Podle hydroložky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Českých Budějovicích Kateřiny Štěrbové přes Štědrý den pršelo vydatněji už pouze na hřebenech Šumavy, kde spadlo od 5 do 15 milimetrů srážek. „Hladiny šumavských toků kolísaly nebo v druhé polovině noci stoupaly a na horní Otavě byl překročen 2. SPA (pohotovost). Na přítocích do Lipna přetrvává 1. SPA (bdělost),“ informovala.

Vodní stavy na horní Nežárce dosáhly maxima mírně nad stavem ohrožení (3. SPA), a nad pondělním ránem již klesaly. „Velmi mírně ale stoupá ještě dolní Nežárka a Lužnice pod soutokem s Nežárkou, kde jsou překročeny 2. SPA. Stav bdělosti (1. SPA) přetrvává také na Otavě v Písku a na dolním úseku Lomnice a Skalice,“ shrnula v pondělí odpoledne. Dobrovolní hasiči v Plané nad Lužnicí raději nic nepodcenili a postavili v noci na první svátek vánoční mobilní protipovodňové zdi.

Nežárka v Lásenici na Štědrý den.
Velká voda na Vánoce, v Tučapech je třetí povodňový stupeň, zlobí i Nežárka

Černovický potok v Tučapech dokonce 24. prosince dosáhl 3. SPA (ohrožení), postupně však klesl až na stav bělosti a 157 cm. Lužnice v Klenovicích se ale k 16:30 hodin stále nachází ve druhém stupni povodňově aktivity (242 cm a průtok 78 kubíků za sekundu), zaplavila na Ovčíně přístupovou cestu k chatám. Podobně je na tom i Nežárka v Hamru (2. SPA), ke stejnému času 339 cm a průtok 60 kubíků za sekundu.

Podle Štěrbové lze očekávat ještě pokračování odtávání sněhu v centrální části Šumavy, kde se opět vyskytne mírný déšť. Hladiny Vydry, Křemelné, Otavy po Sušici i přítoky do Lipna budou výrazně kolísat. „Na dolní Nežárce a Lužnici pod soutokem s Nežárkou bude vzestup již mírný. V Hamru na Nežárce očekáváme kulminace nad 2. SPA, stav ohrožení pravděpodobně již dosažen nebude,“ uvedla.

Ostatní toky v povodí horní Vltavy budou klesat. Průtoky ale zůstanou po několik dalších dní výrazně nadnormální.

Kontroly hladiny vodních toků provádí i Městská policie Tábor:

Včerejší vytrvalý déšť zapříčinil nárůst hladin vodních toků. Strážníci proto jejich stav průběžně monitorují a v tomto ohledu spolupracují s Odborem životního prostředí a také s krizovým manažerem. V lokalitě Košín dosahovala dopoledne hladina potoka 2. stupně povodňové aktivity, Chotovinský potok v Zárybničné Lhotě je na stupni číšlo 3.

Odpolední kontrolou v 18 hodin byl v Košíně zaznamenán pokles - hladina již nedosahovala ani 1. stupně, v Zárybničné Lhotě byl stav setrvalý.

24. prosince 2023 komisař Pavel Šimek, tiskový mluvčí táborských strážníků