Pyšnit se může dvěma koňskými stříkačkami. Například ta motorová je od firmy Stratílek. Doplňuje ji unikátní prapor, který se zachoval z roku 1896. Na jedné jeho straně je zpodobněný svatý Florian, druhá strana nese motto Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci.

Stejně významný je pro sbor i nejstarší člen, kterým je Jan Rejlek. Kolem hasičiny prožil už přes sedmdesát let. Zapsat se nechal 1. ledna roku 1940.

Sbor dobrovolných hasičů funguje v obci v podstatě nepřetržitě. Jediné omezení jeho činnosti nastalo z důvodu světové války. Během roku jsou hasiči voláni k zásahům poměrně často. „Letos byl zatím největší akcí požár rodinného domu, na němž se podílely dva sbory z Tábora a jeden z Bechyně," upřesňuje starosta sboru Jiří Hůla.

V předchozích letech si bývalý starosta stěžoval na nedostatek mladých nadšenců, ale poslední dobou došlo ke změně. „Novinkou je nábor dětí ve věku 6 až 15 let. V lednu tohoto roku jsme pasovali 24 mladých hasičů, kteří jsou zapsáni do celoroční hry pod názvem Plamen, v níž soutěží v disciplínách požárního sportu i požární ochrany," informuje Jiří Hůla. Mladou generaci místních hasičů má na starosti Radka Křivánková, která se o založení jejich týmu velkou měrou zasloužila. Díky této posile se sbor rozrostl na 81 členů včetně dětí.

„Hasiči nejsou aktivní jen při krizových situacích a na soutěžích. Pořádáme hasičský ples, který se těší velké oblibě, důkazem je účast okolo 500 lidí. V červenci se konala už tradiční pohárová soutěž, na kterou přijelo přibližně třicet týmů z okolí. Loni jsme uspořádali Den hasičů pro děti. Konal se také letos, a to i přes nepřízeň počasí," upřesňuje starosta sboru.

Za zmínku stojí také projekt Hasiči dětem, kdy sbor pomáhal s realizací vánoční sbírky plyšových hraček pro dětské domovy. A jaké jsou další plány dobrovolníků? I na to odpověděl starosta. „Udržet členskou základnu, vychovat mladé hasiče a docílit jednotky JPO III. stupně. Zúčastnili jsme se výběrového řízení na pronájem zdejší vinárny, ze které jsme chtěli financovat sport a děti. Městys dal přednost druhé nabídce, a tak dalším plánem je shánět peníze formou brigád a sponzorů," nastínil vize do budoucna starosta sboru Jiří Hůla.

Autor: Barbora Karafiátová