Edík má štěstí, že žije v rodině s pohotovou paničkou. Kdoví, kde by teď kilogramový jorkšír létal.

„Šla jsem ho v noci ještě vyvenčit, ale to už foukal ten silný vítr, tak jsem psa raději dala na vodítko. Před domem to s ním šmejklo, vůbec se neudržel na nohách, dokonce udělal pár sudů, ale nic se mu nestalo. Jen byl trochu vyděšený,“ říká majitelka psa Romana K. ze sídliště Nad Lužnicí.

Není divu, že měl malý Eda problém. Kdo po půlnoci na včerejšek ještě nespal, slyšel za okny burácení větru. V jednu chvíli se ozval i silný hrom zimní bouřky.

V Jihočeském kraji to v noci nejvíc foukalo na Šumavě, ale ani nížinám se sevorozápadní vítr se sněžením nevyhnul.

„Na Táborsku měl v nárazech sílu šestnácti metrů za sekundu, jinak v rozmezí pěti až deseti metrů,“ uvedl včera meteorolog Jaroslav Hintermüller z českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Naměřené hodnoty zařadily vítr mezi silné, kterým meteorologové říkají čerstvé.

Silný hrom dokonce lidi probudil. „Byla to dost silná rána, vzbudila mne, tuším, před jednou hodinou. Podle mne byla jedna, víc jsem jich neslyšela,“ potvrdila výskyt zimní bouřky Alena Sovová z Náchodského sídliště.
„Přes naše území procházela studená fronta, tak se objevila i bouřka. Měla však jen málo výbojů. V tuto dobu bouřky bývají, ale letos to byla první,“ dodal meteorolog.


Silný vítr očekával ještě v noci na dnešek, ale pak už Hintermüller slibuje jaro.

Jak nám potvrdil operační důstojník táborských hasičů Libor Šmahlík, vítr si nevyžádal žádný jejich výjezd.

„Nezpůsobil ani komplikace v dopravě. První nehodu jsme měli nahlášenou až dopoledne v půl jedenácté. Od řidičů jsme nedostali ani informace, že by některý úsek byl špatně sjízdný. Byť to na jiných místech v republice bylo špatné, Táborsko problémy nemělo,“ upřesnil mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.