt hlídat. Je to taková jistota,“ pochvaluje si.
Zrovna pro tyto případy má být nová služba zřízena. „Dále nás majitelé objektů žádají o kontrolu v případě, že mají rozestavěný dům nebo ho nemají zatím oplocený a odjíždějí pryč,“ doplnil velitel táborských strážníků Petr Svoboda s tím, že taková služba veřejnosti se v Táboře praktikuje již několik let. Strážníci nemají služby nijak speciálně upravené; kvůli střeženým objektům změní trasu své obhlídky.
„Službu využívají spíše jednotlivci, především majitelé rozestavěných nebo nezabezpečených objektů,“ upřesnil Svoboda.
Prozíravější lidé ale vidí v nové službě také větší zatížení strážníků. „Jsem zvědavý, jak to bude vypadat v praxi. Určitě se jedná o zvýšení bezpečnosti ve městě, ale mám obavy, aby strážníci nebyli zavaleni jen touto činností,“ pochybuje důchodce Karel Stach.
Změny náplně práce svých strážníků se obává velitel Miroslav Drs ze Soběslavi. „Při počtu pěti strážníků nemůžeme tuto službu vykonávat. Mohlo by to skončit i tak, že v létě budeme kontrolovat jen objekty, a to není naše práce,“ zdůvodnil.
Dva bechyňští strážníci, kteří zde působí od března, zatím podobnou službu nekonají. „Bylo by nutné více strážníků a určité změny v legislativě, ale od příštího roku začneme o službě uvažovat,“ naznačil strážník Petr Halama.