Sečteno, předáno. Dvě tváře letošní benefice Velikonoce s Jesusem si rozdělily celých 67 313 korun. Dárci překonali loňskou částku o více než 26 tisíc korun.
„Loni se podařilo nasbírat něco přes čtyřicet tisíc. Když se letos sečtou obě částky, podařilo se vybrat téměř sedmdesát tisíc, což je úžasné,“ říká Štěpán Pavlík z pořádajícího táborského sdružení Fest 2004.

Akce tak podle něj nabývá každým rokem na kreditu a částka stále stoupá. Přestože se tentokrát vybíralo pro dvě dívky, každá nakonec získala tolik, kolik potřebovala.
„Především jsem ale rád, že to má smysl. Samotný koncert už se stal tradicí, Táboráci vědí, že o Velikonocích jsou zkrátka Velikonoce s Jesusem, že se mohou pobavit, ale především přispět na dobrou věc. A že jejich peníze nikam nezapadnou, ale pomohou konkrétním lidem,“ míní Štěpán Pavlík.
Jediné, co statutárního zástupce sdružení rozladilo, byly poplatky, které si, byť se jedná o charitu, účtovala banka. „Za každou dívku nám banka strhla z účtu 415 korun, což považuji za chlív,“ netají se Pavlík rozhořčením.

Nejvíc peněz se nastřádalo v kasičce, která stála v Mocca kavárně v Táboře. Do ní se však házelo ve velkém také přímo při benefičním koncertě v Mileniu.
„Cukrárna U Josefa tam má o něco víc než jinde zase proto, že její majitel Josef Pluhař nasypal do kasičky i peníze z jeho soukromé akce, při níž zval zákazníky na štrůdl ke kávě a celý výtěžek pak věnoval na benefici,“ líčí Štěpán Pavlík.
Konkrétně na Aniku pak na vlastní pěst sbírala Ivana Kovaříková. Ve svém kosmetickém salonu Sedmikráska se jí podařilo nastřádat 7713 korun.
Adélce pomohl vyrovna deficit především neznámý dárce, který vložil do obálky rovných deset tisíc korun. Neuvedl však na ni adresu a nebýt duchapřítomné vedoucí pošty v Táboře Jitky Duchoslavové, skončily by peníze zřejmě v depozitu pošty.
Pracovnice táborské pošty na nádraží pak mezi sebou vybraly ještě další dva tisíce, které v Mileniu putovaly do kasiček.
Pořadatelé chtějí v akci rozhodně pokračovat. Od září by se mělo rozjet nové kolo. A Táborský deník bude opět při tom. Už teď můžete přemýšlet, koho byste nominovali na tvář Velikonoc s Jesusem 2012. Všechny příběhy lidí, kteří potřebují pomoc, postupně uveřejníme.

Kolik se kde sešlo:

ANIKA
Sbírkový účet⋌ 4053 Kč
Pokladničky:
Bechyně, knihovna ⋌341
Tábor, OD Dvořák⋌ 1464
Tábor, Mocca kavárna⋌ 17 950
SÚ, kavárna U Josefa ⋌3854
Planá n/L knihovna ⋌2162
DMS⋌ 5940
CELKEM ⋌35 764
ADÉLKA
Sbírkový účet ⋌2067 Kč
Pokladničky:
Bechyně, knihovna ⋌407
Tábor, OD Dvořák⋌ 1034
Tábor, Mocca kavárna ⋌18 976
SÚ, kavárna U Josefa⋌ 3966
Planá n/L knihovna⋌ 1724
DMS⋌ 3375
CELKEM⋌ 31 549


Adélka bude chodit vzpímeně

Nadšení. Dojetí. Vděčnost. To jsou pocity, které v Janě Hatákové vyvolal výsledek letošní benefiční akce Velikonoce s Jesusem. Její dcera Adélka díky ní dostala přesně 31 549 korun.
„O téhle akci jsem dříve nic nevěděla. Jsem opravdu nadšená,“ říká maminka dvojčat Adélky a Honzíka, kteří oba trpí mozkovou obrnou.
Již každým dnem dostane výrobce objednávku na speciální chodítko, které dívence pomůže v udržení rovnováhy. Adélka ho nejspíš dostane letos k Vánocům.

„Jedná se o speciální vyrovnávací chodítko. Adélce chybí motorika a tahle pomůcka všechno vyrovná, dcerka bude moci díky chodit krásně vzpřímeně. Poprvé jsme si chodítko vyzkoušeli v lázních a Adélka se v něm úplně nadšeně rozběhla po chodbě,“ vysvětluje Jana Hatáková.
Díky chodítku se tak bude moci Adélka v lecčems vyrovnat svým vrstevníkům a bude daleko soběstačnější.
Nad některými postupy lékařů a pojišťoven jí však zůstává rozum stát. „Pojišťovna nám nic nepřispěje, neboť my už doma jedno chodítko máme. To nové je však na motoriku mnohem lepší.“

I pro běžnou rodinu je finančně velmi náročné kompenzační pomůcky pořídit. Oč těžší to však musí mít samoživitelka Jana Hatáková. „Když jsem sama, moc možností nemám a přitom dvojčátka potřebují tolik věcí, aby se přiblížila úrovni jiných dětí. Teď například řešíme takovou situaci, že bychom potřebovali nové vozíky, protože už jim jsou malé, ale lékař nám je nechce napsat. Prý na ně máme nárok jen jednou za pět let. Jeden ale stojí sedmdesát tisíc korun,“ přiblížila jen některé potíže maminka dvojčat.
Pokud zbydou nějaké peníze z chodítka, přidá je maminka Adélky například na cestovní WC, které bude moci využít i bráška Honzík.

Anice chtějí pomoci v Kanadě

„Máme neskutečnou radost, ani ve snu jsme nečekali, že by se mohlo vybrat tolik korunek. Je to úžasné,“ netají své dojetí maminka Aniky Rypáčkové Ivana.
Rodina chce za vybrané peníze pořídit speciální polohovací zařízení ke stolu. „Pokud ještě něco zbude, protože ještě nevíme, co nám přidá zdravotní pojišťovna, rádi bychom koupili takovou polohovací slunečnici. To je takový polohovací polštář, který je možné vytvarovat podle potřeb dítěte,“ vysvětluje maminka Aniky z Radimovic u Želče.

Když Ivana Rypáčková zrekapituluje posledních několik měsíců plných zájmu médií, veřejného vystupování i očekávání, je přesvědčená, že by do toho šla znovu. „Já jsem na Aniku strašně moc hrdá. Nemám potřebu ji nějak schovávat. Když jí něco může pomoct, jdu do toho. Ono ani není, co schovávat. Lidé by měli vědět, že děti s postižením existují a že jim mohou pomoci. Jen je škoda, že se o svoje handicapované občany nepostará stát a pak musíme dyndat o peníze mezi lidmi. Zaplať pánbůh za to, že jsou takhle úžasní a že nejsou lhostejní k osudům jiných.“

Ivana Rypáčková navíc prozradila, že ji o prázdninách potkala další zajímavá náhoda. V Táboře se totiž rekreovala lékařka ze speciálního institutu v Kanadě, zaměřeného na výzkum dětské mozkové obrny. „Já se znám okrajově s její švagrovou. Sešly jsme se shodou okolností všechny u kafe a doktorka mi řekla, že vybírají nějaké dítě s touto diagnózou z Čech. Nakonec odletěla do Toronta s veškerou lékařskou dokumentací Aniky s tím, že se na ni podívá neurolog. Pokud bude odpovídat kritériím, mohli by ji v Kanadě zařadit do svého programu, který skýtá úplně nové možnosti,“ líčí nedávnou událost Ivana Rypáčková.
Opět jsou však ve hře peníze. Minimálně cestu by musela rodina Aniky plně zaplatit. „Svitla nám opět další naděje. Ta doktorka však mluvila o částce minimálně tři sta tisíc korun.“
V případě, že by byla Anika do programu vybrána, rodina by se chtěla znovu obrátit na veřejnost o pomoc. O výsledku budeme čtenáře informovat a s propagací případné nové sbírky Táborský deník Rypáčkovým opět pomůže.