VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mají zaplatit likvidační pokutu

Tábor - Táborskému festivalu Mighty Sounds hrozí vysoká pokuta. Otřásá to jeho existencí

2.4.2014
SDÍLEJ:

Festival Mighty Sounds musí zaplatit pokutuFoto: David Peltán

Festival Mighty Sounds, který byl vyhlášený jihočeskou akcí roku 2012, dostal opět pokutu za překročení hladiny hluku. Tentokrát je však nezvykle vysoká, pořadatelé by měli zaplatit téměř půl milionu korun.

„Hluk z Mighty Sounds ke mně doléhá, jako bych tam byla. Ruší mě zejména ve spaní, ale tři dny se to vydržet dá. Také asi záleží na počasí. Někdy to není moc slyšet. Při takové akci se ale vždy někdo najde, kdo bude mít řeči," říká Iva Basiaková z hlukem „postižených" Měšic.
Proti rozhodnutí krajských hygieniků, kteří akci uštědřili pokutu 420 tisíc korun, se pořadatelé festivalu odvolají.

„Kdybychom měli takto vysokou pokutu platit, byla by pro festival likvidační," říká za festival Markéta Štechová. Důvodem výše sankce je opakování problému s hlukem a neplacení starých pokut. Loni festival překročil zákonem stanovený noční limit 35 dB o 11 dB v Měšicích a o 17,6 dB v Sezimově Ústí. I hygienici přiznávají, že v praxi limit nejde dodržet.

„Víme, že splnit ho nelze. Záleží na mnoha okolnostech a veliký vliv na šíření zvuku mají klimatické podmínky. Je tedy na provozovateli akce, jak se s lidmi v okolí domluví," říká nezávislý hygienik Jakub Janota z Krajské hygienické stanice Praha.

Podle něj by pomohla výjimka v zákoně, která by krátkodobým akcím umožňovala noční hladinu hluku přesáhnout a samosprávám dávala právo rozhodnout o tom, zda a za jakých podmínek akci chtějí. Ta však není. Festival je za hluk pokutován každoročně od roku 2010.

S odchodem festivalu by utrpěli i hoteliéři

Tábor – Festival Mighty Sounds, přivezl v minulých letech do Tábora zvučná jména, jako je syn Boba Marleyho Ky-Mani, Pennywise, Inner Circle, Anti-Flag nebo Ska-P. Nyní mu hrozí pokuta 420 000 korun za překročení hladiny hluku. Proti rozhodnutí Krajské hygienické stanice se pořadatelé festivalu odvolají.

„Pokuta by byla likvidační. Nikdo z nás se festivalem neživí, většinou končíme na nule a ze získaných peněz se zaplatí maximálně náklady a čas některých lidí, kteří festival přes rok připravují," říká za festival Markéta Štechová.

Od doby, kdy Mighty Sounds přesídlil do Tábora, dostává pokuty. První padla v roce 2010, 90 tisíc organizátoři o rok později zaplatili, ale následovaly další a vyšší a loni krajská hygienická stanice udělila políček ještě větší: za překročení limitů hluku má festival zaplatit 420 000 korun.

Podle Světové zdravotnické organizace člověka poškozuje až dlouhodobé vystavování hluku, které je vyšší než 70 dB. Zároveň poukazuje, že hlukový limit u hlavních silnic v noční době činí 50 dB a lidé v okolí silnic a železnic jsou tak dlouhodobě vystaveni hlukové zátěži. Loni festival překročil noční limit 35 dB o 11 a 17,6 dB v Měšicích a Sezimově Ústí, ovšem nikoli v průběhu tří dnů, ale při momentálním měření, tedy v jedné hodině a dni, konkrétně 19. července v době od 22 do 23 hodin.

„Jedenáct decibelů už je dost, tři decibely pozná laik a pět už obtěžuje. Ale těžko to něčemu přirovnávat. Tabulka uvádí, že 60 dB dosahuje konverzaci v kanceláři. Jenže to je jen krátkodobá situace. Pokuty se zvyšují kvůli opakování problému na stejném místě, kvůli porušování zákona," říká Jakub Janota z pražské hygienické stanice. Výše pokuty za hluk se odvíjejí podle situace, zohledňují se místo konání akce, osídlení, počet zasažených osob, naměřené hodnoty. Vzorec na to žádný neexistuje.

Tábor by ale o festival přijít nechtěl. „Většinou se jedná o jednotlivé stížnosti. Na druhou stranu je to akce mezinárodního významu, která městu přináší dobrou propagaci, publicitu a obchod. Podle všeho vyplývá, že nejvíce obyvatelům Tábora a Ústí vadí hraní dlouho do noci v neděli, kdy v pondělí ráno musejí vstávat do práce. To by měli pořadatelé zvážit," soudí starosta Tábora Jiří Fišer.

Odchod by bolel

Aby pořadatelé dostáli svým slovům, že se snaží, aby hluk obtěžoval co nejméně, loni se hlavní pódia v produkci střídala, aby nedocházelo k ještě většímu hlukovému uzlu.

Scény jsou natočené do neobydlených oblastí a obyvatelům, vedením měst a policii před akcí zasílají informační dopisy. Dotčení obyvatelé pak v případě zájmu dostanou vstupenky na akci.

„Myslíme, že jde ale o problém obecný, protože jakákoliv venkovní hudební akce nemá šanci stávající limity hluku nepřekročit. Budeme tedy nejprve bojovat, uvidíme s jakým výsledkem," uzavřela Markéta Štechová

Kdyby měl festival dostat opět pokutu, zřejmě by z Tábora zcela odešel. Utrpěl by táborský cestovní ruch, obchodníci i hoteliéři. Šéfové restaurací a hotelů nejen v okolí Čápova dvora, kde se festival koná, se shodují, že festival má pro ně velký přínos. „Mighty Sounds pro nás přínosem je, tou dobou máme hotel zcela naplněn a zároveň zajišťujeme stravování pro návštěvníky festivalu," potvrdil ředitel hotelu Relax Roman Procházka.

Na okraj

PřežijuDAVID PELTÁN

Přiznávám se. Jsem coby fotograf pravidelným účastníkem festivalu Mighty Sounds. Líbí se mi koncept, neotřelá muzika, rodinná atmosféra, charitativní a ekologické pohnutky pořadatel. Na druhou stranu jsem loni, kdy jsem unavený přišel z práce domů, okusil, jaké to je, když festival duní. Asi to v tu dobu zrovna špatně foukalo, ale lepší město kulturní než mrtvé. Zavřel jsem okna, stčil hlavu do peřin a usnul. Jednou dvakrát do roka to přežiju. Stejně jako opilce pod okny, kteří každý víkend burácí a převrací popelnice…

Pohled ze sousedství

Ladislav Zibura, Budějovický majáles
Také jsme se potýkali s problémy. První přišel předloni, kdy jsme ani netušili, že by snad mohla mít hygiena nějakou motivaci nás měřit. Paradoxem navíc je, že kraj i město nám přispívají do rozpočtu, přestože Majáles vždy končil až dlouho po půlnoci. Měsíc po festivalu přišlo vyrozumění, že bylo provedeno měření, ve kterém jsme, tuším, o 16 dB překročili nesmyslně nastavenou hranici, a že bude zahájeno správní řízení. Argumenty nám nepomohly a před Vánoci nám vyměřili pokutu 80 tisíc korun. Důvodem prý bylo, že náš rozpočet soudí o tom, že jsme dobře finančně zajištěná akce. Přirozeně jsme oponovali svojí neziskovostí a tím, že všichni děláme festival zadarmo a nikdy jsme zisk nevyprodukovali. Odvolali jsme se a nakonec nám pokutu snížili na 30 tisíc. Nezbylo nám, než se na ni složit mezi lidmi z týmu, což je dost absurdní, po devíti měsících práce zadarmo. Tehdy měření provedli na udání někoho z obyvatel Piaristického náměstí. Loni nám dali vědět dopředu, že nás budou měřit. Posunuli jsme open-air dál od centra města, ale to nebyl dostatečný argument. Dělali jsme vše, abychom limit nepřekročili, program v pozdějších hodinách už nebyl na venkovním pódiu, ale v šapitó. Scéna navíc hrála po desáté šeptem. Krajská hygienická stanice sice naši snahu ocenila, ale přišlo další správní řízení. Dost jsme se báli, protože pokuta při recidivě může být gigantická. Nakonec jsme ale dostali „jen" 10 tisíc. Musím dodat, že hygienici k nám byli slušní, problém je v legislativě. Proč nelze udělit výjimku? Přirozenou věcí je, že ve velkém městě je občas festival. A limit bychom překročili úplně kdekoli, kde je v okruhu dvou kilometrů byť jediný dům – kdyby nás tedy udal jeho majitel. Samotné měření prý stojí přes deset tisíc, to už je potom slušná motivace, aby tu pokutu alespoň ve výši ceny měření udělili. Kdo bydlí ve městě, nemůže očekávat, že tam bude hrobové ticho. Nechceme přece kulturně mrtvá města.  

Luboš Kocourek, zvukař a pořadatel Táborské rockové mapy
Festival Táborská rocková mapa se koná za podpory města a hygiena k nám nikdy nepřijela, jenom městská policie, která hrozila pokutou za překročení nočního klidu. Podle mě je pokuta pro Mighty Sounds účelová, někdo musí chtít, aby ta pokuta byla takto vysoká. Zajímalo by mě, podle jaké rovnice se výše pokuty vypočítává. Navíc limit 35 dB je naprostý nesmysl, protože v klidu v lese naměříte zhruba 40 dB a běžná ulice ve městě bez aut má hodnoty kolem 45 dB. 

Josef Kašpar, Open air MusicFest Přeštěnice
Žádnou pokutu za hluk jsme neplatili. V podstatě už když jsem fest dělal v Milevsku a potom v Přeštěnici, tak jsem v tisku apeloval na lidi a vysvětloval jim, že festivaly jsou součástí kultury a že by měli zvládnout vydržet trochu hluku. Myslím, že to v Přeštěnici pochopili a víceméně jsou asi rádi za propagaci vesnice. Třikrát mne už zvali do komise na vyhlášení Vesnice roku, abych tam prezentoval festival, takže snad zatím v pohodě. 

Anketa: Vadí vám hluk z Mighty Sounds?

Věra Bedriová
Svatá Anna

Bydlíme hned nad hřbitovem a hudbu pomalu neslyším. Doléhá sem jenom večer. Já v tom problém doopravdy nevidím. Ani se nestalo, že by se tady potulovali nějací opilí, což už by mi vadilo. Každopádně vnímám i jako vstřícný krok od pořadatelů, že lidem, kteří na Svaté Anně bydlí, dávají vstupenky na celý víkend zdarma.

Libuše Baloghová,
Sídliště nad Lužnicí

Mně festival nevadí. Ať se mladí baví. My jsme se bavili také. Já mám okna od Čápova dvora na druhou stranu, tak nic neslyším. Někteří sousedi ale říkají, že je hudba ruší. Trvá to tři dny, což lze vydržet. Nevidím v tom doopravdy problém.

Veronika Šedivá
Sídliště nad Lužnicí

Proti festivalu nic nemám, jsem jeho příznivcem. Dokonce jsme tam s přítelem byli několikrát. Je pravda, že je sem občas ve večerních hodinách slyšet dunění, ale když se zavřou okna, tak je ticho. Jeden víkend v roce není nic, co by se nedalo vydržet.

Anketa na webu Táborského deníku

S otázkou Jste ochotni tolerovat hluk z Mighty Sounds jsme oslovili i čtenáře na webu.
Včera do 16.15 hodin jich hlasovalo 952.

Ano, jeden víkend v roce nevidím jako problém - 860
Ne, festival bych zrušil/a - 63
Pokuty jsou na místě - 15
Pokuty nejsou na místě - 14

David Peltán

Autor: Redakce

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhou prosincovou neděli si lidé po celém světě připomínají památku  zemřelých dětí. Za svoje malé, ale i dospělé děti přišli zapálit svíčku jejich rodiče i sourozenci.
28

Smutek po dítěti nikdy nezmizí

Ilustrační foto.
10

ANKETA: Hledáme nejhezčí vánoční strom na Táborsku

Areál Monínec otevře hlavní sjezdovku již v pátek večer

Monínec - Areál Monínec spustí provoz hlavní sjezdovky již tento pátek v 18 hodin.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

České Budějovice – Už je to přes deset dnů, co na území českobudějovického sídliště Máj a Zavadilky, dopadly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT