S Aplou se manželé Primasovi důvěrně znají, neboť pomáhá jejich dceři zvládat život s autismem. Když v sobotu večer potřebovala pomoc Apla, neváhali. Zvedli svou devadesátku a vydražili dva předměty, které ozdobí jejich byt.

Světově uznávaný hornista Jan Baborák sál Střelnice naplnil a také vyprázdnil. Na aukci děl, která po jeho koncertě následovala, zůstala obsazená jen dvacítka míst. Zklamání? Trochu, přiznává za pořadatele Lucie Hnojnová, ale hlavně zkušenost pro další podobný počin. Touto první ne zrovna úspěšnou dražbou se odradit nenechají.

„S přípravou byla strašná práce, oslovit umělce, získat díla a vydat jejich katalog, oslovit lidi. Jak je vidět, ani to úspěch nezaručí. Trošku jsem smutná, ale koncert byl dost dlouhý, v sále bylo horko, a tak už lidé asi byli unavení," odhaduje Lucie Hnojnová, co všechno ten večer hrálo proti nim.

Přesto se vydražila tři díla a do kasy Aply cinklo bezmála jedenáct tisíc, které rozhodně nebudou zahálet. Obraz Jozefa Švače s názvem Pocta krajině – Cézannovi si nová majitelka vydražila po telefonu za 7500 korun. Další peníze vydělala fotografie Šumavy a obraz Jaroslava Chobota, které licitátor Pavel Klíma přiklepl Janě a Pavlu Primasovým z Tábora.

„Chtěli jsme takto Aplu podpořit, protože pomáhá naší dcerce například se začleněním do školního procesu. Tím je pro nás velmi důležitá," zdůvodňují manželé svou aktivní účast v dražbě. Mezi sběratele uměleckých děl se neřadí a stejně jako pro Aplu, byla i pro ně toto jejich vůbec první zkušenost s příhozy. „Bylo to krásný, užili jsme si to," směje se Jana Primasová a plánuje, že černobílý snímek Šumavy by mohl ozdobit ložnici.

Pro Aplu bude mít aukce ještě pokračování. Společně s autory děl se musí dohodnout, jak naložit s neprodanými kusy. „S nimi ale byla velmi milá komunikace, takže všem chci moc poděkovat, byť některá díla jim zase vrátíme. My jsme ale jejich práci s pokorou přijali a když bude třeba, zase ji s pokorou vrátíme," říká Lucie Hnojnová.

Za nápadem uspořádat dražbu stál akademický malíř Teodor Buzu, přesněji jeho obraz, který před rokem spolku pro pomoc lidem s autismem věnoval. Také v sobotu dostal pořadové číslo jedna, ale majitele si nenašel. Přes Víta V. Pavlíka, jenž je předsedou Asociace jihočeských výtvarníků, se podařilo pro dobrou věc získat i jeho další kolegy.
Apla vznikla v roce 2007 a v Jihočeském kraji se stala první neziskovou organizací pomáhající lidem s autismem a jejich rodinám.