V Jistebnici už měli po pondělním odpoledním vydatném dešti zčásti uklizeno a doufali, že je vše za nimi. Nebylo. Na rybníku Tisová se po půl osmé večer protrhla ochranná hráz. Na Jistebnici se začalo valit deset tisíc kubíků vody.

„Měli jsme obavy, že se protrhne i hráz rybníka Smolík, který vodě stojí v cestě, a proto přišla na řadu evakuace,“ popisuje situaci večera starosta Vladimír Mašek, který začíná pomalu sčítat škody.

Obyvatelé z ulice Koželužské, Palackého, Spojovací i části Milevské museli preventivně opustit své domovy. Část jich šla k příbuzným a známým, další se shromáždili na náměstí.

Michal Severa z Milevské ulice svůj dům neopustil. „Manželka šla k rodičům a já zůstal doma, protože nám nebezpečí nehrozilo,“ vysvětlil.
Včera v obci preventivně snižovali hladiny rybníků.

Po průtrži se ale naplnil i scénář, podle kterého byli informováni starostové obcí na říčce Smutné. Museli začít s evakuací dětí z táborů: skautského pod Haškovcovou Lhotou a z bechyňského z takzvané Pouště.

Skauti velkou vodu ani neviděli. Říčce Smutné k přelití přes břehy scházelo ještě zhruba půl metru, když vedoucí pro jistotu přestěhovali stany.
Děti vyrazily z tábora pěšky do Bechyně, kde jim starosta Jaroslav Matějka nabídl ubytování ve škole. Zůstat by tu měly do dneška. Louka, kde skauti stanovali, byla včera ještě celá promočená. Pokud se počasí neumoudří, hrozí, že pro děti tábor skončí.

„Šlo jen o zvláštní pocit, ale strach to nebyl,“ popisuje zážitek skautka Renata Křížová ze Strakonic. Stejný názor měli i ostatní. Pro ně znamenala evakuace zážitek, který si dosud nikdy neprožili. Ve škole se jim dokonce líbí, hrají obří šachy nebo ping–pong.

S větší starostlivostí ale vodu i oblohu sleduje Jaroslav Matějka i místní hasiči. Zaměstnanci technických služeb mají v pohotovosti náklaďák naplněných pytlů.

Již v pondělí večer jich stovka putovala ke dveřím domu na Plechamru, který je nejblíže říčce Smutné.
Majitel stavení zůstal ale optimistou. „S vodou pracuji, tak ji znám a vím, jakou má sílu. Myslel jsem, že jí bude více,“ komentoval stav hladiny Eduard Stach.

Pavlína Macelová