Po nedlouhé odmlce se do Veselí vrací Lidl. Chystá munici na brzké veřejné projednávání. Schválený veselský územní plán mu jde navíc na ruku.
Část území před kulturním domem totiž ztratilo statut veřejné zeleně a v plánu se proměnilo na občanskou vybavenost. Někteří občané se obávají, že účelově.
„Netvrdím, že toto opatření nevyprovokovalo jednání s Lidlem. Určitě to ale neznamená, že tam chceme supermarket postavit,“ tvrdí starosta Jaromír Novák.


Třeba jeviště
Jak starosta podotkl, změna v územním plánu by měla umožnit v této lokalitě rozvoj.
„O tom, že kulturní dům potřebuje oživit, není třeba diskutovat. Park před ním nikdo nenavštěvuje. Územní plán vytvoří prostor potenciálně například na terasy či venkovní jeviště,“ naznačil starosta Novák.
Na rozdíl od nového supermarketu by oživení parku uvítala i řada veselských občanů.
„Park by se měl obnovit, vylepšit, zrevitalizovat, zpříjemnit a zkrášlit,“ hýří plány Marie Hadravová. Právě ona a několik dalších občanů podávali připomínku k územnímu plánu. „Máme strach, že změnou zeleně na občanskou vybavenost se Lidlu otevřou dveře. Každopádně chceme vyvolat projednávání budoucnosti tohoto území,“ netají se Hadravová.
Veřejné projednání už je na spadnutí. Radnice jej chystá na první polovinu června. Vystoupit se svými plány před Veselské se nebrání ani zástupci Lidlu.

„Jsme připraveni o našem projektu diskutovat. Rádi lidem vysvětlíme, o co přijdou, a co naopak získají,“ ujišťuje vedoucí expanze firmy Lidl Vojtěch Janíček. Přidal ujištění, že v rámci stavby nebude řetězec muset redukovat žádnou zeleň.


Jejich projekt stále počítá s vybudováním kulturně obchodního centra. A to je právě to, na co by mohlo slyšet i vedení města. Peníze na rekonstrukci stárnoucího a provozně nákladného objektu veselského domu kultury by tak snadno získalo právě z prodeje pozemků Lidlu.


„Nedovedu předvídat, jak se bude záležitost vyvíjet. Veřejnost ale rozhodně nebude vyřazena,“ přislíbil starosta.
Ve Veselí totiž nebydlí jen odpůrci nového supermarketu. „Ti starší na současné podobě kulturáku lpí. Mnoho z nich se na jeho stavbě podílelo v rámci akce „Z“. U těch mladších ale převládá názor, že horší už to být nemůže,“ konstatoval Novák.


Územní plán otevřel Pandořinu skříňku. Ta ale nemusí zákonitě ukrývat jen bubáka s názvem Lidl. Bez změny na občanskou vybavenost, která navíc zachování zeleně nevylučuje, by se do budoucna mohlo dít s parkem jen velmi málo.