Měsíc a půl od zavedení nového typu pasů se mohou další zájemci vydat na městský úřad bez obav z dlouhého čekání.
Na táborském úřadě zvýšený zájem o pasy s biometrickými údaji nezaznamenali. Na Táborsku občané tedy žádné mánii, která nastala po 1. dubnu v jiných okresech, nepodlehli.

„Řady pracovníků jsme rozšířit nemuseli. Nebylo třeba, vše se daří zvládat za současného stavu tří zaměstnanců,“ sdělila vedoucí odboru Jarmila Mynaříková.

Podle srovnání s loňským rokem dokonce počet žádostí za duben byl o pár desítek nižší. Za květen pak poklesl o více než stovku. A to je sezona výjezdů za dveřmi.

Pro pas s dalším biometrickým prvkem jako je otisk prstu, se vydal i Jindřich Charouzek z Tábora, který se chystá do Ameriky. Dal na doporučení známých. „Říkali mi, abych si raději pořídil e-pas. Jinak bych zůstal u starého pasu, který mi platí do roku 2016,“ vysvětlil.
Zkušenosti s výměnou starého za nový pas má také Jiřina Kadlecová z Tábora.

„Vše se povedlo na první pokus a během 15 minut jsem měla vše za sebou. Starý mi končí na podzim, tak jsem si došla vyřídit nový už teď, abych na poslední chvíli neplatila víc,“ shrnula.
Draze totiž přijde vystavení pasu ty cestovatele, kteří konec platnosti pasu zaregistrují pozdě.
Takový doklad bez čtecí zóny udělají na úřadě nejpozději do čtrnácti dnů. Má platnost pouze půl roku a cena, kterou za něj budoucí majitel musí zaplatit, je dost vysoká. Dospělého vyjde na 1500 korun a dítě na tisícovku.

Bez dlouhých front

K vyřízení formalit kolem pasu není třeba moc času. Menší fronty se tvoří hlavně v době, kdy jdou lidé z práce. Někdy stačí, že přijde celá rodina a tím se celá procedura protáhne.

Zaměstnanci úřadu musí vyhotovit odpovídající fotku a udělat otisk prstu. Ne vždy se zadaří napoprvé. Ze statistického průzkumu vyplývá, že zhruba u dvou procent populace není možné kvůli fyziologickým vlastnostem pořídit otisk prstu v požadované kvalitě.

„Někdo má málo znatelné papilární linie a na první pokus se nám otisk prstu nepodaří pořídit. Ke zlepšení stačí na prst dýchnout nebo ho otřít na čele a snáze se nám otisk podaří sejmout. Opačná situace, kdy je prst příliš vlhký, také nezaručí kvalitní otisk,“ vysvětluje některé problémy při snímání Mynaříková.

Ani když mají úředníci padla, nemusejí mít zbývající čekatelé na chodbě obavy, že se na ně nedostane.
„Nestane se, abychom odmítli někoho, kdo je v pořadí, i když máme po pracovní době,“ tvrdí Mynaříková.
Bez enormního zájmu o nové pasy jsou i na úřadě v Soběslavi. V letošním dubnu žádalo o pas o 10 lidí více než loni. V květnu obdrželi na úřadě 111 žádostí oproti loňským dvaaosmdesáti. Vše zvládá jeden zaměstnanec.

„V březnu jsme lidi upozorňovali, že od dubna mohou získat pas již s otiskem prstu. Kdo na něj nespěchal, počkal si. Většina ale neměla moc času, tak se stejně spokojili s předešlým typem,“ informovala vedoucí odboru dopravy a vnitřních věcí Jana Kosová.

Na nový pas se čtecí zónou si žadatel počká v Táboře i Soběslavi 14 dní až 3 týdny.

Pavlína Macelová