Své o tom ví soukromý zemědělec Josef Vaněk, který má rodinnou farmu v Meziříčí u Dražic nedaleko Tábora. Pěstování máku se věnuje dlouhodobě. Letos tuto plodinu vysel na asi 30 hektarech. „Pěstujeme jarní i ozimý, odrůdy jarní bílý aplaus a ozimý sytě fialový olaf,“ přiblížil. „Aktuálně kvete ozimý, jarní půjde na květ až tak za tři týdny,“ dodal pěstitel.

Jeho maková pole lze obdivovat většinou kolem letiště Všechov nedaleko Tábora. „Jde o plodinu pěstovanou v našem případě na oblíbená semena. Sklizeň prodáváme dále do firem a potravinářských provozů, kteří z ní připravují náplně do koláčů, buchet a dalších potravin,“ vysvětlil Vaněk.

Narkomané způsobují vyšší škody

Vrásky mu prý nedělají lidé s fotoaparáty, co úrodu poničí jen minimálně. Ale více škodí drogově závislí a experimentátoři s omamnými a psychotropními látkami. „Lidé se chodí hodně fotit, něco sešlapou, ale není to tak hrozné. Spíš mě trápí ale ti, co naškrabávají makovice,“ podotkl s tím, že snaha získat opium z nezralých plodů je stále aktuální téma u určitých skupin lidí.

Fialová nádhera. Rostliny kvetoucího máku přitahují fotografy. Barevné lány lze obdivovat i na Táborsku.
Maková pole lákají k focení. Kochejte se a neničte

Jde o republikový fenomén. Hledači opojných stavů, by si ale měli uvědomit, že kýžený pocit se vůbec nemusí dostavit. Ba naopak, pro nízký, až téměř nulový obsah alkaloidů morfinu v makovině jim hrozí spíše pořádný břichabol. „Chodí mi tam, ale vůbec netuší, že jde o máky, které vůbec neobsahují morfin. Sešlapou makovičky tak, že to pak kvůli nim nejde kombajnem vůbec sklidit,“ popsal soukromý zemědělec.

Pěstování máku: V zemědělské praxi se nejčastěji využívá jednoletý jarní, v posledních letech i ozimý mák setý do 10 procent ploch. Máky potravinářské mají nejčastěji barvu semen modrou, která garantuje makovou vůni a chuť. Obsah morfinu v suché makovině (makovice s maximální délkou stonku 15 centimetrů) se rámcově pohybuje od skoro nuly do asi procenta, v ČR se pěstují odrůdy s maximálním obsahem do 0,8 procent morfinových alkaloidů v makovině. Tato produkce semen máku je určena většinou pro potravinářské zpracování. Zdroj: ceskymodrymak.cz

Účinná ochrana neexistuje a varovat každého na místě není možné. Volání celní správy či dalších represivních složek integrovaného systému je prý málo platné, uživatelé se opakovaně vracejí. „Když si tam někdo udělá fotku, tak mi to nevadí. Problém je spíše s těmito kluky, co mi zalezou dovnitř a působí velké škody,“ opakoval muž, který se zemědělství včetně živočišné výroby věnuje od roku 2011.

Maková a jetelová pole zdobí i jihočeská pole, tyto plodiny jsou navíc velmi užitečné.
Kvetoucí jetel a fialový mák lákají k focení. Zemědělci vyzývají k šetrnosti

Na pěstování máku se vztahuje ohlašovací povinnost podobně jako na konopí, přestože má minimální obsah účinných látek, musí pěstitelé celníkům a policistům hlásit všechny podezřelé okolnosti ale také, kdy, kam a v jakém rozsahu mák sejí, i termín a množství sklizně či způsob likvidace makoviny. Přesná pravidla jsou uvedena v zákoně 167/1998 Sb. o návykových látkách.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Češi jsou dlouhodobě největšími producenti a zároveň i spotřebiteli máku na světě, našimi největšími konkurenty jsou Turkové. V řadě zemí je ale pěstování této plodiny i používání v potravinářství kvůli obsahu omamných a psychotropních látek zcela zakázáno.

Zuhelnatělé zrnko máku z Ostrova u Stříbra je nejstarším dosud nalezeným v Čechách. V zemi vydrželo 2800 let.
Areál u dálnice ukrýval nejstarší dosud objevené zrnko máku

Loňský zajímavý případ ze sousedního Slovenska, kde museli z makového pole veterináři transportovat labutě, které si na opium vytvořily návyk: