VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mají zaplatit likvidační pokutu

Tábor - Táborskému festivalu Mighty Sounds hrozí vysoká pokuta. Otřásá to jeho existencí

2.4.2014
SDÍLEJ:

Festival Mighty Sounds musí zaplatit pokutuFoto: David Peltán

Festival Mighty Sounds, který byl vyhlášený jihočeskou akcí roku 2012, dostal opět pokutu za překročení hladiny hluku. Tentokrát je však nezvykle vysoká, pořadatelé by měli zaplatit téměř půl milionu korun.

„Hluk z Mighty Sounds ke mně doléhá, jako bych tam byla. Ruší mě zejména ve spaní, ale tři dny se to vydržet dá. Také asi záleží na počasí. Někdy to není moc slyšet. Při takové akci se ale vždy někdo najde, kdo bude mít řeči," říká Iva Basiaková z hlukem „postižených" Měšic.
Proti rozhodnutí krajských hygieniků, kteří akci uštědřili pokutu 420 tisíc korun, se pořadatelé festivalu odvolají.

„Kdybychom měli takto vysokou pokutu platit, byla by pro festival likvidační," říká za festival Markéta Štechová. Důvodem výše sankce je opakování problému s hlukem a neplacení starých pokut. Loni festival překročil zákonem stanovený noční limit 35 dB o 11 dB v Měšicích a o 17,6 dB v Sezimově Ústí. I hygienici přiznávají, že v praxi limit nejde dodržet.

„Víme, že splnit ho nelze. Záleží na mnoha okolnostech a veliký vliv na šíření zvuku mají klimatické podmínky. Je tedy na provozovateli akce, jak se s lidmi v okolí domluví," říká nezávislý hygienik Jakub Janota z Krajské hygienické stanice Praha.

Podle něj by pomohla výjimka v zákoně, která by krátkodobým akcím umožňovala noční hladinu hluku přesáhnout a samosprávám dávala právo rozhodnout o tom, zda a za jakých podmínek akci chtějí. Ta však není. Festival je za hluk pokutován každoročně od roku 2010.

S odchodem festivalu by utrpěli i hoteliéři

Tábor – Festival Mighty Sounds, přivezl v minulých letech do Tábora zvučná jména, jako je syn Boba Marleyho Ky-Mani, Pennywise, Inner Circle, Anti-Flag nebo Ska-P. Nyní mu hrozí pokuta 420 000 korun za překročení hladiny hluku. Proti rozhodnutí Krajské hygienické stanice se pořadatelé festivalu odvolají.

„Pokuta by byla likvidační. Nikdo z nás se festivalem neživí, většinou končíme na nule a ze získaných peněz se zaplatí maximálně náklady a čas některých lidí, kteří festival přes rok připravují," říká za festival Markéta Štechová.

Od doby, kdy Mighty Sounds přesídlil do Tábora, dostává pokuty. První padla v roce 2010, 90 tisíc organizátoři o rok později zaplatili, ale následovaly další a vyšší a loni krajská hygienická stanice udělila políček ještě větší: za překročení limitů hluku má festival zaplatit 420 000 korun.

Podle Světové zdravotnické organizace člověka poškozuje až dlouhodobé vystavování hluku, které je vyšší než 70 dB. Zároveň poukazuje, že hlukový limit u hlavních silnic v noční době činí 50 dB a lidé v okolí silnic a železnic jsou tak dlouhodobě vystaveni hlukové zátěži. Loni festival překročil noční limit 35 dB o 11 a 17,6 dB v Měšicích a Sezimově Ústí, ovšem nikoli v průběhu tří dnů, ale při momentálním měření, tedy v jedné hodině a dni, konkrétně 19. července v době od 22 do 23 hodin.

„Jedenáct decibelů už je dost, tři decibely pozná laik a pět už obtěžuje. Ale těžko to něčemu přirovnávat. Tabulka uvádí, že 60 dB dosahuje konverzaci v kanceláři. Jenže to je jen krátkodobá situace. Pokuty se zvyšují kvůli opakování problému na stejném místě, kvůli porušování zákona," říká Jakub Janota z pražské hygienické stanice. Výše pokuty za hluk se odvíjejí podle situace, zohledňují se místo konání akce, osídlení, počet zasažených osob, naměřené hodnoty. Vzorec na to žádný neexistuje.

Tábor by ale o festival přijít nechtěl. „Většinou se jedná o jednotlivé stížnosti. Na druhou stranu je to akce mezinárodního významu, která městu přináší dobrou propagaci, publicitu a obchod. Podle všeho vyplývá, že nejvíce obyvatelům Tábora a Ústí vadí hraní dlouho do noci v neděli, kdy v pondělí ráno musejí vstávat do práce. To by měli pořadatelé zvážit," soudí starosta Tábora Jiří Fišer.

Odchod by bolel

Aby pořadatelé dostáli svým slovům, že se snaží, aby hluk obtěžoval co nejméně, loni se hlavní pódia v produkci střídala, aby nedocházelo k ještě většímu hlukovému uzlu.

Scény jsou natočené do neobydlených oblastí a obyvatelům, vedením měst a policii před akcí zasílají informační dopisy. Dotčení obyvatelé pak v případě zájmu dostanou vstupenky na akci.

„Myslíme, že jde ale o problém obecný, protože jakákoliv venkovní hudební akce nemá šanci stávající limity hluku nepřekročit. Budeme tedy nejprve bojovat, uvidíme s jakým výsledkem," uzavřela Markéta Štechová

Kdyby měl festival dostat opět pokutu, zřejmě by z Tábora zcela odešel. Utrpěl by táborský cestovní ruch, obchodníci i hoteliéři. Šéfové restaurací a hotelů nejen v okolí Čápova dvora, kde se festival koná, se shodují, že festival má pro ně velký přínos. „Mighty Sounds pro nás přínosem je, tou dobou máme hotel zcela naplněn a zároveň zajišťujeme stravování pro návštěvníky festivalu," potvrdil ředitel hotelu Relax Roman Procházka.

Na okraj

PřežijuDAVID PELTÁN

Přiznávám se. Jsem coby fotograf pravidelným účastníkem festivalu Mighty Sounds. Líbí se mi koncept, neotřelá muzika, rodinná atmosféra, charitativní a ekologické pohnutky pořadatel. Na druhou stranu jsem loni, kdy jsem unavený přišel z práce domů, okusil, jaké to je, když festival duní. Asi to v tu dobu zrovna špatně foukalo, ale lepší město kulturní než mrtvé. Zavřel jsem okna, stčil hlavu do peřin a usnul. Jednou dvakrát do roka to přežiju. Stejně jako opilce pod okny, kteří každý víkend burácí a převrací popelnice…

Pohled ze sousedství

Ladislav Zibura, Budějovický majáles
Také jsme se potýkali s problémy. První přišel předloni, kdy jsme ani netušili, že by snad mohla mít hygiena nějakou motivaci nás měřit. Paradoxem navíc je, že kraj i město nám přispívají do rozpočtu, přestože Majáles vždy končil až dlouho po půlnoci. Měsíc po festivalu přišlo vyrozumění, že bylo provedeno měření, ve kterém jsme, tuším, o 16 dB překročili nesmyslně nastavenou hranici, a že bude zahájeno správní řízení. Argumenty nám nepomohly a před Vánoci nám vyměřili pokutu 80 tisíc korun. Důvodem prý bylo, že náš rozpočet soudí o tom, že jsme dobře finančně zajištěná akce. Přirozeně jsme oponovali svojí neziskovostí a tím, že všichni děláme festival zadarmo a nikdy jsme zisk nevyprodukovali. Odvolali jsme se a nakonec nám pokutu snížili na 30 tisíc. Nezbylo nám, než se na ni složit mezi lidmi z týmu, což je dost absurdní, po devíti měsících práce zadarmo. Tehdy měření provedli na udání někoho z obyvatel Piaristického náměstí. Loni nám dali vědět dopředu, že nás budou měřit. Posunuli jsme open-air dál od centra města, ale to nebyl dostatečný argument. Dělali jsme vše, abychom limit nepřekročili, program v pozdějších hodinách už nebyl na venkovním pódiu, ale v šapitó. Scéna navíc hrála po desáté šeptem. Krajská hygienická stanice sice naši snahu ocenila, ale přišlo další správní řízení. Dost jsme se báli, protože pokuta při recidivě může být gigantická. Nakonec jsme ale dostali „jen" 10 tisíc. Musím dodat, že hygienici k nám byli slušní, problém je v legislativě. Proč nelze udělit výjimku? Přirozenou věcí je, že ve velkém městě je občas festival. A limit bychom překročili úplně kdekoli, kde je v okruhu dvou kilometrů byť jediný dům – kdyby nás tedy udal jeho majitel. Samotné měření prý stojí přes deset tisíc, to už je potom slušná motivace, aby tu pokutu alespoň ve výši ceny měření udělili. Kdo bydlí ve městě, nemůže očekávat, že tam bude hrobové ticho. Nechceme přece kulturně mrtvá města.  

Luboš Kocourek, zvukař a pořadatel Táborské rockové mapy
Festival Táborská rocková mapa se koná za podpory města a hygiena k nám nikdy nepřijela, jenom městská policie, která hrozila pokutou za překročení nočního klidu. Podle mě je pokuta pro Mighty Sounds účelová, někdo musí chtít, aby ta pokuta byla takto vysoká. Zajímalo by mě, podle jaké rovnice se výše pokuty vypočítává. Navíc limit 35 dB je naprostý nesmysl, protože v klidu v lese naměříte zhruba 40 dB a běžná ulice ve městě bez aut má hodnoty kolem 45 dB. 

Josef Kašpar, Open air MusicFest Přeštěnice
Žádnou pokutu za hluk jsme neplatili. V podstatě už když jsem fest dělal v Milevsku a potom v Přeštěnici, tak jsem v tisku apeloval na lidi a vysvětloval jim, že festivaly jsou součástí kultury a že by měli zvládnout vydržet trochu hluku. Myslím, že to v Přeštěnici pochopili a víceméně jsou asi rádi za propagaci vesnice. Třikrát mne už zvali do komise na vyhlášení Vesnice roku, abych tam prezentoval festival, takže snad zatím v pohodě. 

Anketa: Vadí vám hluk z Mighty Sounds?

Věra Bedriová
Svatá Anna

Bydlíme hned nad hřbitovem a hudbu pomalu neslyším. Doléhá sem jenom večer. Já v tom problém doopravdy nevidím. Ani se nestalo, že by se tady potulovali nějací opilí, což už by mi vadilo. Každopádně vnímám i jako vstřícný krok od pořadatelů, že lidem, kteří na Svaté Anně bydlí, dávají vstupenky na celý víkend zdarma.

Libuše Baloghová,
Sídliště nad Lužnicí

Mně festival nevadí. Ať se mladí baví. My jsme se bavili také. Já mám okna od Čápova dvora na druhou stranu, tak nic neslyším. Někteří sousedi ale říkají, že je hudba ruší. Trvá to tři dny, což lze vydržet. Nevidím v tom doopravdy problém.

Veronika Šedivá
Sídliště nad Lužnicí

Proti festivalu nic nemám, jsem jeho příznivcem. Dokonce jsme tam s přítelem byli několikrát. Je pravda, že je sem občas ve večerních hodinách slyšet dunění, ale když se zavřou okna, tak je ticho. Jeden víkend v roce není nic, co by se nedalo vydržet.

Anketa na webu Táborského deníku

S otázkou Jste ochotni tolerovat hluk z Mighty Sounds jsme oslovili i čtenáře na webu.
Včera do 16.15 hodin jich hlasovalo 952.

Ano, jeden víkend v roce nevidím jako problém - 860
Ne, festival bych zrušil/a - 63
Pokuty jsou na místě - 15
Pokuty nejsou na místě - 14

David Peltán

Autor: Redakce

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 20 890 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pracovník přímé obslužné péče. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20890 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - vzdělání minimálně základní, - bezúhonnost, Další předpoklady:, - empatický přístup, schopnost týmové práce, flexibilita, samostatnost, zodpovědnost, Úvazek - plný., Pracovní doba - nepřetržitý provoz, denní směny 7:00-19:00, noční směny 19:00-7:00 hod, celkem měsíčně 14-15 směn., Plat -platové ohodnocení 20.890 Kč+příplatky za noční směny, příplatky za soboty a neděle, příplatky za svátky+možnost osobního ohodnocení po zkušební době., Nástup ihned., Kontakt: Jana Zadražilová, pověřená vedením organizace, tel: 775 246 104., Přihláška do výběrového řízení - přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové. Životopisy doručujte osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování,, Kontakt: OSOBNĚ po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou na telefonu 775 246 104.. Pracoviště: Domov pro seniory chýnov, Zámecká, č.p. 1, 391 55 Chýnov. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104. Zdravotnictví - Zdravotnictví Dentální hygienista 15 000 Kč Dentální hygienisti dentální hygienista/ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: možnost na plný i zkrácený pracovní úvazek - počet min. hodin týdně dle domluvy., Kontakt: telefonicky od 9:00 do 17:00 každý pracovní den mob. tel.: 608752906., emailem mudr.ondrova@seznam.cz. Pracoviště: Mudr. lydie ondrová, Jeronýmova, č.p. 3164, 390 02 Tábor 2. Informace: Lydie Ondrová, +420 608 752 906. Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Dělník potravinářské výroby, zpracovatelé masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Práce v Ne. Manipulace s jateckými polotovary, manipulace s masem a masnými výrobky, převážení, porcování, balení masa a masných výrobků, obsluha linky, obsluha strojů. Mimořádné odměny, 25 dnů dovolené, závodní stravování, svačiny zdarma, zaměstnanecké balíčky, příspěvek na penzijní připojištění, systém kafeterie. Kontakt: tel. Po - Pá 8:00 - 14:00 h. mailem, osobně.. Pracoviště: Kostelecké uzeniny a.s., provoz planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Petra Varačková, +420 724 067 818,381 419 363. Management - Management Vedoucí 32 000 Kč Vedoucí ostatních úředníků vedoucí odboru správního a právního. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky, náležitosti přihlášky vč. příloh a způsob podávání přihlášek: viz www.sezimovo-usti.cz, Písemnou přihlášku, včetně příloh, je nutno doručit v zalepené obálce označené heslem „VŘ vedoucí OSP - neotvírat“ nejpozději do 29. října 2018 do 11.00 h na podatelnu Městského úřadu Sezimovo Ústí na adresu Městský úřad Sezimovo Ústí, Dr. E. Beneše 21, 391 01 Sezimovo Ústí. Pracoviště: Město sezimovo ústí, Dr. E. Beneše, č.p. 21, 391 01 Sezimovo Ústí 1. Informace: Miroslava Svitáková, +420 777 794 878.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na muže, kteří v létě napadli cizince, podají obžalobu

Šestadvacetiletý Jihočech Tomáš D. poputuje do vazby.
5

Podezřelý z vraždy jde do vazby

Policisté hledají svědky střetu autobusu a osobního auta

Soběslav – Policisté žádají veřejnost o pomoc při objasnění nehody, ke které došlo krátce po půl třetí hodině odpolední pondělí 15. října v ulici Nová na jižním okraji Soběslavi, na výjezdu z města ve směru na Veselí nad Lužnicí v prostoru mezi benzinovou čerpací stanicí a objektem STK.

U Chlaponic je vážná nehoda. Na Prahu neprojedete

Písecko - K vážné dopravní nehodě došlo ve středu odpoledne na hlavním tahu z Písku na Prahu u Chlaponic.

Železnice po sto letech – více cestujících, více vlaků, rychlejší cest

České Budějovice - Na konci října oslavíme 100. výročí od vzniku republiky. Prakticky ve stejný okamžik vznikly také Československé státní dráhy. Jejich nástupcem v České republice je národní dopravce České dráhy.

Děti zachraňují život bez zábran

České Budějovice - Je to ve vašich rukách. K tomu vybízí Světový den záchrany života, při němž zdravotníci ukazovali, jak správně resuscitovat.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT