Třicítka účastníku včetně tatínků i prarodičů se vydala na tříkilometrovou trasu, aby prošla třemi stanovišti a vytvořila si na památku hračku. Hlavní myšlenkou bylo však podpořit dobrou věc. V cíli mohli nakoupit výrobky jejich značky s desetiprocentní slevou, pět procent z tržby téhož dne putovalo na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel. Přispět se mohlo i do připravené kasičky.

Zástupci táborské oděvní firmy, která je proslulá funkčními materiály, během registrace rozdali soutěžní karty, katalogy i vodu. Před hromadným startem pronesla několik slov a osvětlila myšlenku pochodu Petra Novotná, která má v Ditě na starost marketing a propagaci. „S organizací DEBRA spolupracujeme už déle, přes náš e-shop můžete přispět nákupem aktuálního katalogu či reklamní tašky. Dnes jsme se tu sešli, abychom tu podporu udělali více osobní,“ osvětlila.

Představila také materiál Outlast, který je šetrný k citlivé pokožce a díky vlastnostem vhodný i pro děti s vrozeným onemocněním motýlích křídel. „Materiál si budete moci cestou osahat, jelikož z něj budeme tvořit hračku, má termoregulační vlastnosti, které omezují pocení a pracuje s teplotou těla, tak že v zimě hřeje a v teple zase spolehlivě omezuje pocení a chladí,“ upozornila na výhody. Dokonce ho i děti s touto chorobou vyzkoušely. „Máme už příznivou zpětnou vazbu od rodičů dětí s touto nemocí kůže a velice nás těší, že jim materiál přináší úlevu,“ podotkla.

V cíli, kam výpravu dovedly růžové fábory, u podnikové prodejny Dita ve Stránského ulici na všechny čekali i zástupci organizace DEBRA. „Lidé, kteří každý den svádějí boj s nemocí motýlích křídel, jsou naši hrdinové a zaslouží si naši pozornost a obdiv. Jejich touha žít a prožívat každý den je pro nás velkou inspirací a hnacím motorem,“osvětlila nutriční poradkyně a sociální pracovnice Michaela Halbrštátová. „Děkujeme všem, že nám pomáháte, díky vám se posunujeme zase o krok dál v naší práci a pomoci lidem s nemocí motýlích křídel,“ nešetřila slovy díků ředitelka a organizátorka veřejných sbírek Lucie Marková. Zde bylo připraveno i zázemí pro děti s balonky a pohoštění pro dospělé. Z účastníků vylosoval syn Petry Novotné dva vítěze, kteří obdrželi dárek v podobě nákrčníku. Nakonec si dámy předaly i symbolický šek s konečným výtěžkem.

„Moc nás těší, že akce měla u veřejnosti úspěch, chtěli jsme se takto osobně potkat s našimi zákazníky, protože oblečení šijeme především pro ně a jejich děti, potěšila nás zpětná vazba, podněty i připomínky, které nám sdělili během procházky, máme radost, že se nám povedlo takto společně pomoci a podpořit organizaci DEBRA,“ uzavřela dopoledne Petra Novotná.

O organizaci DEBRA ČR

Organizace se už devátým rokem snaží zvyšovat povědomí o tzv. nemoci motýlích křídel, vydává každoročně kalendář, zabývá se osvětovou a benefiční aktivitou pro lidi s vzácnou a nevyléčitelnou kožní nemocí. Zakladateli organizace jsou Alice Brychtová, Jitka Čvančarová, Magda Hrudková a Hana Bučková. Mezi jejich činnost patří nutriční a psychologické poradenství, ale také veřejné sbírky, jejichž výtěžky pomáhají při nákupu ošetřovacího materiálu, potřeb a pomůcek, ale také se z nich hradí ozdravné pobyty a další. Každoročně pořádá mnoho akcí a spolupracuje s množstvím subjektů; slavnými osobnostmi, sportovními kluby, organizacemi i jednotlivci. Pořádá také výroční konferenci a předávání Cen motýlích křídel. Vydává informační brožury, noviny nebo omalovánky, to vše zaměřené na osvětu v této tématice.

„Děti s nemocí motýlích křídel si nemohou hrát jako jejich zdraví vrstevníci. I hračka, skluzavka nebo tvrdé sousto mohou ublížit. Přesto mají velkou odvahu a vůli žít normální život s úsměvem. Malí Motýlci, jak jsem jim někdy říká, jsou stejně hraví, veselí, dovádiví, a dokonce i zlobiví jako jejich zdraví kamarádi,“ informuje text výroční zprávy z roku 2017.