VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se musí obejít bez vody ze studní

Ratibořské Hory - Živel podemlel hráz Podolského rybníku
 a skončil v pětaosmdesáti vodních zdrojích.

10.6.2013
SDÍLEJ:

V Podolí uklízí celý týden škody, co natropil zdejší desetihektarový rybník.Foto: Kateřina Krejčová

Pětaosmdesát zasažených studní, poničené komunikace, škoda na hrázi Podolského rybníku necelé dva miliony korun a zatopené domy i chaty. Taková je bilance po povodni 
v obcích, jež spadají pod Ratibořské Hory.

Podle starosty Radka Lamboje velkou vodu nejvíce schytaly Vřesce a Podolí: „Nepřísluší mi soudit, kdo za tuto situaci může. Ale podle předpovědí meteorologů mělo v Podolí spadnout 50 milimetrů srážek a bylo to 160 milimetrů. Byl to takový fofr, že během chvíle nám přetekly všechny rybníky, které tady máme. Vzaly s sebou i silnice. Nemohli jsme se na situaci vůbec připravit," popisuje události z minulého nedělního rána.

I podle místních byla situace v Podolí kritická. „Přes hráz „Podoláku" se valilo více jak půl metru vody a rovnou na budovu bývalého mlýna. Zatopila několik domů okolo i chatky," konstatoval Josef Vaněk a dodává: „Hasiči se snažili zvednout stavidlo, ale nánosy trávy a i kmeny stromů ho úplně zasekly. Bojovali s ním několik hodin. Voda začala opadávat 
v neděli odpoledne a od pondělí se už pracovalo na zpevnění hráze."

Podle slov Radka Lamboje největším problémem zůstává, že obce mají zřejmě kontaminované studně. „V Ratibořicích, Podolí a Vřescích je 85 studní, které by mohly být kontaminované. Hasiči sem dováží vodu v cisternách," sdělil starosta.

Desetihektarový Podolský rybník zásobí vodou dva přítoky. Jeden jde od Nemyšle přes Chotoviny a druhý od Ratibořic.

„Je tady v kaskádách několik rybníků a všechno skončilo v Podolském. Drželo to jedno stavidlo. Pod rybníkem se navíc setkaly další dvě větve a Vřesce byly totálně vyplavené. Odtud šla voda k Zárybničné Lhotě," přiblížil starosta Radek Lamboj.
Hned v pondělí odpoledne začali třeboňští rybáři, jež rybník vlastní, s opravou hráze. Ta již tento víkend byla stabilní, ovšem práce pokračují. Voda vymlela i sloup nízkého napětí.

„Čeká nás upevnění sloupu nízkého napětí. Ten je zatím sespojkovaný jen provizorně. Teď o víkendu se hráz ještě dosypávala. Otázkou je, kdo to všechno zaplatí. Jen statické zajištění hráze rybníku v Podolí vyjde na 1,7 milionu. Další je zničená i v Ratibořicích," podotkl starosta s tím, že prvotní náklady na opravu škod již zaslal na kraj. „V plánu jsou ještě opravy povrchů komunikací. Ty to odnesly," dodal Radek Lamboj.

Hasiči po týdnu již odčerpali zaplavené studně. Lidé je musí vydezinfikovat a poté přijdou na řadu rozbory vody. Zatím jsou obyvatelé odkázáni na vodu z cisteren.

Vzájemná pomoc

Místní si snaží navzájem alespoň pomoci. „Pana Havlenu zasáhla voda asi nejvíce. Statik mu doporučil, aby topil. Jenže čím, když voda vše odplavila. Z pily v Ratibořicích se mi podařilo mu zadarmo domluvit nějaké dřevo a snažila jsem se zajistit i pár pytlů uhlí. Vyšel nám vstříc pan Smetana z Vilic a moc jim za to děkuji. Pro pana Havlenu je to velká pomoc," zmínila se místní Ludmila Vaňková, která pracuje na táborském odboru sociálních věcí.
„V sobotu ráno jsem pro uhlí dojel a nedostal jsem pět pytlů, ale pět metráků. Přitom Podolí s Vilicemi nemá nic společného a vedení obce to s panem Smetanou ochotně a bez problémů domluvilo," doplnil její manžel Josef Vaněk.

Vodu do chaty vozí v barelech

Manželé Koubovi skončili bez vody i elektřiny.

Podolí - Voda z Podolského rybníku zaplavila i několik chat. V jedné z nich obvykle relaxují i Věra (66) a Jan (70) Koubovi. Nyní se ale místo odpočinku snaží z domku dostat bahno. „Ve sklepě jsme měli vodu až po strop a dcera, která má chatu vedle, tam měla metr a půl," vypráví paní Věra.

Za největší problém však považuje, že skončili bez pitné vody i elektřiny: „Měli jsme ve sklepě rozvod elektřiny a zatopená je i studna. Je to hrůza," zoufá žena.

Hasiči proto umístili na hráz cisternu, na kterou jsou nyní někteří místní odkázaní. „Chodíme sem s kárkou a barely. Žena se snaží vše alespoň trochu omýt od bahna," pokračuje pan Jan.

Na události z minulé neděle by však manželé nejraději zapomněli: „Spali jsme a uslyšeli zvuk podobný bouřce. Vyjeli jsme rychle s auty a z vesnice se začalo hrnout bahno a voda. Pak to zaplavilo všechno," povzdechla Věra Koubová. „Co šlo, jsme dali výš do regálů. Víc jsme nestihli. S rokem 2002 se to nedá vůbec srovnat," doplňuje ji manžel. „Vše je mokré, vykramařené, prostě hrůza. Uplavalo nám i dřevo, lavičky…," uzavírá paní Věra.

Václav Havlena (79) se již podruhé vypořádává s povodní, která přišla od Podolského rybníku a zaplavila mu dům

Z rybníku se stala Niagara

Podolí u Ratibořských Hor, 2. června 2013

Podolí - Už když Václav Havlena v roce 1979 kupoval v Podolí bývalý mlýn, místní mu říkali, že je to bláznovství. Jeho to však neodradilo a skálopevně si stál za svým. Stejně jako nyní, když uklízí škody po velké vodě, která mu již podruhé zatopila nejen dům, ale zbourala část stodoly a vzala s sebou i zahradu. Devětasedmdesátiletému muži ale se nepodlomila kolena a už týden se snaží vše navrátit k normálu. Jak sám říká, potrvá to ještě měsíce.

Kdy se začala zvedat hladina Podolského rybníku?
To přesně nedokážu říct. Ale už minulou sobotu navečer dostali třeboňští rybáři, kterým rybník patří, pokyn od našeho starosty, aby zdvihli lopaty na stavidle. Nepodařilo se jim to. V neděli ráno před šestou hodinou jsem volal hasiče, aby sem někoho poslali. Byli to tři kluci z táborského útvaru. Hrozně obětaví a po pěti hodinách se jim podařilo stavidlo zvednout.

Jak to tady v neděli vypadalo?
Šlo to hrozně rychle. Voda tekla přes hráz a rovnou sem ke mně. Byla to úplná Niagara. Ohromná síla.

Hasičům se tedy nedařilo povolit stavidla?
Jsou špatně technicky udělaná. Mají neokované lopaty a zdvihací mechanismus je dělaný pomocí trapézového šroubu s velkým stoupáním, takže je potřeba obrovské síly, aby se s tím vůbec hnulo. Lopata je vedená ve dvou účkách a uvnitř je šroub, čili průtok pro nějakou překážku, co voda přinese, je minimální. Kluci, když to otevřeli, tak už voda byla pomalu metr nad lopatama. Hasiči museli nejdřív vyrvat kmeny i trávu, co tam uvízly.

Takže byla chyba v tom, že rybáři nezvedli stavidlo včas?
Byli upozornění, že to mají zdvihnout a mají to v gesci. Bohužel to nezdvihli. Záplava by tu zřejmě byla, ale nešla by tudy ta divoká voda, která nadělala ty největší škody. To je tedy můj názor. Ať si to posoudí odborníci, vodohospodáři. To mi nepřísluší dělat nějaké závěry. Ale kolikrát tady byla záplava a protože byly lopaty zvednuté, tak se ze záplavy stala klidná voda. Neměla tu kinetickou energii jako nyní.

Jak to vypadalo v roce 2002?
Voda šla asi patnáct centimetrů přes hráz. Dala se přejít v holinkách. Tohle byla tragédie. Voda se dostala u stavidla výš o 1,7 metru.

Jaké máte škody?
Barák je celý mokrý. Byl se na to podívat i táborský pan starosta Fišer. Stáli jsme tady a on mi říká, že nic horšího na okrese není. Voda servala hráz a hrozilo, že se protrhne. Všechny stroje co jsem měl: hoblovku, cirkulárky, drtič i ponk, voda sebrala a odnesla
o několik metrů dál. Všechny vrtačky jsou v čudu. No už na to nechci ani myslet.

Takže teď se už celý týden snažíte vše vrátit do normálu?
Ano. Pomáhali mi hodně hasiči. I Červený kříž mi přivezl čistící prostředky a nabídl pomoc psychologa. Já jim řekl, že vidím, jaký je to tady průser, ale že se s tím vyrovnám. Ale moje paní to těžce nese. Rybáři okamžitě opravovali hráz a mně tady pomáhá pán s bagrem rovnat terén.


Kolik let tady žijete?
Od roku 1979. Měl jsem chatku na Sázavě, ale byla malá, a když přišli děti, tak jsme se tam nevešli. Jezdil jsem jezdil, až jsem se dostal sem, prolezl to a žena mi říká: „Hele táto, technický stav je tvoje věc, ale mně se tu líbí, tak to kup." Takhle jsem se tady ocitl. Je to můj život. Když jsem nahazoval komín, tak mi starej Mládek povídá: „Tohleto může koupit jenom blázen." Ale já jsem vodu vždycky miloval a nenechal se odradit.

Jak to tedy zvládáte?
Tak v mém věku. Je mi teprve devětasedmdesát. Ale starej rozhodně nejsem. Nějak to zvládnu. Je to ale nekonečná práce, na měsíce. Hlavně bych chtěl všem poděkovat za pomoc. Hasičům Heřmánkovi, Brožkovi a Makovcovi z táborského útvaru, zdejším dobrovolným hasičům, Červenému kříži, sousedům, našemu panu starostovi Lambojovi a i pánovi s bagrem, úplně všem za všechno. Přístup organizací k této pohromě v letošním roce oproti povodni v roce 2002 je diametrálně odlišný – k lepšímu. I rybáři tady teď všechno zabezpečují. Pracovali i v noci, aby hráz opravili. Přišlo sem sto tun kvalitního lomového kamene.

Autor: Kateřina Krejčová

10.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 11 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka indické kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: znalost indické kuchyně. Pracoviště: Indická restaurace "tandoor" tábor, Žižkovo nám., č.p. 8, 390 01 Tábor 1. Informace: Jitendra Rayamajki, +420 773 986 965. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 23 000 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení dělník - tónovač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: výroba a tónování nátěrových hmot, výstupní kontrola, Požadujeme: manuální zručnost, fyzickou zdatnost, pracovitost, pečlivost, samostatnost, sleva na firemní výrobky, odměny, příspěvek na dojíždění, kontakt e-mailem, místo výkonu práce bude cca od 11/2019 v Českých Budějovicích. Pracoviště: Viton s. r. o. ves. nad lužnicí, Třída Čs. armády, č.p. 167, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Simona Šelmátová, +420 381 581 022. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč Obchodní zástupci zprostředkovatel obchodu a služeb, obchodní zástupce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP B, znalost ruského a ukrajinského jazyka, náplň práce: zprostředkování obchodu a služeb, časté pracovní cesty na Ukrajinu, mzda + pohyblivá složka mzdy, kontakt e-mailem. Pracoviště: Olha naumenko, Kpt. Jaroše, č.p. 2384, 390 03 Tábor 3. Informace: Naumenko Olha, . Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 18 000 Kč Úředníci ve skladech skladník - expedice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Balení výrobků a nakládání palet, základní znalost práce na PC , Řidičský průkaz na VZV , Zodpovědnost, důslednost, Praxe na obdobné pozici vítána , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, možnost dalšího vzdělávání., Kontakt telefonicky, emailem.. Pracoviště: Motor jikov strojírenská a.s.- soběslav, Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Stavba dálnice. Ilustrační foto.

O stavbu dálnice D4 se utkají čtyři konsorcia

Chanuka a Vánoce

Tábor – Co mají společného Chanuka a Vánoce

Příběhy starých domů a osudy jejich obyvatel

Písek ‑ Město má poměrně velké množství zachovalých měšťanských domů a dalších zajímavých staveb. Jejich historii se už několik let věnuje novinářka Zlata Měchurová.

Trabantem kolem světa

Sezimovo Ústí – Úterý 13. listopadu zpestří návštěvníkům Spektra cestovatel Dan Přibáň.

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT