Asi třicítka stánků hýřila barvami a voněla všelikými pochutinami. Maruščiny dobroty lákaly hned na prvním místě a málokdo je dokázal minout bez povšimnutí. Už proto, že obě dámy, které ve stánku laskominy nabízely, byly oděny do pohledných šatů s volány a půvabnými čapkami.
O kousek dál zaujala bohatou nabídkou biozeleniny, ovoce a bylinek Jaroslava Marková z Jistebnicka. Není divu, vždyť jejich farma existuje už jedenáct let a vede si skvěle.


„Zaměřili jsem se na chov masného skotu a biozahradnictví. Vše pěstujeme bez jakéhokoliv chemického hnojení a ošetřování. Nabízíme zeleninu, bylinky, brambory. Přínos bioproduktu spočívá v tom, že neobsahuje žádné zbytky pesticidů, které se hromadí v těle, následně pak udeří velkou silou, čímž tedy rozhodně neprospívají,“ vysvětlila farmářka Marková. Domnívá se, že díky mohutné propagaci ekoproduktů, financované vládou i z prostředků Evropské unie, se ohromně zvětšil zájem o nákup bioproduktů. „Nestačíme vyrábět, ale to nás těší,“ sdělila Jaroslava Marková.


Farmářské trhy si pochvalovala také Marcela Benešová, a to zejména kvůli jejich pořádání v blízkosti sídliště. „Bydlím tady kousek, je vynikající, že to tady takhle žije. Co tady postavili Komoru, tak se zde stále něco děje. Nemusíme za vším jezdit do centra města. Je to alespoň v rovnováze, že se podobné akce pořádají i tady,“ konstatovala Marcela Benešová.


Nabídka sýrů, koření všeho druhu, přírodních léčivých mastí a preparátů, maďarských klobás, ale hlavně originál maďarské papriky, košíkářské výrobky a další z proutí, to vše lákalo návštěvníky k prohlídce, nákupu i jen tak k zastavení a ochutnání.
„Čekala jsem nabídku více živých zvířat. Měla jsem chuť na koupi domácí vykrmené kachny, ale nic podobného jsme tu nenašla,“ povzdychla si Marcela Drdová z Tábora. Jedna domácí kozička, přivázaná u kolíku, a několik králíčků v kotci asi její představu nenaplnili. Zato ukázky řemesel nebo suché vazby splnily očekávání.


Příjemné slunečné počasí a živá hudba, stejně jako kejklíři vytvořili báječnou atmosféru farmářských trhů, které by se podle odezvy návštěvníků měly určitě opakovat.