„Už nejsem ředitelem,“ ozvalo se ve středu ve sluchátku telefonu z úst Libora Kuchaře, který byl ještě v pondělí generálním ředitelem Kovosvitu. Táborskému deníku tak potvrdil informaci, kterou získal od dvou zaměstnanců sezimoústecké strojírenské firmy.

Po rozštěpení rodinné firmy Komárkových zůstal Kovosvit v majetku Karla Komárka seniora. V polovině března letošního roku závod převzal nový majitel, a sice Komárkův bratr František.

Ten nyní obměňuje management a sám se dočasně řízení závodu ujal. O posty kromě Kuchaře přišli také obchodní a výrobní ředitel.
„Myslím, že je to v pořádku, že na to má nový majitel právo. Firma s novým vedením dostane nový směr a novou filozofii a já s odvoláním nemám problém,“ vyjádřil se ve středu Kuchař.

Do Kovosvitu nastoupil z postu ředitele táborské firmy Cogebi, neboli Elektroisoly, v polovině roku 2005 jako finanční ředitel, ale již po půl roce se ujal vedení celého závodu. Po více než pěti letech se jeho kariéra bude ubírat opět jiným směrem. „Počítám, že měsíc si dám pouzu, zaregistroval jsem se na úřadu práce a pak uvidím.“

Na nové působiště si odnáší řadu zkušeností a znalostí z oblasti strojírenství, které zocelila ekonomická krize. Je přesvědčen, že Kovosvit svému nástupci předal ve zdravém stavu a v plné síle.

Převratné personální zemětřesení ale Komárek nechystá. „V žádném případě nehodlám sahat na střední a nižší management, protože v něm je know–how celé společnosti,“ uvedl pro Deník František Komárek.

Komárek chce návrat baťovských tradic

Sezimovo Ústí – Stoprocentní vlastník Kovosvitu František Komárek je představenstvem pověřený dočasným řízením závodu. Jeho cílem je udržet dobrý zvuk značky MAS.

Proč jste se s Liborem Kuchařem rozešli?
Nenašli jsme společnou cestu a já mám rozdílný názor na řízení společnosti, protože si lidí vážím a chci jim to dát najevo. Pokud management řídí společnost prostřednictvím různých finančních instrumentů, tak já se domnívám, že je to málo. Že se nesmí zapomínat na lidský faktor.

Řekl jste, že propouštět nehodláte…
Nehodlám, propustím samozřejmě ty, kteří nebudou chtít jít touto filozofií, a to se nyní dotklo konkrétně pana generálního ředitele. Nezamlouvala se mi ani obchodní logika, protože já jsem spíš pro vztah a komunikaci se zákazníkem a to tady mnohdy nebývalo. Musím také říct, že krizové řízení společnosti skončilo. To znamená, že nyní přichází nové období, období konjunktury. A to můžete dělat pouze s lidmi, kteří vám věří, kteří za vámi jdou a kterým věříte i vy. Má logika věci je tedy postavená na stavech lidí a udržení zaměstnanosti, na zlepšení struktury fungování, servisu, kvality práce, na diskutování s lidmi, abychom zjistili, v čem je problém a jak ho řešit. Pro mne je nejdůležitější člověk, ať již pracuje v jakékoli pozici. A také značka MAS, protože to je celosvětově známá značka, po světě jsou tisíce těchto strojů. A jsou tady také baťovské tradice, ke kterým bych se velmi rád vrátil.

Teď řídíte společnost osobně?
Ano, byl jsem pověřen řízením do doby, dokud nenastavíme principy fungování na mezilidských vztazích a na vyžadování zodpovědnosti konkrétních lidí. Vrcholový management musí komunikovat se středním a spodním, a to je základní princip mé práce. Na to jsem zvyklý a to se mi vždy vyplatilo. Teď ukáže doba.