V souvislosti s případem ženy z Veselska, která byla odsouzena za pěstování marihuany, se znovu rozvířila diskuse o legalizaci této drogy.
Podle některých lidí na Jindřichohradecku si žena trest nezaslouží. Vedoucí protidrogového centra v Dačicích Božena Havlová ale upozorňuje, že zákon je od toho, aby se dodržoval a žena věděla, co jí za jeho porušení hrozí.
,,Jednou je marihuana nelegální a je třeba toto respektovat nebo nést následky. Jestli je to dobrý zákon, to už je věc jiná,“ vyjádřila se Havlová. Dodala, že nemůže jednoznačně říci, jestli je pro, nebo proti legalizaci.
Podle ní může z necertifikovaných výrobků z marihuany obsahujících látku THC dojít k poškození zdraví. ,,Pokud nevíme, kolik procent THC v masti je, a nedodržujeme správné dávkování, je tu riziko,“ upozornila Havlová.
Konopné krémy a oleje se přitom dají koupit i v obchodech. ,,Masti, které léčí kožní problémy, jsou vyráběny z technického konopí, které má stejné účinné látky jako marihuana, ale neobsahuje THC,“ vysvětlila majitelka jindřichohradeckého obchodu s bylinkami Zuzana Kořínková.
Podle ní ale na nemoci nervového aparátu, jako je třeba Parkinsonova nemoc, působí právě THC. Nemocní po něm sahají, když klasická medicína nezabírá. ,,Pěstování konopí pro výrobu léčiv bych netrestala,“ dodala Kořínková.
Podle průzkumů 75 procent adolescentů s marihuanou experimentovalo. Čtyřicet procent drogu delší dobu užívá a 8 procent má trvalou závislost.

(eb)