VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má to asi spočítané, míní o Zárubově mlýně Zvěrotičtí

Zvěrotice – Mezi Zvěroticemi, Zátiším a Sedlečkem se pod tíhou nové dálnice krčí Zárubův mlýn. Jeho „zdravotní" stav se každým dnem horší.

20.3.2013
SDÍLEJ:

ZÁRUBŮV MLÝN. Snímek mlýna je ze srpna loňského roku, dnes je stav obydlí zase o kus horší.Foto: David Peltán

Opuštěný statek číslo popisné 32 se nachází blíže k Sedlečku, přímo mezi budovanou rychlostní silnicí a příjezdovou silnicí k Sedlečku ze Soběslavi. Vlastní ho Anna Bláhová z Plané nad Lužnicí a Jaroslava Macková z Tábora.

„Vím jen, že mlýn býval v pořádku, ale nyní chátrá. Majitel, pan Netušil, zemřel a potom sem jezdily jeho dcery. Žádné informace však o nich nemám, asi rok jsem zde už nikoho neviděl," říká starosta Miloslav Novotný ze Zvěrotic, pod jejichž katastr Zárubův mlýn spadá.
Když jsme u mlýna byli na konci léta, ačkoli nebyl v nejlepším stavu, v oknech kvetly muškáty a stodola ještě měla střechu. Nikdo doma nebyl, stejně ani jako minulý a předminulý víkend.

„Někdo sem jezdí, ale nebydlí zde. Mlýn bohužel pustne a mám pocit, že to špatně dopadne. Dálnice, koridor a zanedbaný stav nejsou pro dům dobré," říká osmdesátiletý pamětník Jan Kadlec ze Zvěrotic.

Nakonec se nám podařilo sehnat jednu z majitelek, Annu Bláhovou. „Tatínek zemřel před 19 lety a chtěla jsem mlýn s hospodářstvím prodat. Jenže sestra s mužem si to nepřáli. Na mlýn si jezdili odpočinout, jenže dnes už jsou staří jako já. Už se tam asi nic nezmění," popisuje situaci dvaaosmdesátiletá paní. Na mlýně už nebyla dlouho, jen kolem něj občas projede.

„Je to tam všelijaké. Teď je z jedné strany dálnice, z druhé koridor. O mlýn jsme se se sestrou i soudily, když už jsem se tam nadřela, tak jsem ho chtěla pro děti. Nemám nic. Před dvaceti lety jsme to prodat mohli. O toto krásné místo bylo spousty zájemců. Dokonce i pan malíř Kodet. Jenže švagr nechtěl zájemce pustit ani dovnitř na obhlídku. Vyháněl je s holí v ruce. V současnosti bych nejradši mlýn věnovala státu," tvrdí Anna Bláhová, jejíž muž například postavil kurníky, psí boudu a založil zahrádky před statkem.

Záhadný název

Kdy a kdo mlýn stavěl je zatím záhadou. „Přečetla jsem obě kroniky Zvěrotic od roku 1922. Je tam jen uvedeno, že v srpnu roku 1922 došlo k opravám mlýna Zárubova. Musel tak být postavený dlouho před tím, když už byl opravován. Kromě záznamu z května 1945, kdy se tam střetli Rusové a jednotka SS, pak v kronikách nic jiného není. Podobný problém máme i se záznamy o zvěrotické kapličce," říká kronikářka Marie Dvořáková.

Zdatný a talentovaný mlynář Alois Netušil koupil mlýn v roce 1932, před ním v něm bývala rodina Tomšíčkova a Radova. Dle názvu lze soudit, že ho stavěl Záruba. Kde se však název vzal, také nevíme. V době koupě byly Anně Bláhové dva roky.

„Původně zde býval hostinec, zahradní restaurace! Když táta přistavoval horní patra, pod fasádou byl nápis. Chodívali sem lidé ze Soběslavi na procházky. Venku na zahradě byly stoly. Tatínkovi, který byl vyučeným mlynářem na velkých mlýnech, se tu moc líbilo. Byl velice šikovný. Když sem přišli kontroloři, divili se, že tak malý mlýn dokáže dělat tak vynikající mouku," vzpomíná Anna Bláhová.
Více o Zárubově mlýně přineseme příští středu.

David Peltán

Autor: Redakce

20.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení