Tam na něj podle mluvčího táborské ZOO Filipa Sušanky čekaly samice, se kterými bude mít možnost vytvořit rodinu a přivést na svět mláďata. "Vichr na sobě nedal znát únavu z dlouhé cesty a hned se pustil do prozkoumávání nového výběhu i seznamování s partnerkami," popsal jeho první okamžiky v Parque Zoológico de Basabere.

„Vichra si všichni pamatujeme ještě jako mladé roztomilé mládě, které bylo mezi návštěvníky velmi oblíbené. Loučení s ním proto bylo velmi těžké. Ale Vichr dospěl a chtěli jsme mu umožnit rozmnožovat se. Proto jsme mu ve spolupráci se španělským Parque Zoológico de Basabere nalezli domov v této jihoevropské zemi, kde na něj už čekala skupina samic. S nimi může odchovat vlastní mláďata. Jsme o to více rádi, protože makak jávský je ohroženým druhem, jejichž ochrana je hlavním posláním naší zoologické zahrady. Tímto podstatně pomůžeme k zachování tohoto živočišného druhu,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Vichr si na severu Španělska užívá rozlehlý výběh plný přírodních i uměle vytvořených překážek, které simulují rozmanitost původní domoviny. Hned od prvních okamžiků si všechny nové trasy sám vyzkoušel a proběhl celý výběh.

Makak jávský chovaný v ZOO Tábor patří k čeledi kočkodanovitých a ve volné přírodě žije hlavně v jihovýchodní Asii. Jde o menšího primáta, jeho tělo dosahuje hmotnosti 3 až 9 kilogramů. Tento všežravec preferuje hlavně rostlinnou potravu – převážně ovoce a semena. Občas si dopřeje i bezobratlé a malé obratlovce. Umí dobře plavat, takže dokáže ulovit i kraby. V angličtině se mu proto říká také „crab-eating macaque“, tedy „krabožravá opice“, přestože kraby konzumuje jen velmi zřídka.

Podobně jako malpy hnědé nebo šimpanzi, umí makaci jávští používat jednoduché nástroje, například kameny k rozbíjení ořechů. Žijí ve velkých skupinách až o desítkách jedinců.

Makak jávský se využívá k laboratorním pokusům. Ohrožuje ho také přetrvávající lov a úbytek přirozeného prostředí kvůli pokračujícímu kácení původních pralesů. Je proto zařazen na celosvětový seznam CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).