Komedie. Fraška. Sprostota. Tak mluvili občané Bechyně, kteří přišli na veřejné zasedání zastupitelstva. To mělo na programu projednání cen bytů na sídlišti Na Libuši. Ani jeden ze čtyř návrhů ale radní neodsouhlasili. Platí tedy cena, kvůli níž podepsalo 578 lidí petici.

„Je to pohrdání občany. Lidé jsou otrávení, jsem zklamaná z toho, kolik jich přišlo,“ zhodnotila pro Deník situaci spoluautorka petice Ivana Pokorná. V sále kulturního domu jich sedělo kolem šedesáti. A bylo vidět i slyšet, že jsou zklamaní. „Tohle je k ničemu, je to fraška,“ křičel nespokojený občan. Zvedl se a jednání opustil, ostatní ho následovali. „Bylo to divadlo,“ shrnula Pokorná.

„Chápu, že lidé chtějí stlačit cenu bytů co nejníže, ale ta forma vulgarismů a pokřiků, které předvedli, to nebylo úplně na místě,“ řekl Deníku starosta Jaroslav Matějka.

„Jsem zklamaný, čekal jsem nějaký kompromis,“ podotkl Milan Buchtel, který také připojil pod petici svůj podpis. Nájemníky mrzelo i to, že se tři zastupitelé ze zasedání omluvili. „Je to sprostota, my je zvolili a oni nemají ani úctu, aby se dostavili,“ zlobila se paní Eva, která si nepřeje zveřejnit celé jméno.


„Ani mi nedali možnost, abych se zeptala, zda mají dost sociálních bytů,“ doplňuje paní Jiřina. Ani ona si nepřeje zveřejnit celé jméno. „My důchodci peníze nemáme, úvěr nám nedají. Myslím, že nejsem jediná, kdo by měl tuhle otázku,“ povzdechla si.

Pro návrh petičního výboru snížit cenu na tisíc korun za metr čtvereční nezvedl ruku ani jeden ze zastupitelů. „Ta cena je příliš nízká, “ řekl hned v úvodu Matějka. „Naše cena je vysoká, v tom lidé mají pravdu, ale návrh v petici je nereálný,“ poznamenal zastupitel Josef Válek.

„Budeme dát bydlet a platit nájem. A další petice? To už asi ne,“ uzavírá Pokorná.

Spor o ceny

Město Bechyně chce prodat 439 bytů ve 25 domech sídliště Na Libuši. Zastupitelé stanovili částku na 3000 korun/m2. Občané reagovali peticí, kterou podepsalo 578 lidí. Požadují v ní, aby radnice ceny upravila. Sami navrhují částku 1000 korun/m2 a zrušení přirážky při koupi bytu po 1. 1. 2014. Zastupitelé to odmítli, stejně jako dva vlastní návrhy. Snížit cenu na 2500 korun/m2 nebo 3000 korun/m2, do které by se nezapočítávaly sklepy. Lidem vadí, že jde o staré byty, do kterých město neinvestovalo a nabízí je za vyšší cenu, než prodalo byty novější.