Až na dvojnásobek dosavadní částky zdražila firma AMRA, která vlastní pět panelových domů na veselském sídlišti U Zastávky, lidem zálohy na teplo a teplou vodu. A to i přesto, že dodavatel tepla, Veselské služby, firmě částku nepatrně snížil.

„Oproti loňskému roku jsme zůstali téměř na stejné sumě. Z celkové částky jsme slevili asi tři tisíce,“ potvrdil šéf Veselkých služeb Jaroslav Benda.
Už od loňského podzimu se nájemníci pěti domů každý měsíc třesou, zda nebudou odpojeni od tepla. Firma platí zálohy až po termínu splatnosti. Také kvůli tomu byl po dohodě s dodavatelem energie zřízen nový účat s dispozičním právem pro Veselské služby, na nějž by měli nájemníci své zálohy posílat. Peníze za sedmačtyřicet neobydlených bytů má na účet dodávat AMRA. Záloha za teplo dodávané do všech pěti domů činí celkem 231 tisíc.
„Zálohy jsme lidem zvedli z prostého důvodu. V domech je osmdesát tři obydlených bytů, jejichž nájemníci platí zálohy v průměru ve výši dvanáct set měsíčně. To je dohromady necelých sto tisíc. Pak by vycházelo, že AMRA by měla za prázdné byty doplatit na účet přes sto třicet tisíc korun, což nedává smysl,“ míní Pavla Rodenová, která je firmou AMRA pověřena správou domů a bytů.

Většině nájemníků byl však v uplynulém roce vrácen z tepla přeplatek. To jasně ukazuje, že dosavadní zálohy byly více než dostačující.
„Když jsem to spočítal, měl bych nově platit asi o pětašedesát procent víc než dosud. U některých sousedů však půjde o navýšení až na dvojnásobek. Už jsme mluvili s právníkem a hodláme se bránit,“ reagoval jeden z nájemníků Miroslav Pršala.

Osmatřicet korun za metr čtvereční za měsíc, které chce AMRA nově nájemníkům účtovat, není ve Veselí běžnou cenou. Průměrná výše zálohy za teplo v jiných veselských bytech činí okolo šestnácti korun za metr čtvereční.

„Podle mne ke zvýšení záloh není důvod. Všem nájemníkům se peníze vracely a šlo o poměrně vysoké částky. Pro naše členy chceme připravit vzorový dopis, kterým by měli navýšení odmítnout,“ uvedla Marie Paukejová z českobudějovické pobočky sdružení nájemníků.

Nesoulad může podle Pavly Rodenové pramenit ze špatných měřáků nebo kvůli manipulaci s hodnotami v některých domácnostech.
„V současné době montujeme do všech bytů měřáky nové, data z nich budeme odečítat každé dva měsíce, podle toho budeme čtvrtletně v průběhu roku případně měnit zálohy,“ upozorňuje. Problém může být i ve velkých únicích tepla kvůli špatné izolaci v domech.

Každopádně v loňském roce vznikl firmě AMRA u Veselkých služeb dluh ve výši téměř milion korun, jehož poměrnou část měla uhradit do konce února. Dosud se tak nestalo.