Žít v Táboře není pro všechny jednoduché. Některé služby jsou drahé a mnoho rodin žije od výplaty k výplatě. Toto zjištění motivovalo Jiřího Machače k sepsání petice za levnější vodu.

Na arších se sešlo 2896 podpisů, které předal radnici. Odpovědi se od konce července zatím nedočkal, a tak ho oznámení nových cen vody předběhlo. Kubík levnější o 26 korun, jak by si petenti přáli, nebude. Ale ani nezdraží.

Kolik zaplatíOdběratelé vody v Táboře, Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí od 1. října do 29. září 2016
vodné 47,51 Kč/m3
stočné 45,78 Kč/m3
celkem s DPH 93,29 Kč/m3
pevná složkaza velikost
vodoměru na jeden rok s DPH:
2084 Kč, 8050 Kč, 17 726 Kč; 33 184 Kč, 151 485 Kč

„To zlevnění by nás ročně vyšlo na dvaapadesát milionů. Letos poprvé se nám podařilo zachovat stejnou cenu a o něco snížit cenu za vodoměr," zdůvodňuje starosta Jiří Fišer, který si dokáže představit i další pokles cen. „Pokud ovšem neubudou odběratelé. Ale o částku, kterou si petenti představují, to asi nebude," usměrňuje starosta dopad svých slov.

Od října tedy všechny odběratele v aglomeraci Tábor Sezimovo Ústí Planá nad Lužnicí vyjde každý spotřebovaný kubík na 93,29 koruny. Dobrou zprávou ale je, že lidé z rodinných domků s nejmenšími vodoměry ušetří na platbě 150 korun.

„Pevnou složku ceny jsme mírně zlevnili u tří nejmenších kategorií vodoměru. Nepatrně je ale zdražíme u těch dvou největších, kde je vodoměrů málo. Ale jde maximálně o stovku," upřesňuje ředitel vodárenské společnosti Milan Míka kalkulaci cen pro období do konce září 2016.

Nové ceny již několik let oznamuje jako první. Ostatní až k novému roku.

Pevná složka se platí od roku 2008 a jak Milan Míka připouští, v Jihočeském kraji nejvyšší. „Oprávněná výše to byla, nicméně určité skupiny lidí zatěžovala. Například člověka, který v domku žije sám a má malou spotřebu vody."

Již před třemi lety padla dohoda, že nahoru tato jednorázová sazba nepůjde. Dobrá ekonomická bilance ji pro příští období naopak dovolila snížit. Zasloužila se o to především obrovská rekonstrukce čistírny vod u Sídliště nad Lužnicí. Nyní si dokáže většinu elektřiny vyrobit sama. Spotřeba vody ale oproti minulému roku nijak nepoklesla, čímž se ani nesnížil objem vypouštěné vody.

„Cenu za vodoměr nepociťuji, bydlíme v paneláku. Zlevnit by měli spíš vodu, ta je drahá. Snažím se neplýtvat, ale stejně většinou trochu doplácíme. Máme tři děti a ty umýt musíte. Jen nenapouštím každému novou vodu do vany, ale vykoupou se v jedné nebo se jen rychle osprchují," říká Ludmila Koudelková ze Sídliště nad Lužnicí.

Spokojení by mohli být i v Soběslavi. Jak řekl místostarosta Vladimír Drachovský, ani po letech nemají ke zdražení důvod.