Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masarykovi zazpívali jeho oblíbenou, Ach, synku, synku

Táborsko / GALERIE/– Před91 lety bylo vyhlášenosamostatné Československo.

28.10.2009
SDÍLEJ:

Na vznik Československa vzpomínali u Lípy republiky.Foto: Alena Šatrová

Celá země si připomněla 91. výročí vzniku republiky. A tisíce lidí, kteří za ni položili životy v I. světové válce.

Bakula František a Vojtěch, Fara František a Jaroslav, Barvínek Jan, Gráf Josef, Fišer Václav, Kůta Josef, Bílek Ladislav...... a další desítky jmen padlých. Připomíná je pamětní deska na památníku obětem války u gymnázia v Táboře. Své mladé životy nepoložili marně, vykoupili jimi pád nemilovaných Habsburků a svobodu pro Čechy a Slováky.

Jako by však už dnes nebylo zač poděkovat. U symbolů samostatnosti se schází představitelé měst, politici, vojáci. Položí věnce a kytice. Přijde však jen hrstka starších lidí, kteří ještě cítí úctu k tisícům padlých.

„Vznik republiky byl světlým bodem naší historie. A je mi velmi líto, že se nás na těchto akcích schází tak strašně málo. Měli bychom se za to stydět. Dáváme tak najevo, jak si našich předků vážíme či spíše nevážíme,“ vystihl Bohuslav Simandl z Tábora. Zároveň zalitoval, že u pietní akce již nezahrála táborská vojenská kapela.

O pár hodin později se den před státním svátkem u Lípy republiky (u tabačky) sešli turisté, skauti a junáci. Na kabáty si stejně jako v roce 1918 připnuli trikolory a tatíčku Masarykovi zazpívali jeho oblíbenou Ach, synku, synku. Lípu tu vysadili v roce 1998, osmdesát let po vzniku samostatného Československa. Každým rokem k ní přijdou, aby nenechali vyhasnout vzpomínku na jeden z rozhodujících momentů české historie.

Vyznamenání pro Josefinu Napravilovou z Bechyně

U příležitosti státní svátku převezeme JosefinaNapravilová z Bechyně druhé nejvýznamnější české vyznamenání, Řád Tomáše Garrigue Masaryka. Tato dáma pracovala těsně po II. světové válce jako spojovací úřednice odboru repatriace na ministerstvu ochrany práce a sociální péče.V tomto důležitém postavení se především věnovala vyhledávání českých a slovenských dětí, zavlečených během války do Německa nebo na okupovaná území, a zajištění jejich návratu do vlasti. Paní Napravilová našla a poslala nebo sama odvezla domů na čtyřicet dětí.

Těsně před Vánocemi roku 1945 vypátrala ve sběrném táboře v rakouském Salcburku jedenáctiletého Václava Hanfa, chlapce z Lidic, kterého hned odvezla domů.Příběh paní Napravilové popsal Přemysl Veverka v knize Jak se chodí do Lidic, jež vyšla péčí Památníku Lidice. Zastupitelé Lidic jíletos v lednu, těsně před jejími 95. narozeninami, uděliličestné občanství

Hejtmanství přišlo o rakouského orla

V pondělí 28. října 1918 bylo město Tábor plné vzrušení. Telegrafické zprávy o kapitulaci Rakouska i událostech v Praze přicházely od dopoledne, po obdržení depeše z Prahy s rozkazem poslance Zahradníka o zabrání drah se na táborských domech začaly objevovat prapory v národních barvách. Bylo jasné, že chvíle převzetí moci Národním výborem nastala, občanům nebylo bráněno v projevech radosti. Lidé rokovali v ulicích, mládež a studenti se chopili odstraňování rakouských orlů z budov.

Na Hlavním náměstí starosta města dr. Josef Kos za jásotu lidu přečetl právě došlé znění prvního zákona Národního výboru o převzetí a nerušeném úřadování všech úřadů. Večer se u Žižkovy sochy konal tábor lidu s řadou projevů místních politických představitelů, hasiči pod vedením pánů Touska a Škocha sejmuli z budovy hejtmanství (dnesnovější stavba Městského úřadu č. p. 11) litinového 140 kilogramů vážícího rakouského orla, na kterého předtím mládež svými silami nestačila.

Následující den, úterý 29. října, byl Národním výborem prohlášen národním svátkem. Též táborské ulice se skvěly v záplavě praporů v barvách národních či slovanských, objevily se i americké vlajky. Odpoledne vyšel od radnice improvizovaný průvod za slavnostního zpěvu a jásotu, který vrcholil na Nádražní třídě před Šechtlovým fotografickým závodem, kde byl vystaven portrét T. G. Masaryka.

Průvod cestou mohutněl a pokračoval Budějovickou ulicí a po Parkánech zpět na Hlavní náměstí. Zde u Žižkova pomníku přednesl slavnostní projev profesor Karel Kostlivý.
To vše za neutichajícího nadšení, dle dobového tisku: „Hlavní zásluha o to patří zpěváckému spolku ‚Hlaholu‘, jenž věren jsa vlasteneckým tradicím českých spolků pěveckých, byl v této době vždy na svém místě.“ (list Tábor 1. listopadu 1918).

Ještě tentýž den byla ustavena místní národní obrana a konečně večer v Táboře pobývající italští občané uspořádali průvod městem. U radnice zapěli českou a italskou národní hymnu, před závodem Šechtl a Voseček vzdali hold zde vystavenému Masarykovu portrétu.

Ve středu 30. října se v radničním paláci konala slavnostní schůze obecního zastupitelstva, v neděli 3. listopadu se v děkanském chrámu Páně konaly slavnostní služby Boží za zdar a blaho do života vstupujícího národa Československého a na poděkování ukončení války. Takto i na naší památné půdě vešel v život nový stát, jak profesor Kostlivý u Žižkova pomníku připomněl historickou tradici a svůj projev zakončil při přísaze zástupu táborských občanů slovy: „Vězme, že po dnech svátečních přijdou dnové vážné a tuhé práce…vejděme ve svůj československý stát ve jménu lidství.“ (list Tábor 1. listopadu 1918)
PhDr. Stanislav Zita

28. říjen 1918 v dějinách naší samostatnosti

Schválně, zkuste se zeptat svých potomků, narozených po roce 1989, co jim datum 28. října 1918 říká. A nebuďte prosím překvapeni, když ani starší ročníky vám nebudou přesně schopny na otázku odpovědět. I já jsem si proto raději znovu pročetl knihu „Obrázkové dějiny naší samostatnosti“, kterou vypracoval docent doktor Jaroslav Prokeš, v níž mě zaujaly alespoň ve stručnosti některé důležité myšlenky, s nimiž se lze ztotožnit i dnes. A pro zajímavost – knihu vydalo Nakladatelství české grafické unie v roce 1930.

Manifest císaře Karla I. byl 19. října 1918 rozhodně odmítnut zástupci československého národa. Tento dokument se i v poslední hodině pokusil zachránit Rakousko – Uhersko a habsburské panství nad ním, přetvořením ve spolkový stát. Ale vůbec nikoho manifest neuspokojil. Dokonce ani Němce, kteří byli pilířem rakouské monarchie. Ostatně jeho pozornost odvrátila také odpověď Spojených států amerických z 18. října 1918 na rakouskouherskou žádost o příměří a mír z 5. října. I když se císař pokusil o poslední zoufalý krok sestavením nového kabinetu a novým ministrem zahraničí jmenoval hraběte Julia Andrassyho, příliš tím k záchraně monarchie nenapomohl.

Již několik dní před tím si totiž nově ustanovený Národní výbor byl vědom, že se rozhodující okamžik přiblížil. Stal se totiž pánem situace, protože byl držitelem zásob a jeho politická moc bezprostředně souvisela s otázkou výživy národa.

V noci z neděle na pondělí (27./28. října) došly do Národního výboru dvě závažné zprávy, které rozhodly, že 28. října 1918 bude proveden celý převrat.
Telefonicky je předal dr. Rašínovi z Vídně poslanec či spíše již velvyslanec československého státu. V. Tuzar. První se týkala českých poslanců, kteří se měli neprodleně odebrat na italskou frontu, druhá se týkala kapitulace Rakouska -Uherska , kterou vyslovovala nóta hraběte Andrassyho.Rašín pochopil, že přišla ona chvíle a nechal okamžitě zmobilizovat Sokolstvo, hlídky byly do rána nenápadně rozestaveny po Praze.

Ráno 28. října před devátou hodinou sešlo se čtyřčlenné předsednictvo Národního výboru v historické Švehlově úřadovně a pod dojmem kapitulace Rakouska – Uherska rozhodlo o převzetí Válečného obilního ústavu Národním výborem. A zatímco k tomu došlo, byl v novinách zveřejněn text Andrassyho nóty, jejímž prostřednictvím si mnozí nesprávně vykládali právě kapitulaci monarchie, její nemohoucnost a bezradnost.

Zakrátko se již Prahou valily davy lidí ze všech částí i okrajových koutů města, které se soustředily zejména na Václavském náměstí a před pražským Obecním domem. První jásavé výkřiky, že konečně nadešla ta chvíle, požehnaná a životy vykoupená hodina svobody samostatnosti československého státu.

Lidé provolávali slávu jejímu tvůrci Masarykovi i americkému prezidentu Wilsonovi. Všudevisely prapory včeských barvách, v barvách slovanské trikolory a objevily se i jako ozdoby na oděvech mužů i žen i na národních krojích.

Lidé známí i neznámí tiskli si ruce, padali si do náručí, z očí jim kanuly slzy radosti a zpívaly se hymny česká i slovenská. Tím lze snad jen ukázat, že 28.
říjen navenek působil více jako národní oslava než velká revoluce. O zabezpečení pořádku se starali členové Sokola a Dělnických tělocvičných jednot. I pražská policie se od samého počátku postavila na stranu revoluce. Až večer téhož dne sešlo se v Grégrově síni valné shromáždění Národního výboru ke své první schůzi ve svobodném samostatném státě.

Následně i návratem T. G. Masaryka do Prahy skončil druhý zahraniční odboj a nastal boj o území nové republiky. Nezvratnou skutečností měla nakonec Československá republika rozsah 140 tisíc kilometrů čtverečních a 13,6 milionu obyvatel. Vstoupila jako nový činitel vzešlý z demokratických principů do života Evropy, jejíž mapu pronikavě změnila. A prezident T. G. Masaryk? Řídil mladou republiku v nejtěžších letech po převratu, kdy ještě mnohá nebezpečí těžce ohrožovala získanousvobodu.

Ing. Jan Babor, poslanec a zastupitel (ČSSD)

Autor: Alena Šatrová

28.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

OBRAZEM: Fotbalisté z Klíčku si odnesli putovní pohár

Tábor - Po nezvykle dlouhé přestávce se sešli ve středu 11. října v tělocvičně Střední školy obchodu, služeb a řemesel domácí FK Rohlík a hosté FC Klíček Záluží, aby soupeřily v sálové kopané o putovní pohár.

Okresní hokej nabírá na obrátkách, suverénní jsou už jen tři týmy

Táborsko – Deset účastníků okresní hokejové soutěže má Táborsku má za sebou kompletní dvě kola.

Policisté zadrželi dealera pervitinu

Tábor - Táborští kriminalisté, kteří se specializují na potírání drogové trestné činnosti, vypátrali a zadrželi dalšího dealera pervitinu.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení