VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malá vesnice se chlubí hned dvěma sídlišti

Dnešní putování po vesnicích okresu nás zavedlo do Ústrašic pár kilometrů od Plané nad Lužnicí.

11.12.2016
SDÍLEJ:

Ústrašice.Foto: Klára Hejdová

Přibližně devět kilometrů jižně od Tábora se nachází vesnice Ústrašice, kterou protéká Maršovský potok. K letošnímu roku zde žije 360 obyvatel. Před deseti lety jich tu přitom žilo 236. Při pouhém porovnání obou čísel je patrné, že se vesnice stále rozrůstá.

Návštěva obce čísla potvrdí, z každé její strany se totiž nachází jedno ,sídliště plné novostaveb. ,,Máme tady dvě sídliště, na severu a na jihu, kde bydlí převážně mladí lidé. Potom je tu takové jádro starých Ústrašic, v němž bydlíme my starší. Nedivili bychom se, kdybychom tu byli vlastně nejstarší," zamýšlí se s úsměvem na rtech manželé Dřevovi, kteří se nazývají starousedlíky. Obec mládne, což chválí.

Vůbec první zmínku o obci můžeme dohledat v roce 1405, kdy ji vlastnil Václav Tóma z Ústrašic. Další dochovaná zmínka je z roku 1454 a spojuje se s jistým Přibíkem z Dobronic. Obec v minulosti putovala takříkajíc z ruky do ruky. V 16. století ji vlastnil rod Kraselovských z Kraselova, kteří ji poté prodali Volfu st. Hozlauerovi z Hozlau. Ves poté drželo několik jeho potomků, včetně Volfa mladšího, který z ní postavil pravděpodobně tvrz. Dalšími majiteli byli Petr Vok Kořenský z Terešova, Matyáš Karel František ze Šternberka. Rokem 1677 se Ústrašice spojily s Želčí a utvořily jeden celek. Až do roku 1870 patřily rodu Lobkoviců a jako poslední majitel Ústrašic je uváděn František Mašek, který je koupil v roce 1907. Říká se, že z bývalého dvorského sklepa vede stará, dnes zasypaná podzemní chodba, ústící až u rozcestí silnice z Plané do Želče.

PRAMEŇÁCI JEDOU

V místní kronice se praví, že Ústrašickým se kdysi říkalo Prameňáci. ,,Když se kdysi plavily vory po Lužnici, tak jim lidé od nás chodili pomáhat. Z toho vznikli ti Prameňáci," vysvětlují manželé Dřevovi.

Práce to asi nebyla dobře zaplacená, neboť kronika připomíná i dobový popěvek, který zní „Prameňáci jedou, chleba nemají, pod prameny vlezou, kůru žvejkají."

V současnosti se v obci hladem netrpí. Nachází se tu totiž národní podnik pro Mezinárodní testování drůbeže, který v centru má i svou podnikovou prodejnu, v níž si místní mohou nakoupit živou drůbež, vajíčka, zpracované drůbeží maso, krmivo pro králíky a drůbež a nebo stáčená moravská vína. Pokud ale potřebují větší nákup, musí místní vyrazit do Plané nad Lužnicí. Hospodu zde ale mají.

Zázemí pro sportovní aktivity je pro místní zajištěno rok starým víceúčelovým hřištěm s bezúdržbovým povrchem. Rozvíjí se tu také hasičský sport. ,,Aktivní tady máme hasiče, hlavně hasičky. Loňský rok v táborské celookresní soutěži skončily na třetím místě. Hodně i jezdí soutěžit po republice," doplňují se ve výčtu ústrašických spolků manželé Dřevovi.

Obec v poslední době vybudovala nové hřiště, nechala zrekonstruovat kulturní dům a koupila vilu s parkem, do které by chtěli v budoucnu přesunout obecní úřad.

,,Chtěli bychom tam udělat takové zázemí pro obec. Dříve to byla hraběnčina vila. Traduje se k ní taková pověst, že dříve z ní vedla úniková podzemní chodba směrem na Planou. Zda je na té pověsti něco pravdivého, se asi nikdy nedozvíme," dodává starosta Martin Bláha.

I kdyby podzemní cestu neměli, zoufat nemusí. Do Plané se mohou dostat i pěšky, a to aniž by museli vstoupit mezi auta. Mají zde cyklistickou stezku lemovanou lavičkami až do sousedního města. Využívat ji mohou jak cyklisté, tak bruslaři, pejskaři i maminky s kočárky.

Klára Hejdová

Autor: Redakce

11.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adventní koncert v klokotském kostele Nanebevzetí Panny Marie.
37

Adventní a mariánské písně zněly na Klokotech pro stacionář Klíček

Ilustrační foto

Hluk, smrad a krev i o Vánocích?

Na co zajít v neděli do kina

Táborsko - Přinášíme přehled nedělního programu kin.

Táborský hokej opět otevřel své srdce, Martínka podpořil téměř 105 tis

Tábor – Město nad Jordánem prožilo v sobotu pozoruhodný hokejový večer.

Krampus show 2017 předvedla úchvatnou podívanou

Kaplice - Zhruba deset tisíc návštěvníků v sobotu večer rozparádil průvod krampusů, alpských démonických bytostí.

Za 60 let je nerozdělila žádná bouřka

Sezimovo Ústí - Manželský život je jako počasí: jasné slunce občas zakryje zašpiněný mrak a dokonce se strhne i prudká bouřka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT