Rostly před obchodem desítky let. Než se někomu znelíbilo, že vrhají stín. Dvě vzrostlé lípy v Dobronicích u Chýnova někdo úmyslně poškodil, město je teď musí na vlastní náklady odstranit. Na neznámého pachatele však podá trestní oznámení.

„V úterý na radě jsme rozhodli, že podáme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedl starosta Chýnova Pavel Eybert.

To, že se stromy není něco v pořádku, odhalil tajemník města Václav Zadražil při pravidelném výlepu letáků. „Všimli jsme si, že stromy prosychají a když jsme si kmeny prohlédli, zjistili jsme, že dole jsou navrtané díry a do nich někdo nalil nějakou tekutinu,“ popisuje událost z letošního jara tajemník.

Před třemi roky nechalo město oba stromy odborně ošetřit. Zásah na obou lípách vyšel na deset tisíc korun a provedl jej dendrolog Jan Hála. Toho také radnice přizvala k odbornému vyjádření. „Na bázi kmenu byly nalezeny úmyslně vyvrtané díry, které byly naplněny blíže neidentifikovanou látkou. Zřejmě se jedná o vandalismus nebo o zavinění třetí osobou. Jeden strom je suchý a musí být pokácen, druhému byla značně snížena vitalita. Pro jeho záchranu by musel být proveden hluboký zdravotní a bezpečnostní řez, který ovšem zlepšení vitality nezaručí,“ uvedl ve zprávě.

Komu zničení stromů prospěje? Lidé i vedení města tuší, kdo za vandalstvím stojí, dokázat to však nemohou. Věc si proto vezme do rukou policie. „Jde o přečin poškození cizí věci. Bude záležet na tom, jaká vznikla škoda, ale pachateli hrozí odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí majetku,“ sdělil Deníku mluvčí krajské policie Milan Bajcura.

To však nemění nic na tom, že město bude muset oba stromy pokácet na vlastní náklady. „Oživování druhého stromu by vyšlo na spoustu peněz a je to naprosto bez záruky, že se chytne. Nemalé peníze ale bude stát i pokácení, protože se bude muset nechat dělat od odborníka a po částech, protože stromy jsou v zástavbě, kde není možné je pokácet u kmene celé,“ řekl tajemník.

Lidé v Dobronicích se však k případu vyjadřovat nechtějí. Někteří dokonce tvrdí, že o ničem nevědí. „Všichni tady vědí, kdo to udělal, ale všichni taky chodí do krámu a nikdo s tím nechce mít nic společného,“ řekla žena, která si nepřeje být jmenována.