„Část viny připouštíme," řekl včera novinářům jednatel firmy Daich Josef Kubík k události z 28. prosince. Příčiny protržení dělicí hráze na Jordánu již zjišťují pracovníci České inspekce životního prostředí.

„Případ přebírá Česká inspekce životního prostředí s tím, že zahájí ve věci správní řízení. Budeme nyní zjišťovat, zda došlo k pochybení či porušení zákona," potvrdila nám mluvčí inspekce Simona Cigánková s tím, že ukončení šetření v tuto chvíli není jednoduché odhadnout. Zeptat se na výsledek máme zkusit zhruba za měsíc.

Nikdo do té doby nemůže ukázat prstem na jednoznačného viníka. I město si chce nechat situaci posoudit odborníkem. Jednoznačně však starosta Jiří Fišer dementuje zprávy některých televizních společností o tom, že o víkendu došlo k druhému protržení hráze. „To, že voda přetéká přes bezpečnostní přeliv, je standardní, a dokud nebude přítok stabilizován, tak přetékat ještě bude," vysvětluje starosta k situaci z uplynulého víkendu.

Havárie z konce roku

Bombardován dotazy je však především kvůli havárii z konce roku, kdy skutečně došlo k protržení hráze, nekontrolovatelnému úniku sedimentu a průtoku štolou, což mělo za následek smrt tisíců kusů ryb. Proč se tak stalo, má odpovědět právě inspekce životního prostředí.
„Při určitém povodňovém stavu může k masivnímu přelití hráze dojít, ale rozhodně už nemělo dojít k nekontrolovatelnému průtoku štolou," míní starosta Fišer.
Včera ale také jednoznačně uvedl, že štole Jordánu v té době chybělo provizorní hrazení, které by samovolnému průtoku zabránilo, ačkoli toto vyžadují manipulační a povodňový plán stavby.
„To je pro mne zásadní: tak to mělo být, ale nebylo. To považuji za chybu a pokud budu konfrontován vyšetřujícími orgány, ať již inspekcí nebo policií, budu tento názor prezentovat," řekl Jiří Fišer.

Josef Kubík se domnívá, že starosta se v tomto svém vyjádření unáhlil. „Štola v té době nemohla být uzavíratelná, neboť ještě nebyla dostavěná," tvrdí jednatel firmy.
To ale nerozporuje ani manažer projektu ze strany investora Karel Hotový. „Plány předpokládaly, že se zábrana do štoly vloží. Problém byl ale v tom, že současně v projektu bylo, že tudy se bude voda vypouštět. Ani štoly ani šachta uzávěrů dnes nejsou dokončeny, proto chceme, aby inspekce posoudila, zda v té době bylo možno něčemu zabránit," říká Hotový. Město tedy chce mít jasno, zda na zábrany někdo zapomněl, nebo v té době je z pohledu rozestavěnosti ještě nešlo instalovat.

Protože táborský odbor životního prostředí se ve věci prohlásil za podjatého, chopila se úkolu inspekce. Do vyšetření se mohou vložit i policisté. Starosta je ujistil, že bude k dispozici a je připraven spolupracovat.
„Ve věci jsou zajišťovány veškeré skutečnosti a informace, na jejichž základě by bylo možno dovodit, zda nedošlo k jednání, které by naplňovalo skutkovou podstatu správního deliktu nebo některého z trestných činů," napsal redakci TD mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.
Trestní oznámení na policii dosud nikdo nepodal.

Rozhodující chvíle

Již 22. prosince bylo zřejmé, že se spodní část Jordánu zaplnila vodou natolik, že volně odtékala štolou. Už jí ale bylo tolik, že štolu nešlo uzavřít. Za týden hráz praskla a ryby neměly šanci na výhru. Některé sice zpočátku ještě pád do štoly přežily a dostaly se do řeky, ovšem tragédie nastala při poklesu hladiny. Tisíce ryb uvízly v bahně a udusily se, další tisíce pak nepřežily masakr u otvoru do šachty, který kapacitně na takové množství těl nestačil. Dílo zkázy dokončily kusy ledu, které se v tu chvíli chovaly jako sklo.