Ženy totiž mohou využít služeb jenom tří akreditovaných screeningových center. Dvě jsou v Českých Budějovicích a jedno sídlí v Písku.

V nich mohou ženy ve věku od 45 let ve dvouletém intervalu absolvovat vyšetření zdarma. Podmínkou je žádanka od gynekologa či praktického lékaře.
Čekací doby na vyšetření v Písku jsou velmi krátké. „Většina žen se dostane na vyšetření do jednoho týdne, maximálně do čtrnácti dnů,“ řekla asistentka radiodiagnostického oddělení Nemocnice Písek Jana Mašková.
Na českobudějovické poliklinice JIH je aktuální čekací doba maximálně 20 kalendářních dní. U lékařky Olgy Janišové na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích vás nyní mohou objednat ze dne na den.

V Jihočeském kraji se lze nechat vyšetřit na mamografu i v Táboře a v Jindřichově Hradci. V těchto případech se však nejedná o akreditovaná pracoviště a vyšetření se proto musí zaplatit. V Prachaticích přístroj, jenž pořídila zdejší nemocnice již v roce 1996 za 2,665 milionu korun zčásti i s příspěvkem obyvatel Prachaticka, dosloužil na konci roku 2009.

Problémem je, že od loňského července, odkdy si musí ženy na neakreditovaných pracovištích hradit nejen preventivní vyšetření, ale také mamografické vyšetření při každé diagnóze, se počet pacientek snižuje. V jindřichohradecké nemocnici prováděli 1200 mamografických vyšetření za rok, teď je to podle tamních laborantek rozhodně méně. Vyšetření zde stojí 594 korun.

Mamograf funguje i v táborské nemocnici. „Ženy neplatí nic, ale je pravda, že jim to neplatí ani pojišťovny. Na preventivní screeningy musí být povolení mamografické sekce, která je už udělovat pro Jihočeský kraj nechce, protože tři prý stačí,“ řekl primář radiologického oddělení táborské nemocnice Karel Chylík. Vyšetření hradí nemocnice. „Děláme to pro pacientky. Pracujeme jen na základě přípisu ministerstva zdravotnictví, ale přesto zde máme zkušeného odborného lékaře,“ dodal Chylík.

Na Prachaticku musely pacientky stejně na screeningová vyšetření jezdit na pracoviště mimo okres. K ukončení provozu mamografu v Prachaticích přispěl tlak zdravotních pojišťoven, aby vyšetření byla prováděna výlučně na určených pracovištích s minimálním počtem pěti tisíc vyšetření, a také technický stav přístroje, který byl již zastaralý.


„S ohledem na schválená pravidla už naše nemocnice o pořízení nového mamografu neuvažuje,“ uvedl včera zástupce ředitele prachatické nemocnice František Stráský.

Viktor Lavička z Všeobecné zdravotní pojišťovny zdůraznil, že pravidla mamografických vyšetření jsou stanovena věstníkem ministerstva zdravotnictví.

Akreditovaná screeningová centra

• České Budějovice:
Medipont, s. r. o. – poliklinika Jih, Matice školské 17, telefon 386 357 309, 387 730 326
MUDr. Olga Janišová, Senovážné náměstí 2, telefon 387 438 668
• Písek:
Radiodiagnostické oddělení nemocnice, Čapkova 589,
teefon 382 772 401

Za mamografem až stovky kilometrů

Jižní Čechy – Zatímco na rozlohou výrazně menší Vysočině působí pět akreditovaných screeningových center, na jihu Čech se mohou ženy nechat zdarma vyšetřit mamografem jen na třech místech. V Jihočeském kraji přitom žije o 130 000 obyvatel více než v kraji Vysočina. Méně center než v jižních Čechách je jen v Karlovarském kraji.

Z vyhlášky o obsahu a časovém rozmezí preventivních prohlídek vyplývá, že ženy starší 45 let mají nárok na bezplatné mamografické vyšetření v intervalu dvou let. Protože však platí povinnost mít na bezplatné vyšetření mamografem doporučení lékaře, znamená to pro ženy ztrátu času a další kilometry. Kromě cesty do jednoho ze tří screeningových center v Českých Budějovicích nebo Písku musí absolvovat také cestu ke svému lékaři. To například pro paní Josefu (65 let) ze Stráže nad Nežárkou znamená jednu cestu ze Stráže do Jindřichova Hradce pro doporučení, poté do Českých Budějovic na vyšetření. To je celkem 120 kilometrů.

Čtyřiašedesátiletá paní Eva z Volar najede kvůli vyšetření 140 km. O jedenáct let mladší Jana z Bechyně má výhodu v tom, že svého gynekologa má v místě bydliště, nicméně za vyšetřením stejně najede přes 100 kilometrů.

Možná právě dvojí cestování, které v případě odlehlejších míst kraje může být delší než dvě stě kilometrů, způsobí u mnoha žen to, že na vyšetření nepojedou a rezignují. Říká se: pro zdraví všechno, ale o co by bylo jednodušší, kdyby každá žena, která chce využít možnosti preventivní prohlídky zdarma každé dva roky, mohla rovnou na vyšetření bez dalšího papíru od lékaře.

Jestliže je možné, aby samoplátkyně byla vyšetřena bez žádanky, proč ne ta, co má prohlídku zdarma garantovanou státem? Přitom ze zkušenosti mnoha žen se jedná o administrativní krok ve stylu: „Počkejte v čekárně, pan doktor vám to napíše, dejte mi třicet korun, za chvíli vám to přinesu.“
Některé ženy mají zase tu zkušenost, že jejich gynekolog jim vyšetření mamografem ani nenabídl, ač jsou ve věkové skupině nad 45 let a splňují všechny podmínky pro poskytnutí této péče zdarma. V takovém případě je na místě rada: vyžadujte po svém lékaři doporučení, zvláště když například rakovina prsu se objevuje ve vaší rodinné anamnéze.

Zjišťovali jsme také, zda je možné si ušetřit cestu pro lékařské doporučení a jet přímo do místa vyšetření bez žádanky od lékaře. Na poliklinice JIH v Českých Budějovicích jsme slyšeli jednoznačnou odpověď, že bez žádanky od lékaře ženu neobjednají.

V českobudějovické ordinaci Olgy Janišové vyšetří ženu sice bez doporučení, ale musí si vyšetření v takovém případě zaplatit, a to 600 korun.
V píseckém screeningovém centru nám potvrdili, že vyšetření jednou za dva roky hradí pojišťovna a ženu musí doporučit praktický lékař či gynekolog. Pokud ale chce žena na mamograf třeba dvakrát za dva roky, jedno vyšetření si hradí sama. Stojí 700 korun.
Protože článek o mamografii vzbudil zájem čtenářek, budeme se tématu nadále věnovat.

REDAKTOŘI DENÍKU