VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mamograf na dosah? Na jihu Čech spíše ne

Jižní Čechy –Nechat si vyšetřit prsa na mamografu není na jihu Čech jednoduché.

2.3.2011
SDÍLEJ:

Vyšetření na mamografu. Ilustrační foto.Foto: ČTK

Ženy totiž mohou využít služeb jenom tří akreditovaných screeningových center. Dvě jsou v Českých Budějovicích a jedno sídlí v Písku.

V nich mohou ženy ve věku od 45 let ve dvouletém intervalu absolvovat vyšetření zdarma. Podmínkou je žádanka od gynekologa či praktického lékaře.
Čekací doby na vyšetření v Písku jsou velmi krátké. „Většina žen se dostane na vyšetření do jednoho týdne, maximálně do čtrnácti dnů,“ řekla asistentka radiodiagnostického oddělení Nemocnice Písek Jana Mašková.
Na českobudějovické poliklinice JIH je aktuální čekací doba maximálně 20 kalendářních dní. U lékařky Olgy Janišové na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích vás nyní mohou objednat ze dne na den.

V Jihočeském kraji se lze nechat vyšetřit na mamografu i v Táboře a v Jindřichově Hradci. V těchto případech se však nejedná o akreditovaná pracoviště a vyšetření se proto musí zaplatit. V Prachaticích přístroj, jenž pořídila zdejší nemocnice již v roce 1996 za 2,665 milionu korun zčásti i s příspěvkem obyvatel Prachaticka, dosloužil na konci roku 2009.

Problémem je, že od loňského července, odkdy si musí ženy na neakreditovaných pracovištích hradit nejen preventivní vyšetření, ale také mamografické vyšetření při každé diagnóze, se počet pacientek snižuje. V jindřichohradecké nemocnici prováděli 1200 mamografických vyšetření za rok, teď je to podle tamních laborantek rozhodně méně. Vyšetření zde stojí 594 korun.

Mamograf funguje i v táborské nemocnici. „Ženy neplatí nic, ale je pravda, že jim to neplatí ani pojišťovny. Na preventivní screeningy musí být povolení mamografické sekce, která je už udělovat pro Jihočeský kraj nechce, protože tři prý stačí,“ řekl primář radiologického oddělení táborské nemocnice Karel Chylík. Vyšetření hradí nemocnice. „Děláme to pro pacientky. Pracujeme jen na základě přípisu ministerstva zdravotnictví, ale přesto zde máme zkušeného odborného lékaře,“ dodal Chylík.

Na Prachaticku musely pacientky stejně na screeningová vyšetření jezdit na pracoviště mimo okres. K ukončení provozu mamografu v Prachaticích přispěl tlak zdravotních pojišťoven, aby vyšetření byla prováděna výlučně na určených pracovištích s minimálním počtem pěti tisíc vyšetření, a také technický stav přístroje, který byl již zastaralý.


„S ohledem na schválená pravidla už naše nemocnice o pořízení nového mamografu neuvažuje,“ uvedl včera zástupce ředitele prachatické nemocnice František Stráský.

Viktor Lavička z Všeobecné zdravotní pojišťovny zdůraznil, že pravidla mamografických vyšetření jsou stanovena věstníkem ministerstva zdravotnictví.

Akreditovaná screeningová centra

• České Budějovice:
Medipont, s. r. o. – poliklinika Jih, Matice školské 17, telefon 386 357 309, 387 730 326
MUDr. Olga Janišová, Senovážné náměstí 2, telefon 387 438 668
• Písek:
Radiodiagnostické oddělení nemocnice, Čapkova 589,
teefon 382 772 401

Za mamografem až stovky kilometrů

Jižní Čechy – Zatímco na rozlohou výrazně menší Vysočině působí pět akreditovaných screeningových center, na jihu Čech se mohou ženy nechat zdarma vyšetřit mamografem jen na třech místech. V Jihočeském kraji přitom žije o 130 000 obyvatel více než v kraji Vysočina. Méně center než v jižních Čechách je jen v Karlovarském kraji.

Z vyhlášky o obsahu a časovém rozmezí preventivních prohlídek vyplývá, že ženy starší 45 let mají nárok na bezplatné mamografické vyšetření v intervalu dvou let. Protože však platí povinnost mít na bezplatné vyšetření mamografem doporučení lékaře, znamená to pro ženy ztrátu času a další kilometry. Kromě cesty do jednoho ze tří screeningových center v Českých Budějovicích nebo Písku musí absolvovat také cestu ke svému lékaři. To například pro paní Josefu (65 let) ze Stráže nad Nežárkou znamená jednu cestu ze Stráže do Jindřichova Hradce pro doporučení, poté do Českých Budějovic na vyšetření. To je celkem 120 kilometrů.

Čtyřiašedesátiletá paní Eva z Volar najede kvůli vyšetření 140 km. O jedenáct let mladší Jana z Bechyně má výhodu v tom, že svého gynekologa má v místě bydliště, nicméně za vyšetřením stejně najede přes 100 kilometrů.

Možná právě dvojí cestování, které v případě odlehlejších míst kraje může být delší než dvě stě kilometrů, způsobí u mnoha žen to, že na vyšetření nepojedou a rezignují. Říká se: pro zdraví všechno, ale o co by bylo jednodušší, kdyby každá žena, která chce využít možnosti preventivní prohlídky zdarma každé dva roky, mohla rovnou na vyšetření bez dalšího papíru od lékaře.

Jestliže je možné, aby samoplátkyně byla vyšetřena bez žádanky, proč ne ta, co má prohlídku zdarma garantovanou státem? Přitom ze zkušenosti mnoha žen se jedná o administrativní krok ve stylu: „Počkejte v čekárně, pan doktor vám to napíše, dejte mi třicet korun, za chvíli vám to přinesu.“
Některé ženy mají zase tu zkušenost, že jejich gynekolog jim vyšetření mamografem ani nenabídl, ač jsou ve věkové skupině nad 45 let a splňují všechny podmínky pro poskytnutí této péče zdarma. V takovém případě je na místě rada: vyžadujte po svém lékaři doporučení, zvláště když například rakovina prsu se objevuje ve vaší rodinné anamnéze.

Zjišťovali jsme také, zda je možné si ušetřit cestu pro lékařské doporučení a jet přímo do místa vyšetření bez žádanky od lékaře. Na poliklinice JIH v Českých Budějovicích jsme slyšeli jednoznačnou odpověď, že bez žádanky od lékaře ženu neobjednají.

V českobudějovické ordinaci Olgy Janišové vyšetří ženu sice bez doporučení, ale musí si vyšetření v takovém případě zaplatit, a to 600 korun.
V píseckém screeningovém centru nám potvrdili, že vyšetření jednou za dva roky hradí pojišťovna a ženu musí doporučit praktický lékař či gynekolog. Pokud ale chce žena na mamograf třeba dvakrát za dva roky, jedno vyšetření si hradí sama. Stojí 700 korun.
Protože článek o mamografii vzbudil zájem čtenářek, budeme se tématu nadále věnovat.

REDAKTOŘI DENÍKU

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 16 000 Kč Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) servisní pracovník - opravy kávovarů de'Longhi. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: manuální zručnost, flexibilita a pracovní výkon,, 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity a prémie podle dosažených pracovních výsledků, kontakt tel: 7:00 - 15:00 nebo e-mailem. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč Technici provozu informačních a komunikačních technologií technik zn. Apple. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, základní elektrotechnické znalosti a manuální zručnost, schopnost práce s měřícími a diagnostickými přístroji, flexibilitu a pracovní výkon, znalosti anglického jazyka úroveň B1, středoškolské vzdělání technického směru ukončené maturitní zkouškou, 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity a prémie podle dosažených pracovních výsledků, kontakt e-mailem. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166. Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů operátor CNC strojů - ohraňovací lis. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: obor zámečnictví, Plat: 160 Kč/hodinu,stravenky 80Kč/den, Požadavky: Znalost výkresové dokumentace, Práce s PC, Fyzická zdatnost, Nástup možný ihned - domluva termínu výběrového řízení: telefonická nebo e-mailová. Pracoviště: Js laser s.r.o., Chýnovská, č.p. 503, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Tereza Brandštýlová, +420 605 065 619. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 17 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič - skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme řidičský průkaz skupiny "C", 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem, tel. : 7:00 - 15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166,731 401 572.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokej - ilustrační snímek

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Fotbal - ilustrační snímek

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Knihovnu navštíví básnířka Olina Stehlíková

Veselí nad Lužnicí - V rámci projektu Spisovatelé do knihoven navštíví od září 2018 do června 2019 veselskou knihovnu každý měsíc jeden autor.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

OBRAZEM: Haka tanec ve Strakonicích

Strakonice – Taneční a hudební skupina z Nového Zélandu Whakaari Rotorua předvedla v sobotu 20. října na Velkém náměstí ve Strakonicích tradiční maorské tance.

Instgramová hvězda z Indonésie přijela podpořit cestovní ruch na Lipno

Lipno - Hvězda instragramu původem z Indonésie Christina Tan, cestuje po světě a fotí krásné krajiny a interiéry luxusních hotelů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT