VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se musí obejít bez vody ze studní

Ratibořské Hory - Živel podemlel hráz Podolského rybníku
 a skončil v pětaosmdesáti vodních zdrojích.

10.6.2013
SDÍLEJ:

V Podolí uklízí celý týden škody, co natropil zdejší desetihektarový rybník.Foto: Kateřina Krejčová

Pětaosmdesát zasažených studní, poničené komunikace, škoda na hrázi Podolského rybníku necelé dva miliony korun a zatopené domy i chaty. Taková je bilance po povodni 
v obcích, jež spadají pod Ratibořské Hory.

Podle starosty Radka Lamboje velkou vodu nejvíce schytaly Vřesce a Podolí: „Nepřísluší mi soudit, kdo za tuto situaci může. Ale podle předpovědí meteorologů mělo v Podolí spadnout 50 milimetrů srážek a bylo to 160 milimetrů. Byl to takový fofr, že během chvíle nám přetekly všechny rybníky, které tady máme. Vzaly s sebou i silnice. Nemohli jsme se na situaci vůbec připravit," popisuje události z minulého nedělního rána.

I podle místních byla situace v Podolí kritická. „Přes hráz „Podoláku" se valilo více jak půl metru vody a rovnou na budovu bývalého mlýna. Zatopila několik domů okolo i chatky," konstatoval Josef Vaněk a dodává: „Hasiči se snažili zvednout stavidlo, ale nánosy trávy a i kmeny stromů ho úplně zasekly. Bojovali s ním několik hodin. Voda začala opadávat 
v neděli odpoledne a od pondělí se už pracovalo na zpevnění hráze."

Podle slov Radka Lamboje největším problémem zůstává, že obce mají zřejmě kontaminované studně. „V Ratibořicích, Podolí a Vřescích je 85 studní, které by mohly být kontaminované. Hasiči sem dováží vodu v cisternách," sdělil starosta.

Desetihektarový Podolský rybník zásobí vodou dva přítoky. Jeden jde od Nemyšle přes Chotoviny a druhý od Ratibořic.

„Je tady v kaskádách několik rybníků a všechno skončilo v Podolském. Drželo to jedno stavidlo. Pod rybníkem se navíc setkaly další dvě větve a Vřesce byly totálně vyplavené. Odtud šla voda k Zárybničné Lhotě," přiblížil starosta Radek Lamboj.
Hned v pondělí odpoledne začali třeboňští rybáři, jež rybník vlastní, s opravou hráze. Ta již tento víkend byla stabilní, ovšem práce pokračují. Voda vymlela i sloup nízkého napětí.

„Čeká nás upevnění sloupu nízkého napětí. Ten je zatím sespojkovaný jen provizorně. Teď o víkendu se hráz ještě dosypávala. Otázkou je, kdo to všechno zaplatí. Jen statické zajištění hráze rybníku v Podolí vyjde na 1,7 milionu. Další je zničená i v Ratibořicích," podotkl starosta s tím, že prvotní náklady na opravu škod již zaslal na kraj. „V plánu jsou ještě opravy povrchů komunikací. Ty to odnesly," dodal Radek Lamboj.

Hasiči po týdnu již odčerpali zaplavené studně. Lidé je musí vydezinfikovat a poté přijdou na řadu rozbory vody. Zatím jsou obyvatelé odkázáni na vodu z cisteren.

Vzájemná pomoc

Místní si snaží navzájem alespoň pomoci. „Pana Havlenu zasáhla voda asi nejvíce. Statik mu doporučil, aby topil. Jenže čím, když voda vše odplavila. Z pily v Ratibořicích se mi podařilo mu zadarmo domluvit nějaké dřevo a snažila jsem se zajistit i pár pytlů uhlí. Vyšel nám vstříc pan Smetana z Vilic a moc jim za to děkuji. Pro pana Havlenu je to velká pomoc," zmínila se místní Ludmila Vaňková, která pracuje na táborském odboru sociálních věcí.
„V sobotu ráno jsem pro uhlí dojel a nedostal jsem pět pytlů, ale pět metráků. Přitom Podolí s Vilicemi nemá nic společného a vedení obce to s panem Smetanou ochotně a bez problémů domluvilo," doplnil její manžel Josef Vaněk.

Vodu do chaty vozí v barelech

Manželé Koubovi skončili bez vody i elektřiny.

Podolí - Voda z Podolského rybníku zaplavila i několik chat. V jedné z nich obvykle relaxují i Věra (66) a Jan (70) Koubovi. Nyní se ale místo odpočinku snaží z domku dostat bahno. „Ve sklepě jsme měli vodu až po strop a dcera, která má chatu vedle, tam měla metr a půl," vypráví paní Věra.

Za největší problém však považuje, že skončili bez pitné vody i elektřiny: „Měli jsme ve sklepě rozvod elektřiny a zatopená je i studna. Je to hrůza," zoufá žena.

Hasiči proto umístili na hráz cisternu, na kterou jsou nyní někteří místní odkázaní. „Chodíme sem s kárkou a barely. Žena se snaží vše alespoň trochu omýt od bahna," pokračuje pan Jan.

Na události z minulé neděle by však manželé nejraději zapomněli: „Spali jsme a uslyšeli zvuk podobný bouřce. Vyjeli jsme rychle s auty a z vesnice se začalo hrnout bahno a voda. Pak to zaplavilo všechno," povzdechla Věra Koubová. „Co šlo, jsme dali výš do regálů. Víc jsme nestihli. S rokem 2002 se to nedá vůbec srovnat," doplňuje ji manžel. „Vše je mokré, vykramařené, prostě hrůza. Uplavalo nám i dřevo, lavičky…," uzavírá paní Věra.

Václav Havlena (79) se již podruhé vypořádává s povodní, která přišla od Podolského rybníku a zaplavila mu dům

Z rybníku se stala Niagara

Podolí u Ratibořských Hor, 2. června 2013

Podolí - Už když Václav Havlena v roce 1979 kupoval v Podolí bývalý mlýn, místní mu říkali, že je to bláznovství. Jeho to však neodradilo a skálopevně si stál za svým. Stejně jako nyní, když uklízí škody po velké vodě, která mu již podruhé zatopila nejen dům, ale zbourala část stodoly a vzala s sebou i zahradu. Devětasedmdesátiletému muži ale se nepodlomila kolena a už týden se snaží vše navrátit k normálu. Jak sám říká, potrvá to ještě měsíce.

Kdy se začala zvedat hladina Podolského rybníku?
To přesně nedokážu říct. Ale už minulou sobotu navečer dostali třeboňští rybáři, kterým rybník patří, pokyn od našeho starosty, aby zdvihli lopaty na stavidle. Nepodařilo se jim to. V neděli ráno před šestou hodinou jsem volal hasiče, aby sem někoho poslali. Byli to tři kluci z táborského útvaru. Hrozně obětaví a po pěti hodinách se jim podařilo stavidlo zvednout.

Jak to tady v neděli vypadalo?
Šlo to hrozně rychle. Voda tekla přes hráz a rovnou sem ke mně. Byla to úplná Niagara. Ohromná síla.

Hasičům se tedy nedařilo povolit stavidla?
Jsou špatně technicky udělaná. Mají neokované lopaty a zdvihací mechanismus je dělaný pomocí trapézového šroubu s velkým stoupáním, takže je potřeba obrovské síly, aby se s tím vůbec hnulo. Lopata je vedená ve dvou účkách a uvnitř je šroub, čili průtok pro nějakou překážku, co voda přinese, je minimální. Kluci, když to otevřeli, tak už voda byla pomalu metr nad lopatama. Hasiči museli nejdřív vyrvat kmeny i trávu, co tam uvízly.

Takže byla chyba v tom, že rybáři nezvedli stavidlo včas?
Byli upozornění, že to mají zdvihnout a mají to v gesci. Bohužel to nezdvihli. Záplava by tu zřejmě byla, ale nešla by tudy ta divoká voda, která nadělala ty největší škody. To je tedy můj názor. Ať si to posoudí odborníci, vodohospodáři. To mi nepřísluší dělat nějaké závěry. Ale kolikrát tady byla záplava a protože byly lopaty zvednuté, tak se ze záplavy stala klidná voda. Neměla tu kinetickou energii jako nyní.

Jak to vypadalo v roce 2002?
Voda šla asi patnáct centimetrů přes hráz. Dala se přejít v holinkách. Tohle byla tragédie. Voda se dostala u stavidla výš o 1,7 metru.

Jaké máte škody?
Barák je celý mokrý. Byl se na to podívat i táborský pan starosta Fišer. Stáli jsme tady a on mi říká, že nic horšího na okrese není. Voda servala hráz a hrozilo, že se protrhne. Všechny stroje co jsem měl: hoblovku, cirkulárky, drtič i ponk, voda sebrala a odnesla
o několik metrů dál. Všechny vrtačky jsou v čudu. No už na to nechci ani myslet.

Takže teď se už celý týden snažíte vše vrátit do normálu?
Ano. Pomáhali mi hodně hasiči. I Červený kříž mi přivezl čistící prostředky a nabídl pomoc psychologa. Já jim řekl, že vidím, jaký je to tady průser, ale že se s tím vyrovnám. Ale moje paní to těžce nese. Rybáři okamžitě opravovali hráz a mně tady pomáhá pán s bagrem rovnat terén.


Kolik let tady žijete?
Od roku 1979. Měl jsem chatku na Sázavě, ale byla malá, a když přišli děti, tak jsme se tam nevešli. Jezdil jsem jezdil, až jsem se dostal sem, prolezl to a žena mi říká: „Hele táto, technický stav je tvoje věc, ale mně se tu líbí, tak to kup." Takhle jsem se tady ocitl. Je to můj život. Když jsem nahazoval komín, tak mi starej Mládek povídá: „Tohleto může koupit jenom blázen." Ale já jsem vodu vždycky miloval a nenechal se odradit.

Jak to tedy zvládáte?
Tak v mém věku. Je mi teprve devětasedmdesát. Ale starej rozhodně nejsem. Nějak to zvládnu. Je to ale nekonečná práce, na měsíce. Hlavně bych chtěl všem poděkovat za pomoc. Hasičům Heřmánkovi, Brožkovi a Makovcovi z táborského útvaru, zdejším dobrovolným hasičům, Červenému kříži, sousedům, našemu panu starostovi Lambojovi a i pánovi s bagrem, úplně všem za všechno. Přístup organizací k této pohromě v letošním roce oproti povodni v roce 2002 je diametrálně odlišný – k lepšímu. I rybáři tady teď všechno zabezpečují. Pracovali i v noci, aby hráz opravili. Přišlo sem sto tun kvalitního lomového kamene.

Autor: Kateřina Krejčová

10.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 6.9.2018 v 9:00 v budově ÚP 3.patro č. 410, Společnost G4S Secure Solutions (CZ), a.s. hledá zaměstnance na pozici Strážný na pracoviště do Bechyně, Náplň práce: obchůzková a kontrolní činnost, zajištění celkové bezpečnosti objektu, evidence osob a vozidel, obsluha EPS, EZS, CCTV., Pracovní doba: nepřetržitý provoz, 12ti hodinové směny (denní i noční)., Požadujeme, - Profesní kvalifikace STRÁŽNÝ, kód 68-008-E výhodou /pomůžeme se získáním/, - trestní bezúhonnost, - komunikativnost, základní znalost PC, - nižší střední odborné , střední odborné s výučním listem, - min. 18 let, Nabízíme, - stravenky a příspěvek na čištění uniformy po zkušební době, práci na hlavní pracovní poměr, příjemný kolektiv, kontakt: tel., e-mail. Pracoviště: Group 4 securitas a.s. - pracoviště bechyně, Na Libuši, č.p. 717, 391 65 Bechyně. Informace: Ivana Slavíková, +420 724 793 669.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uvítáme absolventy pedagogicky zaměřeného studijního oboru. Vztah k mládeži, kreativita, autorita, improvizační schopnosti, kultivovaný zjev a vystupování. , kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Střední uměleckoprůmyslová škola, bechyně, písecká 203, Písecká, č.p. 203, 391 65 Bechyně. Informace: Soňa Houdková, +420 733 344 473.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osvědčení na VZV výhodou., Pracovní náplň:, Manipulace s materiálem/výrobky., Zajištění nakládky/vykládky materiálu/výrobků., Práce na vnitřním a venkovním skladě materiálu/výrobků., Příspěvek na stravování , Kontakt: emailem.. Pracoviště: Envi-pur, s.r.o. - soběslav, Wilsonova, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Klára Okrouhlíková, +420 731 629 772.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Pomocní skladníci výpomoc do skladu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Je možné se domluvit i na zkrácený úvazek. Je možné chodit i jen pár dnů v týdnu. Vše po domluvě. Vhodné i pro důchodce, studenty, ženy na mateřské dovolené., Výplata je vyplácená každý týden hotově, Nabízíme příjemné pracovní prostředí, dobrý kolektiv, měsíční bonusy k platu. Výplatu je možné vyplácet hotově každý týden., kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Alvarak group a.s., Kanadská, č.p. 775, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jana Žižlavská,, +420 777 750 425.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Libníč se vrátila do historie

V lázeňskou kolonádu se v sobotu proměnila náves v Libníči. V rámci letošních v pořadí již 12. slavností si obec připomněla svou více než 200 let dlouhou lázeňskou historii a zároveň oslavila 100 let Československa.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy – V pondělí v 17 hodin bude v parku u Tabačky v Táboře odhalen „Nezapomník“, kamenný objekt připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Staví moderní zdravotnické středisko

České Budějovice – Alergologie, diabetologie, ale i kožní lékař nebo třeba zubař. Nejen to má být v novém lékařském domě, který vzniká vedle nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích v těsné blízkosti sídliště Vltava. Jeho otevření je naplánované na duben příštího roku a jeho stavba vyjde na sto milionů korun bez DPH.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT