I Chýnov se díky nařízení vlády v podstatě vylidnil. Poklidnou jarní atmosféru zde narušuje jen hustá silniční doprava.

S historií Chýnova je také spjata osobnost sochaře Františka Bílka, který zde narodil. Místní hřbitov zdobí novězrestaurovaná socha Modlitba nad hroby, kde sám velký umělec také odpočívá. Směrem na Tábor také stojí jeho ateliér tzv. Bílkova vila, kterou postavil podle vlastního projektu a v současnosti slouží jako muzeum věnovaného jeho dílu a životu.

Mezi další slavné rodáky patří profesor biologie František Nekut či sochař a učeň Františka Bílka Karel Gabriel.

Kolem města je také několik unikátních železničních staveb. Na Močítkách hned pod hřbitovem lze obdivovat monumentální kamenný most o devíti mostních polokruhových otvorech z konce 19. století, který je jeden z největších v Čechách a dosahuje výšky třiceti metrů.

V roce 1883 vybudovali italští dělníci železniční dráhu Tábor- Pelhřimov- Horní Cerekev. Na této trati jsou postaveny v okolí hned čtyři mosty podobající se antickým viaduktům (Močítka, Kloužovice, Dobronice u Chýnova, Pořín).

Cestou kolem Močítek se dá dojít až k přírodní rezervaci Pacova hora. Jedná se o bývalý vápencový důl navazující na Chýnovskou jeskyni, z Chýnova do míst vede turistická stezka se zastaveními, která informují o železnici, těžbě kamene, fauně i flóře.