„Tradice masek v Chotovinách samozřejmě vždy byla, ale pak nastala pauza. No a my jsme na starou tradici navázali a letos je to již sedmý ročník novodobého masopustu,“ informoval jmenovaný mluvčí průvodu Václav Pražák z Chotovin. Podle jeho odhadu se průvodu každoročně zúčastní v průměru asi dvacet lidí, letos se masek sešlo o něco více.
Dlouholetou tradici si v Chotovinách udržuje maska medvěda, kterou odjakživa oblékal Miloslav Dvořák z Chotovin.
„Pravidelně jsem chodíval za medvěda, když jsem byl mladší. Dnes již v průvodu nechodím, ale maskám jsem věnoval litr hruškovice a nějaké peníze. Jelikož jsem hrál fotbal a teď ho hraje také kluk, vždy jim rád přispěji,“ sdělil Dvořák a společně s manželkou zdůraznili, že nikdy dveře před průvodem nezavírají, ba naopak.
„Tato tradice tu funguje možná desítky let a je dobré, že se stále udržuje,“ zakončili a rychle se běželi schovat před mrazem.


V Jedlanech
Pak se masky přemístily do blízkých Jedlan, kde je místní lidé horlivě očekávali na silnici před svými pozemky.
„My na ně čekáme každý rok, moc se nám to líbí a vždy masky něčím pohostíme. Letos ale bohužel nemáme koláčky. Na druhou stranu je mráz, tak jsme zmrzlé masky pohostili slivovicí,“ popsali manželé Slunečkovi, kteří správně odhadli, že „masek je letos více než jindy“.
Posléze obsadilo přepadové komando most přes Chotovinský potok a vyčkávalo na blížící se auto.
Radost a nadšení se ale na krátkou chvíli změnilo v nepochopení a vztek. A to v momentě, když řidič osobního auta Opel astra nechtěl maskám zastavit a začal na ně nebezpečně najíždět. Mladí členové průvodu by si jeho postoj k tradicím vyřídili nejraději po svém, ale starší jim radí zachovat chladnou hlavu.
„Takových lidí je čím dál víc a asi je to touto dobou. Vloni na nás dokonce někdo zavolal policii proto, že jsme ho chtěli zastavit,“ kroutil hlavou člen přepadového komanda Vojtěch Čech ve staré uniformě veřejné bezpečnosti. Další masky potvrdili i fakt, že jejich společnému kamarádovi vloni dokonce přejel arogantní řidič prsty u nohou.


Rychlý zvrat
Méně příjemný zážitek ale obratem střídá úplně jiná situace. Komando zastavuje druhé vozidlo.
„Ježiši, to je moc pěkný tohle, počkejte, já si vás vyfotím,“ vykřikoval nadšený řidič auta. Petr Mašek z Tábora věnoval maskám finanční dar, pochválil dodržování tradic a především snahu a ochotu všech lidí v chotovinském průvodu.
Na otázku, jaký má názor na arogantní řidiče, kteří nedokáží zastavit a chovají se nebezpečně, odpověděl jednoznačně.
„Omluvte mě, ale to jsou normální magoři, to se prostě nedělá. Za komunistů se žádné tradice nedržely a nic takového nebylo. Jsem rád, že se obnovily a stále se najdou lidé, kteří se je snaží dodržet,“ pochválil Mašek.


Poté se masopustní průvod vydal ještě do Beranovy Lhoty a Polánky a odpoledne se fotbalisté setkali s druhým masopustním průvodem, a to hasičským, který obchází domy v Červeném Záhoří a Vrážné.
„Asi do osmnácté hodiny budeme pokračovat v průvodu a večer máme s klukama společné posezení,“ řekl v sobotu Pražák a poté prostřednictvím Deníku poděkoval všem lidem, kteří na mladé fotbalisty přispěli.
Dodal, že se konání chotovinského masopustu týden před klasickým termínem masopustů, osvědčilo.


Následující víkend se bude konat tradiční skalický masopust a maškarní průvod z Bzové do Bělče u Mladé Vožice se simulací požáru místní hospody začíná v sobotu 21. února v 10 hodin.