VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželský pár zamotal zastupitelům hlavy

Tábor – Všechno je jednou poprvé, a tak letos poprvé dělili zastupitelé cenu města nerovným dílem. Přesněji na dvě poloviny, ale třem lidem.

10.7.2013
SDÍLEJ:

Tereza HorváthováFoto: Deník

Hlavu jim zamotali manželé Horváthovi, které na cenu navrhli čtyři občané Tábora za jejich přínos kulturní scéně ve městě. Komise pro posuzování návrhů je nakonec ke schvalování předložila jako jeden subjekt, byť jistá si zřejmě moc nebyla, protože stoprocentní shody nedosáhla.

„Hlasování komise nebylo jednomyslné, ale většinové," upřesnil starosta Jiří Fišer. Komise jim ze tří doručených návrhů předložila dva: Čestmíra Smolku a manžele Horváthovy. Pro Františka Dědiče z ODS byl tento „precedent" nehlasovatelný. Poukazoval na status udělování ceny, který vylučuje coby příjemce skupinu.

„Není to správně navržené, manželé jsou dvě fyzické osoby. A ani dělení (finanční odměny) neodpovídá, protože má být rovným dílem," upozorňoval František Dědič, od něhož pak hlas získal pouze Čestmír Smolka.

Právnička města Dagmar Vacková mu dala za pravdu, nicméně pouze v tom, že dosud takové zvyklosti byly a cenu dosud neudělili skupině. A ačkoli František Dědič usuzoval, že postup města bude v rozporu s přijatými pravidly, trval starosta na hlasování v předloženém znění.

„Můžeme být v nějakém rozporu, to se nedá nic dělat." Čestmír Smolka získal 23 hlasů, Horváthovi patnáct.

Čestmír Smolka
Návrh přišel od OV KSČM, a to za jeho protinacistický odboj v době II. světové války.
Jmenovaný (1924) je členem ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu, KSČM a čestným předsedou historické skupiny partyzánské brigády Jana Žižky. Své zkušenosti předává dětem.
Hlasování: podporu získal od 23 zastupitelů. Zdrželi se Aleš Gucko (ČSSD) a Simona Žirovnická (ODS). Nehlasoval Petr Krůček z TOP 09.

Horváthovi
Terezu (1973) a Juraje (1974) Horváthovi navrhli Stanislav Dvořák, Eva Měřínská, David Peltán a Vojtěch Morava za přínos kultuře: Baobabí léto, výstavy v galerii Baobab a mezinárodní festival malých nakladatelů Tabook. Hlasování: podpora od 15 zastupitelů. Zdrželi se F. Dědič, H. Randová, I. Ravandi, M. Tenkl, J. Zvěřina a S. Žirovnická za ODS, za KSČM V. Ebert, L. Šedivý, R. Novotná, H. Škrdletová. Nehlasoval P. Krůček, TOP 09

Co říkají pravidla
Odměna: 30 000 Kč (při větším počtu oceněných se dělí) a přiměřený věcný dar
Udělení: za celoživotní přínos nebo výraznou aktivitu se vztahem k městu v oblasti umělecké, kulturní, sportovní, vědecké, společenské, ekonomické, ekologické či technické. Je určena občanu ČR s trvalým bydlištěm v Táboře
Komise: sedmičlennou komisi jmenují na návrh starosty členové zastupitelstva  

Vrátil se domů a živého už nikoho nenašel

Tábor – Bylo mu něco přes dvacet, když se Čestmír Smolka vrátil domů a už nikoho ze své rodiny nenašel mezi živými. Vzpomínky na válečná léta ani po více než 60 letech bývalému partyzánovi neblednou.

Čestmír Smolka je čerstvým držitelem Ceny města Tábora 2013 (fyzicky ji převezme dle zvyklostí až při festivalu Táborská setkání). Tábor ocenil jeho protiněmeckou činnost, statečnost a nasazení při odboji. „Mě to moc překvapilo, protože já nejsem Táborák, vždyť já jsem Valach. Ale žiju tady hodně dlouho, takže mám pochopitelně radost," reagoval na naše sdělení o udělení ceny.

Partyzánem na Valašsku se stal ve dvaceti letech a do Tábora se dostal až jako voják z povolání v roce 1960. Od dva roky později si přivedl i rodinu. Táborské ocenění zdaleka není jeho prvním. Za službu pro vlast jich nasbíral celou řadu. „Mám jich asi dvaatřicet," říká hrdě.

Hned po osvobození nastoupil na vojenskou akademii v Hranicích a po dvou letech ji opustil s hodností poručíka. Vojenskou uniformu odložil až s nástupem do penze, ale jak s úsměvem říká i ve svých 89 letech se bývalý velitel tankového pluku cítí být vojákem v záloze.
Všemu předcházelo totální nasazení, ze kterého v roce 1944 utekl a přidal se k partyzánské brigádě Jana Žižky. „U ní jsem byl až do konce války. Bylo to strašný, protože při odboji na frontě máte nepřítele před sebou, kdežto my jsme ho měli všude kolem, ze všech stran. Nikdo nevěděl, kde je," vzpomíná na dobu, kterou dodnes šíří mezi děti.

Vyhazovali do vzduchu mosty i celé vlaky, přepadávali četnické stanice, napadali německé posádky. Strach? Ne. Ten musel stranou, kdo měl strach, stal se snadným cílem. Hrůzu si uvědomil až po návratu domů.

„Můj otec zemřel přirozenou smrtí ve čtyřicátém třetím, ale ostatní mi zemřeli až na konci války. Dozvěděl jsem se to až po návratu. Můj bratr byl taky v domácím odboji, připravovali nálože na vyhození vlaku, ale nešťastnou náhodou jim doma chytly a vybuchly. Všichni tam zůstali: matka, sestra, bratr a dva partyzáni. Taková byla válka, člověk tragédie bral skoro normálně. Bolet mne to začalo až za několik let."
Dnes se do budoucnosti dívá spíše pesimisticky, dokonalý mír prý nebude nikdy a svět spěje k dalším válečným konfliktům. „Mladým se válka pořádně nepřipomíná, děláme to jen my, odbojáři, když nás někdo pozve na besedu. Kdejaké dítě o válce vůbec nic neví, a to je špatně. Říkejte jim pak, že já jsem ve válce přišel o všechno."

Oba se doplňují: ona slovem, on obrazem

Tábor – Když se v Táboře vysloví jména Tereza Horváthová a Juraj Horváth, neexistuje snad nikdo, kdo by je neznal. I oni letos při táborských slavnostech převezmou z rukou starosty cenu města. A jak je vidět, oba si úspěchu váží.

„Znamená to, že to, co děláme, tedy od nakladatelství, přes galerii a knihkupectví Baobab, Baobabí léto, po festival Tabook, v Táboře přijali za své. Moc si toho považujeme a cítíme se být zase o trochu více Táboráky," říká Tereza Horváthová, spisovatelka, překladatelka a spolumajitelka rodinného nakladatelství alternativní dětské literatury Baobab.

Jedno ocenění už má několik let doma. Za svou pohádkovou knihu, kterou nazvala Modrý tygr, je držitelkou Zlaté stuhy za rok 2005. Navíc v tomto případě nezůstalo jen u knihy, ale příběh se dostal i do kin. Zfilmoval ho Petr Oukropec a do hlavních rolí obsadil Jana Hartla a Báru Hrzánovou. Tereza Horváthová si ke snímku napsala scénář.

Juraj HorváthS manželem Jurajem tvoří při práci dvojici a jak sama poznamenala, je to tvůrčí proces na mnoha úrovních. „V podstatě se prolínáme. Juraj je spíše přes obraz, já zase přes slovo a oba organizujeme… Kromě práce také naší velkou rodinu. Často je to zábavná, napínavá a někdy dost dobrodružná cesta prací a životem," hodnotí spisovatelka a překladatelka.

Juraj Horváth vystudoval ilustraci a grafiku v ateliéru Jiřího Šalamouna, Tereza Horváthová zase francouzský jazyk a literaturu. „Chtěli jsme dát příležitost mladým ilustrátorům a chtěli jsme také dělat knihy pro děti. Ale jinak, než bylo typické pro celá devadesátá léta. Chtěli jsme navázat na velkou tradici třicátých a šedesátých let a přihlásit naši generaci k odkazu velkých osobností autorské knihy pro děti nebo spíš autorských příběhů pro děti – od Josefa Čapka přes Ondřeje Sekoru až po Jana Wericha…" vysvětlila důvod, který ji přivedl k psaní dětské literatury a oba k založení vlastního nakladatelství. Nejmenší čtenáři se tak prostřednictvím jejich knih mohou bavit a navíc jim pomáhají otevřít vše neviditelné.

Za úspěch nebo spíš zázrak považuje, že v této zmatené době, kdy lidé před kulturou a vzájemností dávají přednost hektické práci, penězům či rychlým autům, se jim daří dělat práci a přitom mít velkou rodinu. „Potkali jsme spoustu skvělých lidí, kteří práci sdílejí s námi a pomáhají zcela nezištně," dodala Tereza Horváthová.

Autor: Alena Šatrová, Lucie Janečková

10.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 14 500 Kč Pekaři pekařský dělník/ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: litý progran - výroba palačinek a lívanců. Pracoviště: Domita a.s., Stránského, č.p. 2291, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Vaverová, +420 724 710 521. Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 17 000 Kč Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV výhodou, , spolehlivost, samostatnost a zodpovědný přístup k práci., Náplň práce : manipulace s výrobky, koncová výroba, sanitace střediska, Zaměstnanecké výhody: Práce na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní české společnosti s více než 110letou tradicí, měsíční a roční odměny, 5 týdnů dovolené, další zaměstnanecké výhody (závodní stravování, možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, zvýhodněné mobilní tarify atd.), Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513. Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 20 000 Kč Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Telefonní specialista - nové v centru Tábora. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rád bys začal nový rok novou prací?, Rád mluvíš s lidmi?, Zvládáš jednoduchou práci na počítači?, Jsi energický a pozitivní?, , Pokud jsou tvoje odpovědi převážně ANO, přidej se k nám!, Hledáme kolegy do naší nové pobočky přímo v centru Tábora., , CO TĚ ČEKÁ:, • Budeš telefonicky komunikovat s klienty na neprodejním projektu, • Informace zapíšeš do počítače, , CO TI NABÍZÍME:, • Vydělat si můžeš až 20 000 Kč, • Zvolíš si délku pracovního úvazku – 8, 7, 6, 5 a 4 hodinový, případně DPP, • Práci vhodnou i pro: maminky s dětmi, OZP, ZTP/P, absolventy, • Práci od PO - PÁ (8:00 - 16:30 – záleží, jakou délku pracovního úvazku si zvolíš), víkendy a svátky máš volno., • Výbornou dostupnost, jsme 5 minut chůze od nádraží – naproti hotelu Palcát., • Nástup možný od 2.1.2019, , BENEFITY:, • Stravenky, • Občerstvení na pracovišti, • „Odchodovka“ – splň svůj denní úkol, po zbytek pracovní doby máš volno a bude ti zaplacen celý den., • Zvýhodněné mobilní tarify pro tebe i tvé okolí. Pracoviště: Atoda tábor, s. r. o. - tábor, Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: Nicola Plánská, +420 380 900 122. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář, montážní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ř.P. B. Kontakt: mailem, tel. mezi 8-18, osobně.. Pracoviště: Jana janů s.r.o., Bílkova, č.p. 468, 390 02 Tábor 2. Informace: Jana Janů, +420 602 470 019.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podpis koaliční smlouvy v Českých Budějovicích.

Budějovickou radnici čeká střídání stráží

Ilustrační foto

Sokolovna ožije Slavnostmi piva

Šéf krumlovských vodních záchranářů dostal medaili za zásluhy

Český Krumlov – Jedna ze stovky medailí a plaket, které udělil Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) minulý týden při příležitostí výročí Dne vzniku samostatného na zámku Zbiroh v Plzeňském kraji, zamířila i na samý jih Čech.

Ochutnají hmyz i lanýže

České Budějovice - Příští čtvrtek startuje v krajském městě 24. ročník Mezinárodního gastronomického festivalu. 

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Titul Truhlář roku zůstal v Českém Krumlově

Český Krumlov - Celostátní titul Truhlář roku zůstává na krumlovském odborném učilišti. Loni ho vyhráli Ivan Crkva a Timothy Belcher, letos si ho z Českých Budějovic, ze soutěže na výstavě Vzdělání a řemeslo, přivezli učni třetího ročníku Štěpán Bigas z Černé v Pošumaví a Martin Soběslavský z Českého Krumlova.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT