Nestěžuj si na drahý benzin, vždyť kdy naposledy stál litr stejně jako deset vajec? Jde zřejmě o nejpopulárnější vtip současnosti. A dokonce už ani není pravdivý, neboť litr Naturalu 95 stojí v průměru 36 korun, zatímco deset vajec v obchodě koupíte za téměř padesát.

Kdo může, pořizuje si houfně svoje slepice. Takovou cestou se vydala i paní Lenka K. z Chotovin.

„Před lety jsme kurník zrušili, ale jak jsou nyní vajíčka drahá, zase jsme ho obnovili a koupili si patnáct nosnic,“ říká žena, v jejíž pětičlenné rodině zkonzumují měsíčně až osmdesát vajec. Pokud měla šťastnou ruku při nákupu kuřat, očekává, že za pár týdnů od každé slepice sebere dvacet vajec za měsíc.

Na Táborsku ale velkochov nosnic není příliš rozšířen, okrajově se jím zabývá státní podnik Mezinárodní testování drůbeže v Ústrašicích. Podle jeho ředitele Vlastislava Machandery nyní často odpovídají na otázku, zda mají slepice na prodej.

„Máme jich omezené množství, k prodeji jen kolem dvou tisíc. Teď jsme ale vyprodaní a objednávky bereme až na červenec,“ vzkazuje ředitel a dodal, že stejně tak mají lidé větší zájem o vejce, jejichž prodej limitují.

U ústrašické firmy si proto tak zvaným prodejem ze dvora může jedna osoba koupit maximálně 60 vajec týdně. Včera tady jedno měli za cenu 3,50 koruny.

Jedno vejce ale nikde nekoupíte, byť právě starším občanům by to vyhovovalo. Táborskému deníku to včera v jednom ze supermarketů na Sídlišti nad Lužnicí potvrdili hned čtyři oslovené seniorky.

„Já jich moc nesním a už ani nepeču, tak by mi vyhovovalo, kdybych si mohla koupit třeba jen dvě. Proč to nejde? Vždyť ovoce taky kupujeme na kusy,“ míní Marie Sváčková a její kamarádka Milada Burianová dodala vzpomínku na dobu, kdy se vajíčka prodávala do sáčku.

„A jen občas nějaké cestu domů nepřežilo, protože jsme byli zvyklí na ně dávat pozor a do tašky je dávat až jako poslední, až navrch.“
Odbornice přes vaření, autorka několika kuchařek Karina Havlů věří, že po Velikonocích ceny vajec opět klesnou. „Jsem přesvědčená, že to tak bude, obchodníci teď jen využívají situace,“ tvrdí Havlů a všem hospodyňkám radí, že čerstvá vejce lze v kuchyni snadno nahradit.

Zdravá náhrada

„Existují sušená vejce, přípravek se jmenuje Vajahit a spolehlivě vejce nahradí.“

Produkt obsahuje kukuřičnou mouku, sušenou syrovátku, sójovou mouku, sójový lecitin a světlici barvířskou. Je vhodný pro antisklerotickou dietu, protože obsahuje minimální množství cholesterolu, snižuje energetickou hodnotu jídel. Balení 200 g vyjde přes 30 korun a nahradí 20 vajec.

Slepičí vejce ale obsahuje řadu důležitých živin, které podporují zdravý vývoj. Odborníci uvádějí, že denně bychom měli sníst jedno.