Tábor přišel za posledních dvacet let o dvě tisícovky lidí. Sezimovo Ústí o necelou tisícovku. Naopak Planá nad Lužnicí si o tisícovku polepšila.

V případě Tábora jde nejspíš o přirozený demografický vývoj. U Sezimova Ústí je situace zajímavější: město významně ovlivnilo zahájení stavby továrny na obráběcí stroje firmy Baťa. S továrnou zde vyrostly také dělnické kolonie a společenské centrum nové části města Sezimovo Ústí 2. Po znárodnění koncernu Baťa v roce 1949 vznikl národní podnik Kovosvit.

Díky rostoucí průmyslové výrobě se stalo cílem zejména mladých lidí a počet obyvatel tak rostl až do 90. let, kdy přišel mírný pokles. Podle starosty Martina Doležala je příčinou nízká porodnost a také věk obyvatel. „Lidé, kteří do města přišli v dobách rozvoje průmyslu, pozvolna stárnou,“ upřesnil. I pro ně město staví dům s pečovatelskou službou, jenž vyjde na 80 milionů. Další příčinou úbytku byla dostavba Sídliště nad Lužnicí v 80. letech, kam se řada mladých lidí odstěhovala.

Plané naopak pomohla stavba dálnice D3 a na ni navázaný rozvoj průmyslových zón. Letos se největší zpracovatel mléka v zemi, jihočeská Madeta, přesunula ze závodu v Řípci na Veselsku právě do Plané. Kromě Madety se do nového průmyslového areálu stěhuje řada dalších firem.