Dnes se volební místnosti uzavírají ve 22 hodin. Otevřou se zase v sobotu v osm ráno a volit je možné do 14 hodin.

Čekají80 procent voličů

Hlavatečtí volbu svého zastupitelstva nenechávají bez zájmu. Na osudu obce jim záleží, a proto tu bývázvykem, že k urnám dorazí až 80 procent všech voličů. Letos jich mají na seznamech 296. Tadymají členové komise zasebou nejen první voliče, ale takévečeři. "Ty máš větší břicho než Jana," vítalpo večeřiJiřího Nováka volič Pavel Podlaha a srovnával břicha navečeřeného komisaře s ženou v osmém měsíci těhotenství.

V Hlavatcích zatím požádalo opřenosnou urnu sedm voličů, ve Vyhnanicích dva, vDebrníku jeden a v Hlavatcích čtyři. Jak upozorňovala zapisovatelka Jana Pánková, požádat o ni lze i přímo v denkonání voleb, a to ve svévolební místnosti.

Oslava výročí svatby

Na úřadě ve Vlastiboři se dnes pěkně přitopili. Při minulých volbách komisařům táhlo od schodů na nohy, tak si předsedkyně Růžena Klípová dala dnes záležet, aby všem bylo teplo. V 18.45 hodin už mělo odvoleno 52 lidí z 268. Na "výběr" mají jedinou kandidátku s devíti jmény pro devítičlenné zastupitelstvo. Žádné překvapení tedy Vlastibořské nečeká.

Na průběhem bdí čtyři ženy a jeden muž a už stihli i zavařovat. Tedy pouze teoreticky. "Předáváme si recepty a zkušenosti. Přivedly nás na to houby v octě, které přinesl náš kolega, jenž právě dnes slaví výročí svatby," vysvětlila předsedkyně Klípová. Voliči musí do místnosti zdolat schody do prvního patra, nikdo si na to ale nestěžuje.

"Kdyby si někdo přál, klidně za ním dojdeme s přenosnou urnou," vzkazuje Růžena Klípová.

Volby nikdo nenarušuje

Nad každými volbami drží zvýšenou pozornost policie i jednotliví městští strážníci. Podle mluvčí táborských policistů Lenky Kozoňové se do této chvíle (18.30 hodin) nemuseli zaobírat narušitelem voleb. Kritické chvíle nastávají spíše až vnoci, kdy někteří pobudové zatouží po státní vlajce, které vlají na budovách každé volební místnosti.

Od voličky dostaly štrúdl

V Sudoměřicích u Bechyně si spoluobčané své pětičlenné ryze dámské komise považují, a tak k urnám nejdou s prázdnýma rukama. "Už jsme od jedné voličky dostaly štrúdl a taky kremrole," pochlubila sezapisovatelka Eva Dušková. Někdy však mají takový frmol, že na laskominy se jen zálibně koukají a do zákusnou se pustíaž jim voliči dajípauzu.

"Moc jich ale nemáme,když nějaká nastane,takděláme samé ženské věci. Například si povídáme, čteme časopisy nebo listujeme katalogy s kosmetikou. Před chvílí jsme si takvyzkoušely jeden vzorek nového nejmenovaného parfému," přibližuje atmosféru předsedkyně Zdeňka Jelenová.

V Sudoměřicích občané vybírají ze dvou kandidátek - křížkujíSdružení nezávislých kandidátů Sudoměřice u Bechyně nebo Čas na změnu. Proti sobě jako jedničky stojí současný starosta Stanislav Houdek(SNK) a Jiří Krátký (Čas na změnu). Před čtyřmi lety se SNK žádný jiný subjekt nepostavil.

Ani v této vesnici nejde automaticky obálka jak do urny pro komunální, taksenátní volby. "Kandidáty do Senátu neznám, tak mi nepřijde dobré dát hlas jen tak,"zdůvodňuje například Markéta Mašková.

Už se ho to netýká

Ve volební místnosti tráví odpoledne i současný starosta Haškovcovy Lhoty František Suchan. Po mnoha letech už z voleb není nervozní. Letos se už na kandidátce neobjevil. "Je to škoda, je to pracovitý člověk," míní o svém končícím starostovi předsedkyně komise Dana Malá.

Jenže František Suchan obci věnoval kus svého života. "Kalendář si na mě vymyslel, že je mi osmdesát, tak byl nejvyšší čas," říká Suchan. Dana Malá by ho ale klidně ještě viděla v Senátu. "Když kandiduje někdo ve sto dvou letech, tak by mohl i on a my bychom ho tady volili."

O svého nástupce se starosta bát nemusí, kandidátku sestavilo 12 nezávislých kandidátů. A osm z nich jev komunálních volbách úplnými nováčky. "Je to dobře, jednu dobu to vypadalo, že to tady zavřeme a spadneme pod Bechyni. Jenže to bychom museli škemrat o každou korunu," vzpomíná Suchan.

Jako první v Haškovcově Lhotě odvolili členové komise. Pak už začali chodit první voliči z obce. Celkem jich je na seznamu 61 a bývá tu zvykem, že účast se přehoupne přes padesát procent.

Za plentu ani s manželkou

Komisaři ve volebních místnostech jsou neúprosní. Za jednu plentu nepustí spolu ani manžele. Jako například v Dírné, kde mají na seznamu 266 voličů. "Prý že se ženou za plentu nesmím. Cožpak si ale myslíte, že nevím, koho bude volit," obrátil v žert upozornění komise jeden ze starších voličů Antonín Růžička. Odvolil vDírné jako jeden z prvních,obálku vhodil do komunální i senátní urny.V Dírné za prvních padesátminut svůj hlas udělilo celkem 15 lidí, podle zkušeností komise jich nejvíc přijde až večer mezi sedmou a osmou a v sobotu dopoledne. Odpoledne do 14 hodin už zřejmě budou mít po práci, ale místnost neopustí. Zavřou až přesně v sobotu ve 14 hodin. Jako v celé republice,i kdyby měli už stoprocentní účast.

#nahled|https://g.denik.cz/52/da/ftg_volby_rijen_dirna_10152010_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/52/da/ftg_volby_rijen_dirna_10152010.jpg|Komunální a senátní volby 2010 v Dírné #

Čas využijí i na průběžné sčítání. K chuti jim přijdou jednohubky a také řízky. Předsedutu dělá už popáté Jan Ryklík. Přestože se předseda volí tajnou volbou, opět se na něj los obrátil. Kolegyněho hodnotí jako přísného, ale spravedlivého a disciplinovaného,se kterým jim práce jde dobře od ruky.

Za plentu se za svou manželkou hrnul i pan Fábera v Ratajích. Jenže manželka se nedala, na udělování hlasů nechtěla mít žádné svědky, ani manžela. Pan Fábera si ještě s komisařem Jaroslavem Hruškou stihnou dohodnout rybaření. Kdy spolu vyrazí na štiku? "Až tenhle blázinec skončí," dostal pan Fábera jasnou odpověď.

Předsedkyně Anna Cvachová si zatím netroufá odhadnout, jak volby v Ratajích dopadnou. Předpokládá, že s pořadím by mohli zamíchat hlavně mladí lidé. Za dvě hodiny po otevření místnosti odvolilo 23 lidí ze 192. Jen 19 z nich však dalo hlas i svému kandidátovi do Senátu. Prý nebudou krmit darmožrouty. "Do Senátu volit nebudu, nejsem s jejich prací spokojená. Jsou tam už tak dlouho a co dokázali?" zdůvodnila Marie Horká.

14.30 hodin

Srovnáme si čas, obrací se zapisovatelka devatenáctého volebního obvodu v Táboře Dagmar Pařízková ke svým kolegům. Všichni se podívají na hodinky. Předsedkyně povstane, oficiálně zahájí volby a jde společně se zapisovatelkou odemknout volební místnost. Volby tu začaly. Stejně jako v tisících volebních obvodech po celé republice.

"Je to moje první předsednictví. Ve volební komisi jsem už ale potřetí. Dostala jsem se k tomu přes maminku, ta dnes dělá zapisovatelku na dvanáctém obvodě," prozradila dvacetiletá předsedkyně Martina Melichová. Přiznala, že je trochu nervózní. Dvoje volby najednou se přeci jen budou hůř počítat.

Desetičlenná komise na "devatenáctce" je složená skoro ze samých žen. O jejich bezpečnost, jak sám říká, se stará jediný muž, a to Jaromír Škoda. "Cítím se úžasně mezi tak krásnými dámami. Jen mi tady chybí nějaká ta svačinka. Předsedkyně ale slíbila, že v sobotu večer se půjde na slavnostní večeři."

Úderem čtrnácté hodiny začali do místnosti vcházet první voliči. A nebylo jich málo. Před plentou se tvoří fronty. "Pokaždépřijde hned zkraje dost lidí, pak to jde víceméně ve vlnách," konstatovala Dagmar Pařízková.Členkou volební komise bývá už deset let, třetím rokem je na "devatenáctce", na obvodě, který se podle jejích slov může chlubit jednou z největších volebních účastí v Táboře.

KDY MŮŽETE JÍT K URNÁM
Táborsko si kromě zastupitelů volí také nové senátory (volební obvod číslo 13 volí senátory po šesti letech). Pro oboje volby se volební místnosti otevřou:PÁTEK OD 14 DO 22 HODIN, SOBOTA OD 8 DO 14 HODIN
Do volební místnosti si vezměte platný občanský průkaz nebo pas. Jste povinni vstoupit za zástěnu a upravit svůj volební lístek.
Pokud v prvním kole senátních voleb nezíská kandidát nad 50 procent hlasů, bude se volba senátora opakovat za týden ve stejném čase. Ve druhém kole se ale již utkají jen dva kandidáti s nevyšším počtem vašich hlasů.

KDE MÁM VOLEBNÍ MÍSTNOST
Počet i umístění volebních místností se shoduje s konáním jarních parlamentních voleb. Změnu nahlásil pouze Tábor, který má celkem 41 okrsků. Změna nastala pro okrsky, jejichž sídlo je v bývalé ZŠ ve Světlogorské ulici. Do budovy se nově bude vcházet hlavním vchodem a volební místnosti najdete v prvním patře.

NEPLATNÝ OBČANSKÝ PRŮKAZ
Zjistíte–li dnes, že váš občanský průkaz má prošlou platnost a pas nemáte, můžete využít „rychlé služby“ a občanský průkaz si nechat udělat na svém pověřeném úřadu, tedy v Táboře nebo Soběslavi.
Tábor – Husovo náměstí (Tabačka) v 1. p.
Soběslav – náměstí Republiky, nad sídlem MěP.
Za prošlý OP neplatíte, za ztrátu si připravte 100 Kč. Nezapomeňte si vzít dvě fotografie.

ZMĚNY NA KANDIDÁTKÁCH
Změny na kandidátních listinách na poslední chvíli, tedy po jejich registraci, se již na hlasovacím lístku nemohou projevit. Pokud k nějakým, například z důvodu úmrtí kandidáta, došlo, budou o tom voliče informovat ve volebních místnostech. Komisaři upozorní, aby se takové osobě nedávaly preferenční hlasy. V Táboře se to týká Renaty Peštové z Dělnické strany sociální spravedlnosti.

CHYBÍ MI HLASOVACÍ LÍSTKY
Pokud jste náhodou nedostali obálky s hlasovacími lístky jak pro komunální, tak pro senátní volby do své poštovní schránky, obdržíte nové přímo ve své volební místnosti.

ÚPRAVA VOLEBNÍHO LÍSTKU
Na výběr máte několik variant:
1. Udělíte tak zvaný velký křížek pouze jedné vámi vybrané straně či hnutí.
2. Budete udělovat malé křížky jednotlivým kandidátům. Ale pozor, můžete udělit maximálně tolik křížků, kolik křesel má vaše zastupitelstvo. V Táboře například 27, v Soběslavi 21, v Bechyni patnáct.
3. Zkombinujete tyto oba způsoby – zaškrtnete celou stranu a ještě udělíte několik křížků ke jménům z jiné kandidátky. Zvolené straně se tím ale tyto křížky mimo odečtou. Proto nemá smysl zakřížkovat stranu a ještě udělit plný počet křížků ke jménům z jiné kandidátky.
4. Zakřížkujete stranu a některým z jejích kandidátů udělíte malý křížek. Lístek bude platný, ale udělení preferencí nemá v komunálních volbách velký dopad.

JAK ŽÁDAT O PŘENOSNOU URNU
Chcete–li pro svého člena rodiny, který se nemůže dostavit do volební místnosti, zajistit ještě v den konání voleb přenosnou urnu, můžete o ni požádat ještě v den konání voleb. Pouze ale u okrsku, do něhož imobilní volič patří. Dva členové komise se pak za ním vypraví i s urnou.

CHCI VOLIT V TÁBORSKÉ NEMOCNICI
Pokud jste hospitalizováni v táborské nemocnici, máte i tady možnost se voleb zúčastnit. Jen musíte splnit následující požadavky: do komunálních voleb tu může svůj lístek vložit do urny pouze pacient, který má trvalé bydliště v táborském okrsku číslo 13. Senátních voleb se v nemocnici může zúčastnit pacient z celého Táborska a části Milevska (senátní obvod č. 13), ale jen v případě, že si vyřídil voličský průkaz.