Do tohoto bodu se dostala i Lucie Balounová. Bývalá manažerka textilní výroby zvedá výstražný prst nad zdravím dítěte i přírody kolem nás. Proto se již při prvním potomkovi rozhodla pro návrat k látce, i když na hony vzdálené té, ze kterých se šily plenky pro generace dětí před listopadovou revolucí.
Ještě zajímavější je, že si je sama vymyslela. Její plenky pod značkou Sweet monkey sice už používá řada maminek, nicméně stále do mladých rodin vstupují kradmo a s pocitem, že tam nepatří. S razancí expanze papírových plen se rovnat nemohou.
Lucie Balounová se ale nevzdává. Její výrobky teď budou moci posoudit miminky, jejichž dítě se v anketě Táborského deníku o Nejbáječnější miminko roku 2013 umístí na první třech místech.

Kdy jste si řekla, že papírové plenky nechcete?
Rozhodla jsem se v okamžiku, kdy jsem před čtyřmi roky otěhotněla. Už v té době jsem se totiž začala věnovat tomu, z čeho se papírové vyrábí. Bohužel, tohle spousta maminek opomíjí, ale já jsem se po tom začala pídit. Věděla jsem, že je používat nebudu, protože s papírem nemají nic společného. Fakt jsme s přítelem byli rozhodnuti, že jako naše maminky budeme mít těch osmdesát látkových plínek. Používala jsem je asi tak tři měsíce a pak začala na internetu hledat něco modernějšího.

Mezi maminkami jsou ale papírové velmi populární, kvůli čemu jste je vy odmítala?
V první řadě proto, že se u nich na bělení používá chlór, který ničí přirozené pH. V podstatě je to stejný výrobek jako dámské hygienické potřeby, a víme, že dnes ženy často trpí mimo jiné na výtoky, protože chlór ničí všechny bakterie. Proto se také používá do vody, aby zničil všechno, co do ní nepatří. Bohužel ale zároveň ničí i to, co do těla patří a miminka přece mají největší propustnost kůží. Z toho důvodu jsem je odmítala, a to pomíjím chemické gely nebo igelity, které se při výrobě také používají. V podstatě jde o samou chemii. Nebo už jste viděla obyčejný papír, který nepropustí vodu? Já tedy ne.

Vaše látka je z přírodního materiálu, jak se osvědčila?
Třeba tím, že maminky vůbec nemusí dítěti mazat zadeček, protože se nepoužívá chlór, a tím nevzniká chemická reakce. Chlapcům se nepřehřívají pohlavní orgány a holčičkám neničí pH. Takže látkové plenky mají finanční, zdravotní a ještě ekologické výhody. Maminky mi říkají, že týdně papírovými zaplní dvě popelnice. Všechny končí na skládkách a rozložitelnost se uvádí až pět set let. Říká se, že jedno dítě vyprodukuje dvě tuny tohoto odpadu.

Internetový trh vám taky nenabídl nic adekvátního?
Pár věcí jsem našla a objednala si je. Bohužel někteří výrobci ale uvádějí zavádějící údaje, takže jsem byla zklamaná. Díky tomu, že jsem v bývalém zaměstnání měla možnost navštívit Čínu, rozhodla jsem se, že si od tamního kolegy nechám pár kousků látkových plínek a svrchních kalhotek vyrobit. A za použití bambusu, do kterého jsem se zamilovala.

A to už bylo to pravé?
Ano, ale hlavně jsem ostatním ukázala, že existuje alternativa. Když jsme s Honzíkem začali chodit na plavání nebo cvičení, maminky viděly, že látková plena je v provedení úplně stejně luxusní jako papírová.

Čím vás bambus tak okouzlil?
Tím, že jde o velice rychle nahraditelný zdroj a že při jeho pěstování se nesmějí používat pesticidy. Takže rychle roste, k tomu má antibakteriální účinky a funguje jako přírodní funkční prádlo. Když jsem třeba nechala namočenou bavlněnou a bambusovou látku, tak bavlněná byla druhý den plesnivá, zatímco bambusová vydržela tři dny. Výhodou je i vyšší savost a později jsme zjistili, že je příznivý i pro děti s atopickými ekzémy.

Měla jste sadu pro vlastní potřebu, kdy vás napadlo s tímto artiklem obchodovat?
To až když jsem viděla reakce ostatních maminek, které zjistily, že na použití jsou látkové stejně jednoduché, ale navíc jsou hezké a děti se dřív naučí chodit na nočník. Začaly mne podporovat i porodní asistentky a najednou jsem měla první objednávky na dvě stovky plínek. Pomalu se to začalo zvyšovat, tak jsme se doma dohodli, že to zkusím ve větším.

Pomohly vám zkušenosti z bývalého zaměstnání?
Určitě, dělala jsem manažerku výroby jedné sportovní značky, takže jsem věděla, jak začít. Že aby vznikla značka a firma, musím mít logo i motto. U mne to byla srdcová záležitost a takovou malou sladkou opičku jsem zrovna měla doma.

Dodnes šijete v Číně?
Teď už mám čtyři výrobce, z nichž jen jeden je z Číny. Kromě plínek už vyrábím i další pletené bambusové zboží. Bambusu jsem zůstala věrná, protože mně se na spoustě dětí s problémy kůže osvědčil. Samozřejmě do Čech se materiál z bambusu dováží.

Hlídáte si, aby vám zboží v Číně nevyráběly děti?
Jistě, tu fabriku osobně znám a mohu říct, že s tím, jak to ukazují v televizi, jsem se osobně nikdy nesetkala. Tím neříkám, že se to neděje. Ale je to stejné, jako bychom říkali, že u nás netýráme děti. A to se považujeme za vyspělý stát. Když opomenu politiku, myslím si, že Čína nás má stále co naučit.

Řekla jste, že s látkovými plenami se děti rychleji naučí na nočník. To tedy znamená, že zůstávají v mokru, což jim vadí?
Na to se mne maminky taky často ptají, ale není to pravda. Zkusila jsem nalít hrneček vody do bambusové látkové plínky a do papírové, přiložila na ně ruku a zjistila, že obě jsou stejně mokré. Ať si to maminky klidně vyzkouší. A pak ať taky tu papírovou rozstřihnou a uvidí, že z ní vypadají malinkaté chemické kuličky gelu. Na nočník se naučí dřív, protože mokrá látková plena je objemnější a tedy těžší, začne taky studit. A protože maminky je musí prát, snaží se dítě na nočník naučit dřív.

Které vyjdou pro rodinu levněji?
Stoprocentně ty látkové. Máme spočítáno, že do tří let věku dítěte bavlněné vyjdou zhruba na pět tisíc, v té luxusnější bambusové variantě na osm tisíc a u papírových to vychází na dvacet až třicet tisíc za tři roky. Navíc moje svrchní kalhotky jsou jednovelikostní, takže s miminkem rostou.

Firmu máte čtyři roky, změnila se nějak?
Mám úžasného přítele, který mi se vším pomáhá, takže žádné pracovníky nepotřebuju a dál funguju jako rodinná firma. Jen jsem se nevrátila do zaměstnání. Pomáhá ale i syn, který je hlavním manekýnem a maminkám všechno předvádí. (smích) Díky bohu zákaznic přibývá, spolupracuji i s lékaři a porodními asistentkami, dělám přednášky a ohromnou radost mám z rozšíření sortimentu. Nezůstalo jen u plínek, ale dnes už mám z bambusu bodýčka, kukly, čepice a punčocháče.

Nákup je jen přes eshopy?
Kdepak, dělám klasický velkoobchod a dodávám do kamenných prodejen, třeba v Českých Budějovicích nebo v Praze. Celkem kolem třiceti prodejen včetně eshopů. A pak mám ještě výhradní zastoupení na Slovensku.

Teď čekáte druhé miminko, omezila jste firemní plány?
Ne a doufám, že se dál budeme rozšiřovat. Díky svému dítěti vždycky poznám, co na trhu chybí a to se potom snažím zavést.

Podnikatelka Lucie Balounová

Narodila se před 34 lety v táborské porodnici, s rodiči žila ve Staré Vožici

Po základní škole vystudovala gymnázium a poté na rok
vycestovala do Spojených států, kde si nejen vydělávala na obživu, ale také pilovala angličtinu

Po návratu domů se stala vedoucí jedné cestovní kanceláře a záhy na to zamířila do oblasti textilu, když nastoupila do obchodního oddělení táborské Dity

Před nástupem na mateřskou byla manažerkou výroby pro nejmenovanou sportovní značku

Se svým přítelem a čtyřletým synem žije v rodinném domku v Čekanicích

Ceny pro tři nejbáječnější miminka

Ze všech vítězů jednotlivých měsíců letošního roku budete během února vybírat absolutního vítěze ankety Táborského deníku
Nejbáječnější miminko roku 2013
Děti, které se umístí na prvních třech místech, obleče Lucie Balounová
do příjemného bambusu
Vítěz získá cenu v hodnotě 3000 korun, stříbrné miminko v hodnotě 2000 korun a bronzové v hodnotě 1000 korun.
Anketu Lucie Balounová sponzoruje pod značkou Sweet monkey