Bylo léto 2004 a devatenáctiletý chlapec zemřel na předávkování opiem - přesně řečeno na otravu morfinem, hlavním alkaloidem opia. Případ se dostal i k soudu a stejně starý kamarád se zpovídal z podání látky. A kde k opiu přišel? "Šlo o kuličky surového opia seškrabaného z nezralých zelených makovic, které kluci chodili nařezávat na družstevní pole za Horním Skrýchovem nedaleko Jindřichova Hradce," psal Deník v reportáži o rok později ze soudní síně. A soudnička se objevila i v pozdějším seriálu Deníku Zločiny z archivu.

Večer byl jako tuhý, skleslý a bylo mu zle

Kuličky z makovic dal chlapci před nešťastnou událostí v parku, kam vyrazila parta známých. Přiznal tehdy, že poškozenému dal dvě „kuličky“ drogy, a postupně údaj o jejich velikosti snižoval. Někteří svědkové na otázky soudu jen zmiňovali, že "se říkalo", že "kluci" v létě někam jezdí na makovice, že to bylo "ve všeobecné známosti" a podobně. Podle některých byl poškozený tehdy "v pohodě", ti, kteří ho viděli později večer, ale uváděli, že byl "tuhý", skleslý, říkal, že je mu špatně. Snad že si měl vzít nějaké „koule“, řekl jeden z chlapců.

Soud, rozsudek, kladívko - ilustrační foto.
Zločiny z archivu: Nezralé makovice, nezralé mládí...

"Podle znalců Tomáš musel požít asi čtyři gramy opia, přičemž jeden gram se získá asi z dvaceti makovic. Jen na ploše asi šesti čtverečních metrů skrýchovského pole, kterou obžalovaný policii předvedl, se našlo 145 nařezaných makovic, a takových míst bylo na pozemku víc," popisoval dále Deník.

Podle vyjádření obhájkyně u soudu mladí z party chodili na makovice individuálně, pro sebe, běžně brali tak ty dvě „kuličky“, někdy po nich zvraceli, ale žádné vážnější problémy jim to nedělalo. "A chlapec neměl představu, jak škodlivá tato látka je, nic nevěděl o hodnotách smrtelných dávek, o následcích užití pro organismus. Pole při silnici bylo běžně přístupné. Je otázka, zda si můj mandant nemohl myslet, že takto běžně přístupný mák žádnou škodlivou látku neobsahuje," argumentovala na obranu mladíka obhájkyně.

Soud nakonec uznal mladého muže vinného tím, že 26. července 2004 v Jindřichově Hradci poskytl devatenáctiletému na jeho žádost surové opium, které získal z makovic. Spáchal tím trestný čin nedovolené výroby a držení omamných látek a jedů a odsuzuje se za to k trestu odnětí svobody na tři roky s výkonem podmíněně odloženým na dobu pěti let za vyslovení dohledu.

Pěstování máku: Česká republika je jediná země, kde se pěstují výhradně potravinářské odrůdy máku, které se dnes vyznačují minimálním obsahem alkaloidů v makovině. Obsah morfinu v suché makovině (makovice s maximální délkou stonku 15 centimetrů) se rámcově pohybuje od skoro nuly do asi procenta, v ČR se pěstují odrůdy s maximálním obsahem do 0,8 procent morfinových alkaloidů v makovině. Tato produkce semen máku je určena většinou pro potravinářské zpracování. Zdroj: ceskymodrymak.cz

Přejel ho kombajn

Daleko lepší konec má loňský případ z makového pole u Políkna - místní části Jindřichova Hradce. I na první pohled se zdá opravdu úsměvný, neboť do značné míry připomíná scénu z filmu Vesničko má středisková, kdy Turek s kombajnem přejel Drápalíka. Ale následky mohly být fatální. Hradecký Drápalík nakonec utrpěl jen pár šrámů.

Mladý muž měl obrovské štěstí, ze střetu s kombajnem si odnesl jen pár šrámů a zničené tričko.
Hradecký Drápalík z Vesničky střediskové, kombajn mu udělal jen pár šrámů

Jak již Deník psal, mladý muž (31 ket) se vloni 14. srpna pohyboval v makovém poli a přejel ho kombajn. „Kombajnista ho zahlédl na poslední chvíli a protože pak nikoho nemohl najít a nebyl si jistý, zda někoho nepřejel, oznámil nehodu dvě minuty po 19. hodině na policii. Mladíkovi se ale prakticky nic nestalo a z místa střetu odešel. To ovšem zjistili až policisté, kteří mladého muže dohledali. Řidiči kombajnu se omlouval, že nebyl vidět," sdělila tehdy na adresu nehody policejní mluvčí Věra Mžiková.

O tom, proč se vydal na pole s mákem, lze polemizovat. Měl ale z pekla štěstí, neboť vyvázl s odřeninami a roztrženým trikem.