Na úřad práce se paní Jana vydala v pondělí ráno. Ohromila ji nečekaně velká fronta. „Vrátila jsem se tedy až odpoledne. Byla jsem zaměstnaná pouze na dobu určitou a bez práce jsem od začátku dubna. Podle nabídky to dobře nevypadá,“ konstatovala Jana (43) na chodbě táborského úřadu práce.
Uvažuje, že se vrhne na další vzdělávání, byť má střední školu. Nebo zkusí štěstí mimo Táborsko.
Přitom poslední čísla o nezaměstnanosti jsou oproti předcházejícímu měsíci o pár desetin příznivější.
Míra nezaměstnanosti poklesla k poslednímu březnu z 10,61 na 10,19 procenta. Na táborském a soběslavském úřadu práce se během minulého měsíce nově přihlásilo 506 uchazečů. Úřady registrují celkem 5535 lidí, z toho je 2655 žen a 373 absolventů a mladistvých.
Zatímco míra nezaměstnanosti mírně poklesla, počet volných míst naopak lehce stoupl. Nezaměstnaní mohou vybírat celkem z 241 volných pracovních míst.
„Je to o 22 míst více než v předchozím měsíci. Na jedno volné místo případnou 23 uchazeči. Začali se projevovat sezonní nabídky několika firem, které staví silnice. Přijímala Zahradní architektura, po sedmi lidech také táborská Domita. Stejný počet přijala i firma Kalas Sports〜wear,“ jmenovala největší nábory analytička táborského úřadu práce Dagmar Kulvaitová.
Největší šanci najít zaměstnání mají řidiči nákladních automobilů a tahačů, obchodní zástupci a techničtí pracovníci. Naopak žádné pracovní místo nenabízí úřad pro 478 uchazečů o pomocné práce stejně jako pro 264 případných uklízečů. O pouhá tři volná místa by mělo zájem 497 prodavačů.
I tak se podařilo úřadu umístit 19 uchazečů. Z evidence bylo vyřazeno celkem 654 osob.
Dalších 143 nových uchazečů se zaevidovalo od začátku dubna.
Centrální úřad práce ušetří čas a peníze lidem ze Soběslavska
Táborsko – Od prvního dubna došlo v republice ke sloučení úřadů práce do jednoho právního subjektu – Úřadu práce ČR. Přestože prezident Klaus s tím nesouhlasil, neboť se obával nárůstu byrokracie, sněmovna ho přehlasovala. Na to, co nová struktura znamená pro klienty úřadu práce, jsme se zeptali k 31. březnu odvolaného a k 1. dubnu opět jmenovaného ředitele táborského pracoviště Úřadu práce České republiky Pavla Kaczora.
Pocítí nějakou změnu klienti úřadu a jestli ano, tak jakou ?
Ne. Pro táborské klienty se nic nezmění. Veškeré naše služby zůstanou zachovány v plném rozsahu. Nejpodstatnější změnou je, že se od nás odtrhla Soběslav, která je nyní samostatnou pobočkou spolu s Veselím nad Lužnicí, které pod Soběslav nově patří. Tam byly dosud dostupné jen některé naše služby. Uchazeči se v Soběslavi mohli zaevidovat, chodit tam na schůzky, žádat o dávky státní sociální podpory, ale ve věcech jako jsou rekvalifikace nebo žádosti o nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, už museli jezdit k nám do Tábora. Nyní v rámci nového modelu fungování budou postupně služby i na pracovišti v Soběslavi rozšířeny na škálu srovnatelnou s pracovištěm v Táboře. Pro klienty v tomto regionu tak budou naše služby dostupnější než doposud. Tyto změny by měly proběhnout do konce letošního roku.
Jak se změna dotkne úřadu?
Dílčí změny v řízení agendy proběhnou zejména na oddělení poradenství, rekvalifikací a kontroly. Tato agenda bude nově spadat pod krajskou pobočku a tady budou mít detašované pracoviště. Veškerou metodiku si tak začne řídit krajská pobočka, nicméně ve vztahu ke klientům to nepředstavuje žádnou změnu v dostupnosti nebo škále služeb úřadu práce.
Dojde v rámci slučování i k propouštění zaměstnanců úřadů práce? Jak velký dopad bude mít nižší počet úředníků na vaše klienty?
Ano, bohužel budeme muset propouštět, ale počet lidí a k jakému datu ještě nevím. Osobně očekávám personální redukci v počtu zhruba pěti zaměstnanců. Klientů by se však jejich nižší počet ani v tomto případě dotknout neměl. Pouze v případě vyšší nemocnosti či dovolených by mohlo dojít k horší zastupitelnosti, a tím pádem pro klienta možnému delšímu čekání. Mělo by se ale jednat spíše o výjimečné případy a situace.
Pavlína Macelová