Klokotská alej se třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu, v roce 2020 obsadila druhé místo v celostátním hlasování a rok poté si odnesla zlato s 999 hlasy. Jedenáctý ročník ankety Alej roku byl nabitý zajímavostmi. Pořadatel, sdružení Arnika, se poprvé v historii soutěže rozhodl na krátký čas odtajnit průběh hlasování, což u lidí zaznamenalo velký úspěch, a tak se počet hlasujících vyšplhal na 8878 (předešlý ročník bezmála 7000 hlasů). Perličkou se stal počet hlasů pro vítěznou Klokotskou alej z Táborska, které svůj “palec nahoru” dalo 999 lidí.

Vítězná alej navíc potvrdila, že vytrvalost se vyplácí; třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu, v roce 2020 už obsadila druhé místo v celostátním hlasování. “Klokotská alej lemuje cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836,” upřesnila o vítězné aleji organizátorka soutěže Klára Ondrigová.

Nezaměstnanost. Ilustrační foto.
Nezaměstnanost na Táborsku klesla. Nyní je rekordně nízká

O tom, že každý jeden hlas byl rozhodující, svědčí výsledky z Pardubicka, kde vítězka regionu Alej ke hřbitovu na Křížovém vrchu získala 188 hlasů, druhé místo obsadilo stromořadí Chodníček na Vinice se 187 hlasy a na pomyslný bronz dosáhla Alej Svobody Hlinsko–Studnice díky186 hlasům.

Slavnostní vyhlášení a předání cen se bude konat právě pod korunami vítězné aleje. Nominující Klokotské aleje Jana Hralová na místě převezme hlavní cenu, let balonem. Všech 14 regionálních vítězů se pak může těšit na dárkové balíčky s poukazy, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice.

Táborští veslaři získali špičkovou italskou loď.
Táborští veslaři získali špičkovou italskou loď. Díky dotaci od města

“Naším cílem je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili a o které budete pečovat i v příštích

letech,” zopakovala Ondrigová závěrem hlavní myšlenku ankety Alej roku.