Tento systém funguje v praxi na bázi jednorázových nebo dělených objednávek. „Dávky rozdělujeme individuálně. U někoho víme, že by ji hned utratil, tak mu ji rozpočítáme na měsíc a on si postupně chodí pro objednávky. Řekne si, že potřebuje na nákup, tak mu vypíšeme třeba tři sta korun a ty strhneme z celkové dávky. Zpětná kontrola nám potvrdí, co si dotyčný v obchodě koupil, zákaz platí pro alkohol a tabákové výrobky,“ přiblížila pružný způsob prevence vedoucí odboru sociálních věcí Alice Švehlová. V centru Tábora si lidé mohou na objednávku nakupovat v Jednotě na Budějovické ulici nebo v potravinách v Klokotské.
„Ke mně chodí tak tři nebo čtyři lidé. Přinesou papír z úřadu, kde je uvedena finanční částka a za tu si nakoupí potraviny. Někdy mě přemlouvají, abych jim dala alkohol nebo cigarety, ale já nechci mít problémy, mají smůlu. Jinak jsou slušní, jen se mi nelíbí, když přijde s objednávkou například nepracující feťák. Pracovat může každý, takhle jen pobírají dávky,“ popsala nákup na objednávku vedoucí potravin na Starém městě Hana Mihalová.
„Já pobírám dávku přes tři tisíce korun. Když mi na konci měsíce docházejí peníze, úřad mi napíše objednávku na potraviny třeba na pět set korun. Ty mi potom strhnou v dalším měsíci, takže dostanu o pěti〜stovku méně,“ vysvětlila asi šedesátiletá Zdena Matějíčková z Tábora, které by se více zamlouvala hotovost.
„Ministerstvo práce a sociálních věcí tuto alternativu vehementně prosazuje až tento rok, my takhle fungujeme šest nebo sedm let. Je to výjimečné řešení, které sousedící okresy dosud nezavedly. Vím pouze o třech pražských obvodech,“ doplnila Švehlová.