Kdo si v pondělí chvíli postál na náměstí TGM, které začalo měnit svou tvář, mohl zaslechnout nesouhlasné poznámky kolemjdoucích: Hrůza. Bože, bože. To to dopadlo…
Důvodem povzdechů bylo kácení stromů a keřů, které tvořily prostor desítky let. Do redakce se nám ozvala i bývalá kantorka Eva Clarová z Tábora, které bude chybět především moruše převislá.

Nejdříve si s velkým zájmem přečetla v Táborském deníku článek, v němž jsme popisovali, jak bude náměstí nově vypadat, až se ukončí projekt ateliéru Fabík z Třebíče. V architektonické soutěži vyhrál v souboji 51 návrhů a podle zadání města museli architekti dodržet shromažďovací funkci prostoru před školou. A tady už Eva Clarová spokojená není.
„Plocha bude vydlážděna, ale i osázena stromy. Ty miluji, ale škoda, že budou stínit v pohledu na opravenou budovu zemědělské školy, která je více než sto let stará," obává se studentského háje, který před školou poroste.

Pozorně si také prohlížela vítězný návrh a marně hledala keř – moruši převislou. „Pochází z doby původní botanické zahrady. Před pár lety kolem ní udělali plůtek, aby nedošlo k jejímu poškození. Vždyť pamatovala i dobu, kdy ve zdejší škole a zahradě působil Karel Němec, milovaný syn Boženy Němcové, jejíž rodina obývala dům U Plajvajsů," čerpá Eva Clarová z historie Tábora a připomíná, že otec rodiny Josef Němec je pohřbený na místním hřbitově.
„Stařičká moruše rostla už v době, kdy Češi úpěli pod nadvládou c. a k. Rakousko-Uherska, přežila první i druhou světovou válku, první republiku, německou okupaci i okupaci vojsky z východu, vládu bolševiků. Dnešní podivnou dobu nepřežila," podivuje se zásahu.

Nepočítalo se s ní

Moruše nepřežila. V pondělí už na svém místě u sochy rudoarmějce nerostla.
„Již dávno se mluvilo o tom, že je přestárlá a že je třeba ji vykácet. Navíc vítězný architektonický návrh s ní nepočítal. Dokonce tady budeme muset pokácet jeden strom navíc, protože se zjistilo, že je celý shnilý," zdůvodnil odstranění moruše vedoucí odboru investic Karel Hotový.

V okolí sochy ale poroste háj, tedy hned několik nových mladých stromů.
„Na náměstí jich nakonec bude víc než nyní, jen v tom háji bude asi dvacítka stromů," ujišťuje Jan Fišer, vedoucí odboru životního prostředí, který se bude o novou zeleň starat.
Evě Clarové se nový návrh nelíbí, před lety viděla jiný, který pro náměstí zpracoval místní architekt. Podle ní byl citlivější jak k budově školy, tak k lidem, kteří by si tady rádi poseděli. I z ankety Táborského deníku vyšlo, že nový návrh nekápl lidem do noty. Zatímco líbí se 86 hlasujícím, nelíbí 240.